Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zakonnik z Mławy zostanie beatyfikowany


O.Bernard Kryszkiewicz, zakonnik Ojców Pasjonistów, wkrótce może zostać nowym błogosławionym. Papież właśnie ogłosił dekret o heroiczności jego cnót. O.Bernard urodził się w Mławie, a jego grobowiec znajduje się w sąsiednim Przasnyszu.


Decyzja Papieża Franciszka pozwala na kontynuowanie procesu beatyfikacji. Z takiej decyzji papieża cieszy się biskup Płocki Piotr Libera.

– Decyzja Papieża Franciszka ogłoszona w przededniu Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, będącego źródłem świętości, przybliża nas do dnia beatyfikacji kolejnego syna mazowieckiej ziemi. 30 lat temu mówił o nich w Płocku św. Jan Paweł II. Zatem Gaude Mater Masovia! Teraz jest potrzebny z naszej strony modlitewny szturm do Nieba o uznanie cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego Bernarda od Matki Dobrej Miłości. Ufam, że nie będziemy musieli na to długo czekać – powiedział Pasterz Kościoła płockiego.

Zygmunt Kryszkiewicz (zakonne imię  Bernard od Matki Pięknej Miłości Kryszkiewicz) urodził się 2 maja 1915 w Mławie, zmarł 7 lipca 1945 r. w Przasnyszu. Edukację pobierał m.in. w Państwowym Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego, potem w ośmioklasowej Szkole Apostolskiej św. Gabriela Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. W wieku dziewiętnastu lat, złożył śluby zakonne i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne, które kontynuował w Rzymie. Tam też (przed ich ukończeniem) otrzymał święcenia kapłańskie 4 lipca 1938 r. Od kwietnia 1940 roku przebywał w klasztorze w Rawie Mazowieckiej gdzie m.in. był kierownikiem duchowym i spowiednikiem. W tym czasie pisze  „Dialogi z Ukrzyżowanym”, „Pedagogikum”, „Rozważania o Męce Pańskiej na każdy dzień tygodnia”.

Po wojnie O. Bernard trafił do klasztoru w Przasnyszu, gdzie zajął się odbudową kościoła i klasztoru. Po wizycie w rodzinnej Mławie zapada na tyfus. Leczy się najpierw w klasztorze, potem trafia do szpitala, gdzie 7 lipca 1945 roku umiera.

Do beatyfikacji o. Bernarda Kryszkiewicza konieczny będzie jeszcze dekret o cudzie za jego wstawiennictwem. O modlitwę w tej intencji apeluje biskup Piotr  Libera.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x