Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żołnierze 5MBOT ratowali życie ofiarom wypadków


Jednym z pierwszych szkoleń jakie przechodzą ochotnicy wstępując do Wojsk Oborny Terytorialnej jest szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcje szkoleń  rotacyjnych wiedza i umiejętności ratownicze przekazywane są przez osoby wyspecjalizowane w tej dziedzinie: ratowników medycznych i pielęgniarki.


Żołnierze uczą się również czynności ratowniczych we współdziałaniu ze strażą pożarną i policją, np. prowadzenia akcji ratunkowej podczas pożarów czy masowych wypadków komunikacyjnych. Dzięki temu, że żołnierze posiadają odpowiedni zakres wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim są przekonani o zasadności istnienia formacji i identyfikują się z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, będąc świadkami zdarzenia sami podejmują działania ratownicze.

Długi czerwcowy weekend okazał się momentem próby dla jednego z żołnierzy 54 blp z Zegrza, który postanowił spędzić go na Mazurach. Kpr. Dawid Ziętak był świadkiem nocnego pożaru jednego z domków letniskowych w miejscowości turystycznej, w której wypoczywał. Dzięki zachowaniu zimnej krwi i podjęciu zdecydowanych działań udało mu się obudzić i wyprowadzić z płonącego budynku jedną z trzech osób, które w nim przebywały. Mężczyzna spał na najniższej kondygnacji co pozwoliło kpr. Ziętakowina szybkie odtarcie do niego. Po przyjeździe strażaków kpr. Ziętak pomagał prowadzić działania ratownicze pozostałych 2 lokatorów, którzy zostali uwięzieni na balkonie najwyższego poziomu domku, a ogień odciął im drogę ucieczki.

11 czerwca natomiast żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty, podczas drogi powrotnej z kursuw Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, na trasie A2 byli świadkami poważnego wypadku dwóch pojazdów osobowych, w którym poszkodowanych zostało 6 osób, z czego 4 zakleszczone w jednym z pojazdów. Żołnierze bez chwili zawahania podjęli decyzję o konieczności rozpoczęcia działań ratowniczych. Dzięki pomocy innego kierowcy udało się wyrwać zmiażdżone drzwi pojazdu i wspólnie wydostać z niego 3 poszkodowanych. Żołnierze udzielili niezbędnej pomocy, opatrywali rany. Stan jednej z pasażerek nie pozwalał na wyciągnięcie jej z pojazdu dlatego terytorialsi zaczekali na przybycie właściwych służb wyposażonych w profesjonalny sprzęt i wtedy wspólnie z nimi podjęli działania ratownicze.

Służba st. szer. Marka Adamczyka, st.szer. Piotra Szostka oraz kpr. Daniela Ziętaka  w szeregach WOT, w tym kursy pierwszej pomocy, zaowocowały zachowaniem zimnej krwi w sytuacji kryzysowej, poprawnym planowaniem działań oraz udzieleniem pomocy i doraźną pomocą przedmedyczną.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimus
Anonimus
2 lata temu

I znowu reklama darmozjadów. Za chwilę się okaże, że są lekarzami, astronautami, profesorami. Czego to propaganda komuchów pisowskich z Maciorą i Balbiną na czele nie wymyśli, żeby udowodni że są niezbędni. Niech dadzą im szczoty i niech zamiatają ulice to będzie pożyteczne i w końcu nie za darmo kasę wezmą chłoptasie przebrani nie wiadomo dlaczego w wojskowe mundury. A tfu.
J384Ć P15

Hemi
Hemi
2 lata temu

Dzięki, Panowie (i Panie) za świetną, ofiarną robotę na rzecz ludzi i społeczności!

Anonimus
Anonimus
2 lata temu
Reply to  Hemi

Widziałem tą ofiarę przy drzwiach szpitali trzymała ona termometr i długopis. Pewnie na niczym innym się nie zna. Po prostu darmozjad wpisujący się w komunistyczny pisland.
J384Ć P15

Mławianka
Mławianka
2 lata temu
Reply to  Anonimus

Ależ ty bystry…. Ciekawe co sam robisz. Babcia kiedyś mądre słowa powiedziała „krowa która dużo ryczy mało mleka daje” więc weź się za przydatne zajęcie a nie komentuj ludzi którzy chcą pomagać…

Anonimus
Anonimus
2 lata temu
Reply to  Mławianka

Oni nie pomagają pobierają nasza kasę za nic nie robienie. Ja już przyslużyłem się dla naszego narodu i dalej to robię. Nie cierpię jak ktoś się chwali duperelami i bierze kasę za friko, czyli za głosowanie na komuchów z pisu bo rozdają pieniądze na prawo i lewo. A wnuki nasze będą jeszcze to spłacać.
J384Ć P15

Anonimus
Anonimus
2 lata temu
Reply to  Mławianka

Może niech ta patologię na bezbronne kobiety protestujące wypuszczą. Bo co te bezbronne kobiety chcą – swojej wywalczonej kiedyś wolnosći. Po co. Bo są kobietami i nie maja żadnych praw. A te pomioty przebrane w uniformy za srebniki zrobią wszystko. Tak ja kiedyś SB. Mierny, bierny ale wierny.
J384Ć P15

Jaga
Jaga
2 lata temu
Reply to  Mławianka

Moim zdaniem twoja babcia miała rację z tym powiedzeniem. Tyle tylko, że ty nie umiesz go go zastosować.
To powiedzenie idealnie pasuje do harcerzyk,ów WOT:
o nich się dużo ryczy, a pożytku z nich żadnego.
Harcerzyki WOT to takie zwykłe jemioły na drzewie, które niestety są pasożytami.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x