Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wynajem busa – na co zwrócić szczególną uwagę wynajmując busa


Wynajem krótko – i długoterminowy

Wynajem krótkoterminowy busa charakteryzuje się tym, że wypożyczamy go jedynie na dzień lub dwa. Tymczasem wynajem autobusów może mieć również charakter długoterminowy – wtedy zazwyczaj potrzebujemy busa na tydzień, a nawet miesiąc. Możemy również nawiązać z firmą wynajmującą autokary długofalową współpracą. Zwykle decydują się na to firmy, które oferują różnego typu usługi z transportem. Podział ten jest bardzo ważny ze względu na to, iż w przypadku wynajmu długoterminowego zwykle możemy liczyć na różnego rodzaju rabaty czy zniżki. Najdroższy zazwyczaj jest wynajem busów na jednodniowy wyjazd. Przed podpisaniem umowy powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia stanu opon czy też poziomu ciśnienia. Ważne, aby sprawdzić również coś, co wydaje się z pozoru błahe, a mianowicie komfort siedzenia na fotelach. W tym kontekście bardzo istotny jest również estetyczny wygląd wnętrza autobusu. Przysłowie mówi, że jak Cię widzą, tak Cię piszą, a więc proponując swoim gościom czy klientom przejazd odnowionym, eleganckim autobusem, z pewnością zyskamy w ich oczach. Warto także zwrócić uwagę na wyposażenie autobusu, które wpływa na komfort jazdy pasażerów. Jeśli wynajmujemy autobus na dłuższe trasy, to powinien on posiadać chociażby telewizor – ciekawy film z pewnością umili pasażerom czas podróży. Autobusy, które przewożą pasażerów na dłuższych trasach, powinny posiadać szerokie półki nad siedzeniami, na których położyć można bagaż podręczny.

Umowa wynajmu busa

Pomiędzy dwoma podmiotami – najemcą oraz wynajmującym, zawsze musi zostać zawarta umowa. Powinna ona przede wszystkim jasno określać strony. W przypadku podmiotów gospodarczych jest to dosyć oczywiste, gdyż większość firm nie wyobraża sobie świadczyć jakichkolwiek usług lub dokonywać płatności bez podpisanej wcześniej umowy. Tymczasem nawet osoby fizyczne, które decydują się wynająć bus na przykład na wesele, muszą pamiętać o umowie. Wybierajmy do współpracy firmy, które oferują nam podpisanie umowy, a nie transport osób bez jakichkolwiek dokumentów potwierdzających zamówienie i wykonanie usługi. W umowie wynajmu busa powinna zostać określona kaucja oraz limit kilometrów. Co więcej, najemca powinien nas poinformować w umowie, czy autobus posiada odpowiednie ubezpieczenie. Zazwyczaj chodzi o ubezpieczenie OC, AC oraz NNW. Nie współpracujmy z firmami, które poprzestają jedynie na opłaceniu obowiązkowego OC dla swoich pojazdów. Umowa wynajmu autobusu powinna określać prawa i obowiązki każdej ze stron. Przykładowo najemca nie może wymagać od wynajmującego czyszczenia pojazdu po wykonaniu usługi, jeśli zapis na ten temat nie został uwzględniony w umowie. W umowie powinny znaleźć się także zapisy odnośnie kar umownych. Pamiętajmy, aby nigdy nie podpisywać umowy, której treść jest dla nas niezrozumiała bądź co gorsza, budzi jakiekolwiek wątpliwości. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązania są dwa: albo udajemy się na konsultację do prawnika albo szukamy innej firmy oferującej usługi wynajmu busa. W dużych miastach, takich jak Olsztyn, tego typu firm działa naprawdę sporo.

 

Parametry techniczne

Firma oferująca wynajem busów powinna udostępnić klientom informacje odnośnie parametrów technicznych i stanu technicznego pojazdu. Najważniejszym jest, aby autobus posiadał aktualny przegląd. Pojazd musi być także w pełni bezpieczny oraz bezawaryjny. Najlepiej wybierać autobusy nowe, o stosunkowo niewielkim przebiegu. Zwróćmy także uwagę na to, czy autobus posiada różnorodne udogodnienia, które co prawda nie są konieczne, ale znacznie ułatwiają podróż zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Co powinien posiadać dobry autobus? Oczywiście klimatyzację – możemy poprosić o potwierdzenie jej okresowego czyszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, gdyż nieczyszczona klimatyzacja jest siedliskiem grzybów i bakterii. Autobus powinien również posiadać tempomat oraz radio. Jeśli interesuje nas wynajem busa z kierowcą, poprośmy o przedstawienie uprawnień danej osoby do kierowania tego typu pojazdami. Tutaj warto uważać – nieuczciwe firmy mogą zasłaniać się RODO czy przepisami o ochronie danych osobowych. Tymczasem jako klienci mamy prawo wiedzieć, czy dana osoba posiada wszelkie potrzebne uprawienia, w szczególności jeśli chodzi o przewóz osób. W grę wchodzi przede wszystkim bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich czy też osób, na rzecz których świadczymy różnego rodzaju usługi. Dokumentem potwierdzającym uprawnienia będzie przede wszystkim aktualne prawo jazdy. 


Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]