Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Częściowe zaćmienie Słońca już w czwartek


W nadchodzący czwartek 10 czerwca 2021 r. czeka nas wyjątkowe wydarzenie astronomiczne. Pierwszy raz od sześciu lat, z terytorium Polski, będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. W naszym kraju zjawisko zacznie się około południa i potrwa w przybliżeniu 2 godziny.


Czwartkowe zaćmienie obejmie swoim zasięgiem przede wszystkim Europę, część Azji oraz Ameryki Północnej, a im dalej na północ, tym będzie widoczne wyraźniej.

W Polsce, według Kalendarza Astronomicznego na 2021 r., najwcześniej zaćmienie rozpocznie się w północno-zachodniej części kraju. Dla przykładu, o godz. 11:37 pojawi się w Świnoujściu, 11:48 w Toruniu, 11:51 w Olsztynie, 11:55 w Warszawie, w Rzeszowie o 12:03. Mniejsze różnice będą w przypadku zakończenia zjawiska, bowiem przed 13.45 zakończy się ono na Śląsku i w Małopolsce, zaś na Podlasiu stanie się to 15 minut później. 

W największym stopniu zaćmienie zobaczą mieszkańcy północnej Polski, Słońce przysłonięte ok. 15 %. W części centralnej np. Warszawie będzie to już ok. 10 %. Tymczasem w Rzeszowie słoneczna tarcza zniknie w niespełna 6 %.

Warto przygotować się do obserwacji Słońca. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Pamiętajmy, o tym, żeby pod żadnym pozorem nie patrzeć w jego kierunku gołym okiem, a tym bardziej przez jakikolwiek sprzęt optyczny bez specjalnego filtra, grozi to utratą wzroku. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne okulary wykonane z folii mylarowej lub użyć np. szkła spawalniczego. Na Słońce przez osłonę należy patrzeć z przerwami (spojrzenie na kilka sekund i przerwa na minutę, dwie), co uchroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania podczerwonego. 

Na kolejne częściowe zaćmienie Słońca przyjdzie nam poczekać ponad rok, do 25 października 2022 r. Będzie ono również widoczne z terytorium Polski. Natomiast zaćmienie całkowite pojawi się dopiero latem 2026 r., jednak nie zobaczymy go w naszym kraju. Całkowite zaćmienie Słońca, widoczne z terytorium Polski, będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 r.

oprac. red.

źródło: onet.pl/Polski AstroBloger/radio-teleskop.pl

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x