Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miasto nie musi być betonową pustynią. Kolejny duży park u sąsiadów


Wybudowany od podstaw ogólnodostępny miejski park przy ul. Augustiańskiej w Ciechanowie ma ok. 3 ha. Zakończyły się prace budowlane, wykonano wszystkie nasadzenia. Teren został oświetlony, zamontowano elementy małej architektury i automatyczne nawadnianie. Przy parku wybudowano parking. Nasadzenia uzupełniło 76 drzew zasadzonych przez ojców dla ich nowo narodzonych dzieci. Ciechanów może pochwalić się już trzema dużymi miejskimi parkami, przy czym dwa z nich utworzono od podstaw.


Miasto stworzyło nową przestrzeń zieloną, która poza walorami rekreacyjnymi i wypoczynkowymi, pełnić będzie też ważne funkcje ekologiczne i hydrologiczne. Jest przedłużeniem ciągu zieleni, którą wzdłuż rzeki Łydyni tworzą park J. Dąbrowskiego i park M. Konopnickiej. W parku przy ul. Augustiańskiej mieszkańcy będą mogli wypoczywać i uprawiać sport. Wybudowane zostały ciągi komunikacyjne służące zarówno pieszym, jak i rowerzystom. Sieć ścieżek ma powierzchnię blisko 2 tys. m2.

Łącznie na terenie parku posadzono blisko 500 drzew. Jego ozdobą jest 14 charakterystycznych drzew o wyjątkowym pokroju bądź ozdobnych liściach, które stanowią ciekawą kolekcję dendrologiczną.

W nowym parku miejskim znajduje się część zieleni urządzonej oraz część naturalnej, która została uporządkowana. Zastosowane nasadzenia i ich rozmieszczenie zostały dobrane w taki sposób, aby zapewnić różnorodność biologiczną oraz atrakcyjną formę wizualną.

W dniu otwarcia parku 76 drzew na jego terenie zasadzili młodzi ojcowie mieszkający w Ciechanowie i panowie, których dzieci mają meldunek w mieście. Nowe drzewa, które wzbogaciły nasadzenia przy ul. Augustiańskiej to dęby, klony i modrzewie o wysokości od 70 cm do 2 m. Przy nowych drzewach stawiane są tabliczki z imieniem i nazwiskiem dziecka oraz datą jego urodzenia. Działki, na których rosną zasadzone w ubiegłych latach przez ojców drzewa znajdują się w sąsiedztwie parku.

Na wykonanie nasadzeń zieleni miasto pozyskało 200 tys. zł z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W planach miasta jest realizacja kolejnych przedsięwzięć, które jeszcze bardziej urozmaicą nową przestrzeń zieloną. W parku ma powstać ekologiczny, owocowo– ziołowy Ogród Społeczny, który będzie mógł być użytkowany przez wszystkich mieszkańców Ciechanowa. Będzie stanowił przyjazną przestrzeń, służącą nie tylko jako miejsce spotkań, ale również  celom edukacyjnym.

Nie tylko nowy miejski park przy ul. Augustiańskiej zmieni oblicze tej części miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie nowego terenu zielonego miasto planuje odnowić targowisko przy ul. Płońskiej. Nowy budynek handlowo-usługowy o powierzchni ok. 1800 m2, w którego wnętrzu powstanie częściowo zadaszony otwarty plac targowy, też będzie miał charakter ekologiczny. Poza nasadzeniami drzew, krzewów i kwiatów stworzony zostanie zielony dach, kompleks zasili energia słoneczna, a miejsca parkingowe przepuszczą wodę do gruntu. 

Ponadto jeszcze w tym roku w Ciechanowie powstaną kolejne strefy zielone, które poprawią estetykę i mikroklimat innych części miasta. Przy ul. Parkowej nasadzone będą róże marathon, wykonane zostaną kolejne nasadzenia drzew, na ekranach akustycznych przy ul. Armii Krajowej, ul. J. Fetlińskiej oraz al. Niepodległości zasadzone będą zielone pnącza. Oblicze zmieni też skwer T. Kościuszki. Miasto pozyskało na realizację wymienionych inicjatyw 200 tys. zł z budżetu Mazowsza.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kot
kot
2 lata temu

w mieście Jahra, w Kuwejcie upały dochodzą do 53 stopni.
„Dopiero kiedy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia rzeka zostanie zatruta, ostatnia ryba złowiona, zauważysz, że nie możesz jeść pieniędzy”
.Proroctwo z Creee

mlawiak
mlawiak
2 lata temu

Brawo dla Pana Krzysztofa że uczestniczyl w takim projekcie, ja osobiscie kupilem mieszkanie w Ciechanowie a nie w Mławie , pomiomo to ze mieszkam jeszcze w Mlawie i tu sie urodzilem i wychowalem….

usia
usia
2 lata temu

A u nas w Mławie ,co? Kolejne bloki , ala park po lasem.Kiedy w Mławie tego typu inwestycje.Park bez bioróżnorodności,przykro. Nie jedna firma w Mławie zajmuje się projektowaniem, budową i dbaniem o takie zielone obiekty. Jednym z nich jest właśnie pan Ogrodowczyk,gratulacje. Życzę mławskim firmom,żeby mogły startować do takich przetargów,bo bez zieleni Mława staje się betonowym miastem. Zieleń to schłodzenie powietrza w takie upalne dni, lepszy obieg wody , tlen i schronienie nie tylko dla ptaków.

Spidy
Spidy
2 lata temu
Reply to  usia

Nie ma terenów pod zieleń, nie ma funduszy, nie ma przetargów to gdzie mają startować. Robią wszędzie tylko Mława ma to w nosie, mławianie zresztą w większości też

Bob
Bob
2 lata temu

Nam wystarczy mural.

Krzysztof Ogrodowczyk
Krzysztof Ogrodowczyk
2 lata temu

Mam w tym projekcie swój skromny udział. Całą instalację automatycznego nawadniania wykonałem w oparciu o urządzenia światowych liderów systemów irygacyjnych. Ponad 6 kilometry rur, prawie 400 zraszaczy różnego typu, ponad 6km linii nawadniania kropelkowego i automatyka na poziomie pierwszoligowych stadionów piłkarskich czy obiektów bundesligi. Wszystko po to, by ten wyjątkowy obiekt przetrwał długie lata w jak najlepszej kondycji. Bardzo duże i wyjątkowe wyzwanie bo park powstał w kilka miesięcy na terenach wyjątkowo zaniedbanych, zdegradowanych przez wieloletnie wywożenie resztek poprodukcyjnych z pobliskiej cukrowni i przez lata traktowany jako dzikie wysypisko. Tam było WSZYSTKO, tylko nie ziemia pod uprawę. Ale udało się. Dzięki naprawdę szerokiej współpracy władz miasta, powiatu, miejskiej spółki komunalnej, lokalnych firm i solidnemu dofinansowaniu powstał KOLEJNY park dla mieszkańców i cieszę się, że mogłem w tym zadaniu uczestniczyć.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x