Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława miasto niezabytkowe?


Zainteresowani historią nie tylko lokalną na pewno zetknęli się z wydanym przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków albumem „Sto zabytków na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Można go również obejrzeć w wersji elektronicznej (pdf). Znalazły się w nim zdjęcia i opisy 100 wybranych zabytków z terenu Mazowsza – w tym  – uwaga! – nie znajdziemy tam nawet wzmianki o Mławie. Dlaczego?


Jan Maria Jackowski
Reklama

Jak zastrzega MWKZ, książka nie jest publikacją naukową. Jej celem jest promocja i propagowanie wiedzy o zabytkach, ich szczególnej roli w kształtowaniu odrodzonej państwowości i krajobrazu architektonicznego Mazowsza. Autorem koncepcji, redakcji naukowej i wstępu jest  prof. dr hab. Jakub Lewicki. Jak dalej pisze MWKZ –w albumie zostało zaprezentowane 100 zabytków z terenu województwa mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy), powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym. Skupiliśmy się przede wszystkim na gmachach instytucji publicznych, tak ważnych dla odbudowy polskiej państwowości. W publikacji znalazło się także kilka budowli innego rodzaju – domów i kamienic mieszkalnych, świątyń, pomników, elementów infrastruktury – o szczególnych walorach artystycznych czy historycznych. Każdy zabytek jest opatrzony opisem historycznym i artystycznym oraz krótką wzmianką na temat związanych z nim ludzi i wydarzeń.”

I rzeczywiście, przeglądając publikację znajdziemy w niej m.in. dziewięć zabytkowych obiektów z Ciechanowa,  czy dwa z Przasnysza, by wymienić tylko najbliższych naszych sąsiadów.  

Zapytaliśmy więc z jakiego powodu wśród wymienionych tam zabytkowych obiektów różnych miejscowości na Mazowszu nie ma ani jednego z terenu Mławy czy powiatu mławskiego? W odpowiedzi czytamy:

– Obiekty do albumu „Sto zabytków na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” były wskazywane przez delegatury WUOZ. Skupiliśmy się na miejscach użyteczności publicznej wzniesionych w okresie 20-lecia międzywojennego. Jednym z głównych kryteriów była dostępność informacji i zdjęć dotyczących danego obiektu. I oczywiście zapewniamy, że to na pewno nie ostatnia nasza publikacja, na pewno mławskie zabytki zostaną jeszcze przedstawione w działaniach promocyjnych urzędu – poinformowała Sylwia Chwalana z MWKZ.

Czy z tej historii można wysnuć wniosek, że Mława rzeczywiście jest miastem niezabytkowym? A może nasuwają się nam inne wnioski? Tę kwestię pozostawiamy otwartą ku refleksji, a może nawet przy tej okazji w niektórych dojrzeje chęć jakiejś reakcji?

JK

Poniżej link do internetowej wersji albumu: TUTAJ

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gaweł
Gaweł
2 lata temu

Jak jedzie się z Warszawy drogą 7 to co jakiś czas są znaki informujące ile kilometrów do Wiśniewa ale do Mławy nie ma tak jakby wieś Wiśniewo było ważniejsze od Mławy. Zwracają mi cżęsto na to znajomi z Warszawy.
Chodzi o to, że w Ratuszu marketing i pi-ar to jakaś fikcja i amatorszczyzna. Nikt nie potrafi czuwac nad wizerunkiem miasta Mlawy na tle Polski.

Marta
Marta
2 lata temu

Żeby dbać o zabytki trzeba mieć do tego wykwalifikowaną kadrę. A jak miasto dba o muzeum? Na dyrektora powołano osobę bez kompetencji. A muzeum to nie wesołe miasteczko.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Marta

W Mławie muzeum to nawet nie wesołe miasteczko, tylko taki misz-masz z dyrektorem o wygórowanym ego.

Misiek
Misiek
2 lata temu
Reply to  Marta

Właśnie wróciłem z wernisażu nowej wystawy stałej w muzeum – archeologicznej. Jest rewelacyjna – polecam. Jeśli takie efekty pracy gwarantują osoby bez kompetencji, to zatrudnienie laików jest dobrym sposobem na reformę różnych instytucji.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Misiek

Misiek, ty zawsze byłeś podekscytowany działalnością ratusza i podległych mu jednostek, zawsze pisałeś peany pochwalne, a więc spadaj na drzewo ze swoimi ochami i achami w kierunku pani dyrektor.
Jedyny plus tego, że ta pani została dyrektorem muzeum, to to, że
uwolniła uczniów od swoich fochów i braku kompetencji.
Taki sam z niej dyrektor jak i nauczyciel był.

spidy
spidy
2 lata temu
Reply to  Misiek

cały ratusz jest pełen laików, w przeciwieństwie do sąsiednich miast czy gmin

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

No cóż – taka smutna prawda. Mława nie dba o zabytki. Zabytki niszczeją albo są”unowocześniane” (np. Lelewelówka czy Popówka), a tak w ogóle to Mława nie ma zabytków na miarę np. Zamku w Ciechanowie. Kamienica w Rynku, prawie naprzweciwko ratusza niszczeje.
Brak jakiejkolwiek promocji tego co jest.
Nie mamy się czym pochwalić, oj nie mamy.
Jakie rządy, takie i zabytki.

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Ten zabytek wis a wis RATUSZA zostały sprzedany chyba tylko po to aby porastał drzewami.!!!!

Polka
Polka
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Nie dość że mało mamy zabytków to jeszcze nie dbamy i nie szanujemy tego co przetrwało.wstyď .ale dla rządzących.centrum mówi nam o osobach decyzyjnych to wizytówka naszych władz.

Xawery
Xawery
2 lata temu
Reply to  Polka

Polka my sobie piszemy mowimy, co nieco dociera do Burmistrza, ake wiekszosc naszych uwag nie, nie taz jest reakcja na krytyke, ale po tym cisza taj ze sa to slowa slowa i nic wiecej, OJ PRZEPRASZAM !! Bylem dzis w centrum i zauwazylem ze bedzie kladziona nowa warstwa asfsltu, w centrum, mimo ze ta stara jeszcze by mogla byc bo pozw centrum nie ktore ulice wygladaja fatalnie, no ale pewnie firma ktora bedxie to realizowac, pewnie potrzebuje gotowki,

Xawery
Xawery
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Odnosnie LELEWELOWKI I POPOWKI, to winnismy psmietac o przyslowiu ” ZE CO WOLNO WOJEWODZIE, TO NIE TOBIE SMRODZIE”

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x