Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mają od kilkunastu do kilkuset kur. Jak nie zabiją – prokurator


Mieszkańcy dwóch sołectw – Łomia i Parcele Łomskie w gminie Lipowiec Kościelny nie zgadzają się z decyzją wojewody, nakazującą pozbycie się  wszystkich kur na ich terenie. Bez znaczenia jest to, że ptaki są zdrowe. Nieważne też, czy ktoś hoduje kilka kur w przydomowym gospodarstwie, czy ma ich kilkaset. Inspekcja weterynaryjna grozi opornym prokuratorem. Czy Agrounia pomoże w tej sprawie?  


Kilkudziesięciu mieszkańców wspomnianych sołectw zjawiło się w piątek 28 maja w świetlicy wiejskiej w Łomi na spotkaniu ze znanym z bezkompromisowych akcji w obronie polskiego rolnictwa, prezesem Agrounii Michałem Kołodziejczakiem. Ten wysłuchał mieszkańców i obiecał pomoc prawną w przypadku kłopotów z prokuraturą. Nie krył też oburzenia, nazywając przepisy nakazujące wybicie zdrowych kur niespójnymi, spóźnionymi i i chorymi. – Rolnicy tego nie chcą bo zostaną bez pracy, bez odszkodowań. Nie ma deklaracji kiedy mogliby wznowić produkcje. Przestrzegają zasad bioasekuracji, robią badania i wiedza ze ich zwierzęta są zdrowe – mówił Kołodziejczak.

Bezpośrednią przyczyną tej sytuacji, były wizyty pracowników inspekcji weterynaryjnej z Mławy w części gospodarstw.  Wtedy mieszkańcy dowiedzieli się, że zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego m.in. sołectwa Łomia i Parcele Łomskie objęte są tzw. obszarem zapowietrzonym. W takim obszarze wojewoda nakazał usunięcie drobiu również przez pomniejszych hodowców. Tak więc gospodarze mają dwa wyjścia: albo zabić albo przemieścić poza strefę zapowietrzoną posiadany drób. Do poniedziałku (31 maja) rano mają takie zgłoszenia dostarczyć do inspektoratu weterynarii.

Ta decyzja wojewody wywołuje oburzenie.

– Ostatnie ognisko choroby było tu półtorej miesiąca temu. Nikt tego nie sprawdza nie bada – mówił jeden z hodowców.

-Na ślepo, każą wybijać i gazować zdrowe kury – mówiła inna z mieszkanek, trzymająca kilka kur na własne potrzeby.

Dlaczego takie kroki podjęła mławska weterynaria?

– Na podstawie otrzymanych od sołtysów list, pracownicy dotarli do części gospodarstw i instruowali gospodarzy o konieczności przeniesienia bądź wybicia stad w obszarze zapowietrzonym.  Na polecenie wojewódzkiego lekarza weterynarii listy osób, które nie zastosowały się do rozporządzenia wojewody w piątek 28 maja zostały przekazane do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa.  Obecnie dotyczy to ponad 100 gospodarstw z terenu całego powiatu. Autorom rozporządzenia chodzi o usunięcie drobiu w celu zabezpieczenia przed rozszerzaniem się choroby – mówi Roman Domański, powiatowy lekarz weterynarii.

W Łomi ognisko choroby wystąpiło 19 kwietnia, obecnie nie notujemy nowych ognisk w powiecie – dodaje szef weterynarii.

Wpłynięcie zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa potwierdza mławska prokuratura. Sankcjonuje to art. 165 KK, który mówi o  sprowadzaniu  niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach z powodu zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej.

– Takie zgłoszenie od powiatowego inspektoratu weterynarii wpłynęło, został mu nadany bieg i będą wykonywane czynności. – mówi Marcin Bagiński, prokurator rejonowy w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
balitzky
balitzky
2 lata temu

GŁOSOWALIŚCIE NA PIS ?? – TO MACIE !!! NIGDY NIE GŁOSUJCIE NA PIS, bo nie starczy wam na miske ryżu.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  balitzky

No nie, miskę ryżu to Morawiecki obiecał. Pod warunkiem oczywiście, że będziecie zapier….

Gościu
Gościu
3 lata temu

Super pomysł może niech też ludzi wybijają żeby nie zachorowali na covid

Rolnik
Rolnik
3 lata temu

Taką samą decyzję Wojewoda wydał też na powiat Żurominski i też gospodyniom chcą wbijać po kilka zdrowych kur jak nie wybijają to kara za przestępstwo. Jeśli do tego doprowadzą to można nas porównać do Bialorusi. Opamietajcie się jest jeszcze czas!!

Dubois
Dubois
3 lata temu

Ja bym umorzył sprawę warunkowo , i dalej się tym nie zajmował. Jeden warunek jeśli z tego czynu dalej były by konsekwencje czyli ognisko by wybuchło zaradził bym zajęcie mienia na ew. pokrycie strat . A teraz będzie uruchomiona machina która i tak nic nie wskóra to będą się licytować paragrafami ale jeśli wchodzi już ten Pan AgroUni to nie dopuszczą. Ciekawa sprawa . Wiecie że w Mławie można kupić trustkawki hiszpańskie jako polskie przebitka 3 krotna takie tam info z terenu.

Gdak
Gdak
3 lata temu

Cedrob sprzedany chińczykom? Tylko chińskie kury będą dostępne za momencik. Każą mi zatłuc moje dwie kury które chodzą po podwórku… Dlaczego? Nikogo to nie zastanawia po co to wszystko?

Teorie foliarza
Teorie foliarza
3 lata temu
Reply to  Gdak

Też słyszałem że potrafią wybić kurnik Wipaszu a Cedrobu nie rusZać czy to prawda ? Myślę że takiego interesu się od tak nie sprzedaję chyba już poszła inna inwestycja np.w wiatraki . Cały machanizm działać może tak że normlanie chińczyk kurnika nie zbuduje bo nie może ale kupić już tak , dobre przykłada mamy z Kulczyk Investments i różnych dealów np. sprzedaży browarów . Teraz się nie dziwcie że Orlen próbuje skupywać to i owo.

Józef
Józef
3 lata temu

Tak a czemu codziennie przejeżdżają przez Mławe. Nie wiem czy z kierunku Żuromina czy Działdowa przez Piłsudskiego ciężarówki z kurczakami. Smród na 500 metrów po przejechaniu takiego ładunku. Według mnie jeśli jest jakieś zagrożenie to takie ładunki nie powinny wjeżdżać do miast.

Teorie foliarza
Teorie foliarza
3 lata temu
Reply to  Józef

Tak, masz rację . Podobnie jest Sars niby dużo osób zachorowało ale DDM obowiązuje i nie zaszkodzi a może pomóc. To że ptasia grypa jest nie neguje , ale już metody tak. Ale prawda jest taka że innych na tą chwilę nie ma , jak nie ma na covid i szczepionki.

keq
keq
3 lata temu

Trzeba zrobić nakaz noszenia maseczek dla kur. Nasz wspaniały rząd da rade, skoro nas tyle czasu podduszali to z kurami też se dadzą rade.

BDO_WOS
BDO_WOS
3 lata temu

z tego co widać następna instytucja zaraz po Sanepidzie musi być szybko zreformowana . Chyba już powoli zaczynam rozumień o co chodziło w powiedzeniu nie jakiego potomka wielkiego wieszcza o ” Państwie z dykty ” .

Teorie foliarza
Teorie foliarza
3 lata temu
Reply to  BDO_WOS

I mało tego te obszary być może były z premedytacją zaniedbywane no bo po co komputer w firmie jak jest kalka , tak kalka nie tak dawno inspektor z nasiennictwa pisał protokoły na kalce dla tych co nie znają niech zapytają dziadków. I tak to się wesoło wszystko kręci ku uciesze bogatej gawiedzi.

wiecho
wiecho
3 lata temu

Małe sprostowanie , na terenie gminy Lipowiec Kościelny, (ŁOMIA, PARCELE ŁOMSKIE) sołtysi nie dokonywali spisu inwentarza ani nie tworzyli żadnych innych list) w odróżnieniu od innych gminn ościennych. Listy takie tworzyły panie z Państwowego Inspektoratu Weterynaryjnego.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x