Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To już od dziś. Pierwszeństwo na pasach, ale i zakaz korzystania z telefonów


1 czerwca 2021 r. wchodzą w życie nowe przepisy, mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolicające dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obligujące kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.


Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

zachować szczególną ostrożność,

zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Minimalny odstęp między pojazdami

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Uwaga! Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kierowca
Kierowca
2 lata temu

Jezdnia dla samochodów, stworzona z myślą o nich, jeździe po niej. Od dziś to pieszy ma tam pierszeństwo. Gratulacje. 50km/h w nocy ? Nie wiem czy ma to większy sens niż 60…
Odstęp na Eskach połowa prędkości ?
Stary dobry patent który na zachodzie jest oczywistością. Jedynie jedno dobre rozwiązanie

Czytelniczka
Czytelniczka
2 lata temu
Reply to  Kierowca

Na przejeździe kolejowym przepuszczamy pociąg. Na przejściu dla pieszych przepuszczamy pieszych. Co tu trudnego do zrozumienia?

Kierowca
Kierowca
2 lata temu
Reply to  Czytelniczka

To ty nie rozumiesz. Szyny dla pociągu, pieszy też miałby wchodzić ?
Nie odwracaj kota ogonem. Ale widze, ze piesi przyminusowali

mławianin
mławianin
2 lata temu
Reply to  Kierowca

nie przyminusowali tylko to twoja pokrętna logika jest trochę bez sensu. Nikt przecież tobie kierowco nie będzie wchodził na jezdnię tutaj mowa o pasach dla pieszych, na których pieszy powinien mieć bezwzględne pierwszeństwo. Aby prowadzić auto trzeba zdać egzamin i znać przepisy, więc to na tobie spoczywa w tym momencie odpowiedzialność za wypadek.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x