Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wymienisz piec? Możesz dostać nawet 90 procent dofinansowania


Miejscy radni przyjęli uchwałę, w myśl której mieszkańcy mogą się ubiegać o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła. W połączeniu z możliwościami, jakie daje program „Czyste powietrze” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego mławianie chętnie korzystają, mogą oni uzyskać na wymianę pieców dofinansowanie w wysokości nawet 90 proc. kosztów kwalifikowalnych!


Zachęcamy mieszkańców prowadzących termomodernizację budynków jednorodzinnych do korzystania z obu wspomnianych form wsparcia – programów wojewódzkiego, w ramach którego można otrzymać do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych, i miejskiego, który daje możliwość uzyskania dotacji w wysokości 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Jak duże benefity z takiego połączenia można otrzymać? Rozważmy przykład wnioskodawcy, który planuje inwestycję za maksymalną kwotę kwalifikowalną, od której jest liczona dotacja celowa z budżetu Miasta Mława – czyli 15 000 zł – i składa wnioski o dotacje w ramach obu wymienionych programów. Z „Czystego powietrza” może on otrzymać – jeśli prowadzi gospodarstwo jednoosobowe z miesięcznym dochodem netto do 1960 zł lub wieloosobowe z miesięcznym dochodem netto do 1400 zł na osobę – dotację w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowalnych, czyli 9000 zł. 30-procentowa dotacja celowa z budżetu Miasta Mława wyniosłaby natomiast 4500 zł. Daje to w sumie wsparcie w wysokości 13 500 zł, co oznacza, że beneficjent z własnej kieszeni musiałby dołożyć zaledwie 1150 zł (cały czas mowa o kosztach kwalifikowalnych). Z kolei wnioskodawca uprawniony do podstawowej kwoty dotacji w programie „Czyste Powietrze” (przy założeniu, że jego dochód roczny za rok poprzedzający rok złożenia wniosku nie przekroczył 100 000 zł) może otrzymać zwrot 30 proc. kosztów kwalifikowalnych, czyli 4500 zł z NFOŚ-u i tyle samo z budżetu Miasta Mława, dzięki czemu jego wkład własny przy łącznej kwocie dofinansowania 9000 zł wyniósłby 6000 zł (koszty kwalifikowalne).

Mławianie chętnie aplikują o środki na termomodernizację budynków jednorodzinnych z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w Urzędzie Miasta Mława mogą uzyskać profesjonalną pomoc w przygotowaniu wniosków o dotacje, a także – później – wniosków o płatność). Tylko w 2021 roku z terenu Mławy złożono do programu „Czyste Powietrze” 32 wnioski na termomodernizację, w tym 13 do podstawowego poziomu dofinansowania (30 proc. kosztów kwalifikowalnych) i 19 do podwyższonego poziomu dofinansowania (60 proc. kosztów kwalifikowalnych) – na kwotę 553 318,30 zł. W ramach wnioskowanej kwoty inwestorzy zamierzają wymienić 27 kotłów węglowych na kotły gazowe, wybudować 13 przyłączy gazowych, wymienić 1 piec typu „śmieciuch” na kocioł ekologiczny zasilany paliwem stałym, zmodernizować 8 instalacji centralnego ogrzewania, zainstalować na dwóch nieruchomościach panele fotowoltaiczne, wykonać docieplenia 14 budynków mieszkalnych, wymienić stolarkę okienną w 9 budynkach oraz wymienić drzwi zewnętrzne w 11 budynkach.

Dzięki podjętej wczoraj przez radnych Miasta Mława uchwale w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła w ramach ograniczania niskiej emisji na terenie Miasta Mława, już niebawem można też będzie wnioskować o 30-procentowe dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania z budżetu Miasta Mława. Do tej formy wsparcia kwalifikowane są koszty: zakupu kotła gazowego kondensacyjnego co najmniej klasy A z osprzętem, sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą służącego do ogrzewania w systemie c. o., materiałów instalacyjnych służących modernizacji źródła ogrzewania w tym układów powietrzno-spalinowych służących do doprowadzenia powietrza do komory spalania oraz odprowadzenia spalin z komory spalania kotła gazowego, zakupu zbiornika ciepłej wody użytkowej z osprzętem oraz zakupu usługi demontażu źródła ciepła zasilanego paliwem stałym i usługi montażu kotła gazowego wraz z włączeniem go do systemu grzewczego i podłączeniem do instalacji gazowej. Modernizację źródeł ciepła można przeprowadzić na terenie nieruchomości ogrzewanej paliwem stałym, położonej na terenie Mławy.

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji celowej z budżetu Miasta Mława mogą składać wnioski do Burmistrza Miasta Mława w terminie naboru: od 1 czerwca do 30 września danego roku kalendarzowego. Nabór będzie prowadzony w trybie otwartym, a informacja o jego rozpoczęciu zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Miasta Mława oraz tablicy informacyjnej przed ratuszem. Formularz wniosku będzie można pobrać ze strony urzędu lub otrzymać w kancelarii ratusza. W tej ostatniej będą także przyjmowane wypełnione wnioski.

Zgodnie z zasadami udzielania dotacji, złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji celowej. Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich wpływu. W przypadku wyczerpania się środków finansowych przeznaczonych w budżecie Miasta Mława na dotacje celowe w danym roku kalendarzowym, niezrealizowane wnioski nie podlegają rozpatrywaniu w latach następnych.

Przypomnijmy, że od 2017 r. na dotacje celowe na wymianę źródeł ciepła Miasto Mława przekazało już 1 550 000 zł. Z pomocy tej skorzystało 265 właścicieli nieruchomości na terenie Mławy.

Osobom zainteresowanym złożeniem wniosków o dotację w programie „Czyste powietrze” lub o dotację celową z budżetu Miasta Mława udzielą pomocy pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Mława. Zainteresowani konsultacją w sprawie dotacji mogą zgłaszać się do ratusza od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-10:00.

źródło: UMM Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aśka
Aśka
1 rok temu

Wymieniłam dzięki programowi kopciucha na ekologiczny i w pełni bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy. Jestem osobą niepełnosprawną, z coraz większymi problemami w poruszaniu się a przy tym kotle nie ma w ogóle roboty, raz na jakiś czas jak kończy się pellet wpada mój siostrzeniec i uzupełnia braki i znowu zapominam, że mam kocioł. Bardzo polecam i program czyste powietrze i ten kociol, magia!

aaa
aaa
1 rok temu

Może „zmień kocioł” byłoby lepszym hasłem. Mniej spostrzegawczym „zmień piec” może się mylić ze „zmień płeć” i bojkot ze strony konserw gotowy, a przecież to świetny program.

Artur
Artur
1 rok temu

Naprawdę można otrzymać porządne dofinansowanie do wymiany kopciuchów, wiem bo dostałem i jestem namacalnym przykładem, że da się 🙂 mi osobiście pomogli we wniosku specjaliści i doradcy z : https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ bo nie ukrywam nie dałbym rady sam, wystarczyło, że zostawiłem tam kontakt do siebie a oddzwonili i potem już poszło z górki. Nie bójmy się sięgać po te pieniądze i szukać pomocy przy problemach 🙂

SPOSTRZEGAWCZY
SPOSTRZEGAWCZY
1 rok temu
Reply to  Artur

jakbyś POKAZAŁ DOKUMENT lub ZDJĘCIE swej posesji i pieca… BO MY WIERZĄCE CO DO ZASADY… SOM !!!… ALE SAM ROZUMIESZ… W PRZECIWNEM WYPADKU… zapewne masz jakiś cel zapewne finansowy TANIM KOSZTEM – BEZ WYKUPIENIA POWIERZCHNI REKLAMOWEJ…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x