Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Komunikacyjny Armagedon w Mławie


O tym, że Mława w godzinach szczytu jest zakorkowana wiedzą wszyscy. Szczególnie widoczne jest to w samym centrum miasta, gdzie oprócz samochodów osobowych dodatkowo wjeżdżają i wyjeżdżają na przystanek przy kościele autobusy. Wielu czytelników pyta, dlaczego komunikacja pasażerska nie korzysta z nowego dworca autobusowego przy Alei Św. Wojciecha, na którą to inwestycję miasto poniosło milionowe nakłady.


Takich uciążliwości komunikacyjnych jest zresztą znacznie więcej. Do ruchu pojazdów osobowych i autobusów trzeba też doliczyć pojazdy ciężarowe jadące przez miasto, których uciążliwość odczuwają mieszkańcy nie tylko centrum, ale również innych „ulubionych” przez kierowców ciężarówek ulic.

Wracając jednak do ruchu w centrum miasta. Jak się okazuje, od 2020 roku zgody na zatrzymywanie się na przystanku w Starym Rynku ma dziesięciu przewoźników: PKS w Elblągu, Przewóz Osób Adam Klimkiewicz, Ideal Ravel Maria Myrna, Firma Przewozowa i Usług Turystycznych „TURSPED”,  FlixBus Polska, ALL-MIT AUTOMOBILE Andrzej Fabisiak, LUX-REISEN, PKS Gdańsk, Olsztyński Bus  i PKS „POLONUS”. Gdy dołożyć do tego autobusy MKM, tworzy to nawet takie sytuacje, że pięć autobusów jednocześnie zjeżdża się na tym przystanku.

Dlaczego więc nie korzystają z przystanków przy nowym dworcu, by choć trochę odciążyć komunikacyjnie centrum?. Zapytaliśmy o to urząd miasta.

– Dotychczas nie udzieliliśmy zgody przewoźnikom na korzystanie z przystanków przy Stacji Mława, ponieważ budynek dworcowy z infrastrukturą przeznaczoną dla podróżnych nie został jeszcze oddany do użytkowania. Przewoźnicy są na bieżąco informowani o nowej lokalizacji dworca autobusowego, który będzie uruchomiony w drugim półroczu 2021 roku – wyjaśnia Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Wyjaśnienie wiążące oddanie dworca z korzystaniem z przystanków jest o tyle kuriozalne, że również w centrum, pasażerowie już od czasu likwidacji działalności spółki Mobilis nie mają do dyspozycji żadnego dworca, zadowalając się przystankową wiatą, podobną do tych, które są na placu manewrowym przy Stacji Mława. Może jednak są inne powody nie korzystania z nowych przystanków?

Jak na razie trudno powiedzieć czy miasto ma jakąś strategię komunikacyjną. O tych problemach nie dyskutują na sesjach rady miasta radni, nie mówi o nich też burmistrz. Kierowcom pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
35 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kkl
Kkl
2 lata temu

Proszę popatrzeć na piękne Osiedle Kameralne, przecież do środkowego bloku nie ma zupełnie dojazdu. Nie dotrze tam karetka pogotowia czy straż pożarna. Garaże podziemne są nad ziemią a na nich ogródki. Kto dał pozwolenie na taką inwestycję, kto nadzorował. Kto wziął kasę za podpis na taką fuszerkę ?

Hemi
Hemi
2 lata temu

Problem postawiony na opak. Nie należy nigdy mylić skutków z przyczynami.

Przez wiele lat działały mazowieckie PKS-y, dowoziły mieszkańców wsi i powiatów makroregionu, dysponowały bazami transportowymi, dworcami, całą infrastrukturą. Wszystko było prawidłowo zorganizowane z grubsza rzecz biorąc.

I nagle rząd PO-PSL postanowił je sprywatyzować. Komu przeszkadzały PKS? Prywatyzacja w tym, jak i w wielu innych przypadkach, skutkowała po pewnym czasie likwidacją. Po kilku latach pasażerów nie ma kto wozić, dworce jeden po drugim pod młotek idą, w Pułtusku przerobiono go, a jakże, na galerię handlową, w Przesnyszu trwa rozbiórka, w Mławie dworzec od dawna nie funkcjonuje, a autobusy tłoczą się w rynku lub przy nowej stacji, położonej jednak na obrzeżach.

Pytanie, czy ktoś został za rozłożenie
mazowieckichh PKS-ów rozliczony? Czy nie ma winnych?

Jaga
Jaga
2 lata temu
Reply to  Hemi

A ten znów wyskakuje ze swoimi mądrościami.
Idż z tymi do kaczfiego albo do Rydzyka i skończ swoją ciemnotę wciskać tutaqj.
PKS nie były mazowieckie tylko ogólnopolskie, to raz, upadły bo ludzie przestali nimi jeździć ponieważ nawet jednej osobie lepiej się opłaciło (cenowo) wsiąść do samochodu i jechać niż płacić za bilet PKS. Nie mówiąc już o stracie czasu, bo do przystanku autobusowego trzeba było dojść, poczekać na autobus itd. itd.
Jeździłam to wiem.
Za komuny, kiedy PKS były dotowane przez państwo, bilety były tanie, a ludzie nie mieli własnych samochodów – PKS miały rację bytu, ale nie teraz gdy na podwórkach stoją po 2, 3 samochody.

Last edited 2 lata temu by Jaga
Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Jaga

Tak, jasne. Jak człowiek idzie z psem na spacer to statystycznie mają po 3 nogi, i co z tego wynika?

Niech jeden ma i 5 samochodów na podwórku, co z tego jeśli jest np. samotny staruszek czy schorowana pani czy też młodzież bez prawa jazdy, co im z tych samochodów na czyichś podwórkach jeśli nie mogą się nigdzie dostać, bo PKS już nie kursuje?

Słyszałeś o wykluczeniu komunikacyjnym i zaletach komunikacji zbiorowej we współczesnym świecie?

Tak, wiem, ciszej nad tą trumną, zwolennikom opozycji najlepiej nie przypominać o skutkach rządów ich ulubieńców. Bo też nie ma się czym chwalić…

Jaga
Jaga
2 lata temu
Reply to  Hemi

Przestań, hemi, pier…lić głupoty.
Jeździłam swego czasu na wieś autobusami. Za każdym razem jak jechałam było góra 5 pasażerów, najczęściej było to dwoje, troje, a czasami byłam nawet jedyną pasażerką i jechałam wielkim autobusem jak taksówką, tyle, że po dużo niższych kosztach. Jak ma się kalkulować taka jazda dla firmy, co?
PKS to nie instytucja charytatywna, żeby dopłacało do przewozu pasażerów. Padły, bo jak coś jest nierentowne to zawsze upadnie – takie życie.
Nie wiem czy jesteś aż tak g.łupi, że tego nie rozumiesz czy też udajesz takiego i.diotę i myślisz, że suweren jest tak tępy i bezrozumny i uwierzy w twoje banialuki.
Schorowana babcia czy dziadek nie dadzą rady dojść do przystanku autobusowego.

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  Hemi

Obudził się nawiedzony zwolennik tęczowej Balbiny i paru innych ministrach też tęczowych. Po rządach PO i PSL nadeszły rządy pisowskie, które rozkradły wszystko do końca i przekazały szatanowi do Torunia. A czego nie przekazały do Torunia podzielili między siebie.
J384Ć P15

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Hemi

PKS bylo rozkladane od wielu lat przez pracowników

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Rece opadaja.Nawet pod blokiem gdzie sie mieszka na ulicy Płockiej nie ma gdzie zaparkowac.Wszyscy parkuje z okolicznych blokow,a Ty czlowieku wracasz po pracy i d… [wymoderowano] zimna.[wymoderowano] mac,jak daja pozwolenia na budowe bloku to niech rowniez zrobia parking dla tego bloku.Juz brak slow ,nie ma gdzie czlowiek zaparkowac bo takie [wymoderowano] z okolicznych blokow zajmuje Ci miejsce.

Anonimowy
Anonimowy
2 lata temu

Sławek idzie po kolejną kadencję już są tance dla dziadków i zaraz go wybiorą

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Anonimowy

Nie pozwólmy na kolejną kadencję, wybierzmy Mądrze dziadki niech tańczą a my Młodzi pogońmi starych wyjadaczy pokarzmy im gdzie ich miejsce.

art
art
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

żeby udawać mądrego to trzeba się ortografii przynajmniej w zakresie podstawowym nauczyć.

Stanisław
Stanisław
2 lata temu

Dodam jeszcze do tego , zakorkowane rondo przy policji…

Purple Disco
Purple Disco
2 lata temu

Drogi były budowane pod furmanki a nie autobusy . A może by tak uruchomić „tuktuki ” i mikrobusiki takie malutkie

Mla
Mla
2 lata temu

Przydalaby się straż miejska z mandatami za parkowanie na ulicy Padlewskiego. Niedługo na środku drogi auta będą zostawiać.

Gruba Berta
Gruba Berta
2 lata temu

Od ok.godz. 13.00 zaczyna się kotłować na Rynku. Podjeżdża jeden autobus za drugim, nie ma miejsca na przystanku, stoją pod samymi pasami, a z tyłu tworzy się kolejka następnych, którzy również chcą wjechać na ten przystanek. I to się dzieje pod samym Urzędem Miasta. Widocznie to nikomu nie przeszkadza. Co do nowego dworca, to rzeczywiście mandaty się sypią od SM, jednak tu muszę Panów Strażników pochwalić. Przyszłam w tym samym dniu i Panowie mandat anulowali. Mile mnie to zaskoczyło, jak widać, strażnik miejski też człowiek.

Jaga
Jaga
2 lata temu

Ta inwestycja jak dworzec Mława Miasto jest potrzebna jak dziura w moście.

Pieniądze wywalone w błoto.
Autobusy tam nie będą zajeżdżały, tam już diabeł mowi dobranoc, do pociągu jest trochę za daleko jednak.
Jak widać bunio to ma rozmach i fantazje.

Lepiej było kino wyremontować dla mlawian niż ładować pieniądze w ten przeklęty dworzec, albo zrobić pomost na Zalewie Ruda – lepszy byłby pożytek.

Maria
Maria
2 lata temu

Kto będzie korzystał z tego ulepku dworca na tzw stacji Mlawa, komunikacja autobusowa nie jest zainteresowana, kolej chciała dworzec pobudować bliżej na własny koszt czemu burmistrz nie chciał? Na Mlawia miasto nie mają prawa zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Kto by gnał na koniec miasta żeby wsiadać w autobus. Burmistrz to człowiek oderwany od rzeczywistości.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Maria

Cała prawda o naszym Bunio dołożyć trzeba jeszcze p Prejsa i całą resztę rady nieudaczników dbających oswoje sprawy dla nich teraz wyborca jest Be.

Czesiek
Czesiek
2 lata temu

Wystarczy żeby pracownicy koreańskich montowni RTV jeździli do pracy rowerami i wtedy te autobusy nie będą jeździły po mieście

hew
hew
2 lata temu

Ciekawe kto będzie chciał tak daleko chodzić na przystanek. Młodzież w Mławie jest tak leniwa że w MKM-ach młodzi sobie siedzą a starsi muszą stać. Młodzież wchodzi do autobusu bo nie chce się im przejść nawet 500 metrów przejść, wielokrotnie to widziałem.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  hew

Bo od tego jest mkm. W Mławie chyba już tylko stare dziady mogą jeździć autobusami. Młodzi nie są zmęczeni po całym dniu w pracy . A dziady z nudów jeżdżą i jeszcze pretensje do młodych że z pracy autobusem chcą wrócić.

Kuba
Kuba
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Hew przesadził trochę, ale twoje chamstwo nie ma sobie równych.

Pamietaj: ty też będziesz starym dziadem czy starą babą.

Jaga
Jaga
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Co do kultury młodych, to niestety hew ma rację. Nawet twój komentarz o tym świadczy, że jesteście chamscy i zasad dobrego wychowania nikt wam nie wpoił.
Starość ciebie też dopadnie i uwierz na slowo: starość wcale nie jest taka słodka. Te stare dziady jak to określasz walczyły o to żebyś Ty żył w wolnej Polsce.

Last edited 2 lata temu by Jaga
Maria
Maria
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Autor miał namyśli uczniów wiec po jakiej pracy. Właśnie ludzie po pracy nie mogą usiąść bo uczniowie po zajmują miejsca. Po drugie starsze osoby to nie stare dziady trochę szacunku.

Kolejowa Mława
Kolejowa Mława
2 lata temu
Reply to  hew

Jeśli jest autobus to czemu z niego mają nie korzystać?

Kamil
Kamil
2 lata temu

Ja uważam że nastolatkowi bardziej przydałby się krótki spacer. Przecież to osoby w sile wieku. A tak to potem mamy nadwage u 15 latków i bardzo rozleniwionych. I nie mam tu na myśli osób wracających z pracy bo faktycznie po 8 godzinach pracy czy więcej . Każdy był by zmęczony. Oczywiście jeśli ktoś
woli jeździć autobusem to nikomu nie można zabronić.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  hew

Tą młodzież to my wychowaliśmy :(:(:(

Jaga
Jaga
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Przepraszam, ale nie uogólniaj. Ja swoje dzieci wychowałam dobrze i w życiu nie nazwałby starszej osoby starym dziadem – zawsze wiedzą jak powinni się zachowywać. Może ty zamiast zajmować się wychowaniem swoich dzieci wolałeś robić coś innego i ulica je wychowywała, ale to nie znaczy, że wszyscy tak samo traktują lub traktowali swoje dzieci.

Gabi.
Gabi.
2 lata temu

W Mławie nie mówi się o problemach.Bo w Mławie musi być tylko fajnie,żeby władze mogły się pochwalić.Bo w Mławie można tylko się modlić.Kuzwa co za wiocha.

Już nie da się na to patrzeć...
Już nie da się na to patrzeć...
2 lata temu

Na stację Mława wie jak zajechać straż miejska by wystawić mandat za źle parkowanie.
Autobusów tam nie puszcza bo może nawierzchnia jest źle przygotowana… Albo deweloper za mało dostał w łapę…
Nasz urząd miasta niewiele potrafi załatwić…
Stacja oddzielona od „stacji” w takiej odległości to chyba tylko w Mławie…
Ciekawe co będzie jak znów ktoś zamknie się w windzie, ucieknie pociąg, przepadnie wizyta np lekarską i kto zapłaci odszkodowanie?
Brawo mądre głowy miasta…

Kuba
Kuba
2 lata temu

Popieram.
Ciekawe kto wtedy będzie płacił odszkodowanie za niobecnosc w pracy, na opłaconej konferencji czy też za opóźniona, bardzo ważną wizytę lekarska, czego konsekwencje bywają tragiczne.

Miś
Miś
2 lata temu
Reply to  Kuba

takie dywagacje jak w misiu . Powtarzam ” powiedział że matka siedzi z tyłu „

Maciej
Maciej
2 lata temu

Jak to korki ? Nie ma żadnych korków. Ulice zwężamy, tworzymy infrastrukturę pod mały ruch uliczny. Szanowna gazeto proszę nie siać tutaj złowrogiej propagandy. Wszystko jest super.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Maciej

I blok przy bloku między budynkami jednorodzinymi bez odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Takie cuda urbanistyki tylko w Mławie

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Anonim

Bloki na chodnikach to już norma.

35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x