Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Praktyki dla studentów WAT. Studia dla żołnierzy WOT


Od następnego roku akademickiego studenci Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej będą mogli odbywać praktyki zawodowe w Wojskach Obrony Terytorialnej, a żołnierze WOT studiować na kierunku obronność państwa, dostosowanym do ich potrzeb kształcenia. We wtorek 18 maja br. porozumienie określające obszary wspólnych działań podpisali: rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.


„Bardzo się cieszymy z możliwości rozszerzenia współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Dla naszych studentów będzie to wspaniała okazja nie tylko do odbycia samych praktyk zawodowych, zdobycia nowych doświadczeń, ale też do zapoznania się ze specyfiką służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, poznania ich struktury, misji i osiągnięć. Jestem przekonany, że porozumienie, które dziś podpisujemy, wzmocni zarówno potencjał studentów WAT, jak i żołnierzy WOT, ale będzie również kolejnym, ważnym krokiem na drodze zacieśniania naszej współpracy” – powiedział rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

W myśl porozumienia studenci Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, realizujący studia cywilne, będą kierowani na praktyki brygad OT, m.in. do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na okres od 4 do 9 tygodni. Wymiar wykonywania przez studenta zadań w ramach praktyki to nie więcej niż 40 godzin tygodniowo. 

„Cele najlepiej osiąga się wspólnie. WAT kształci przyszłe kadry Sił Zbrojnych RP nie tylko na kierunkach wojskowych, ale także na kierunkach cywilnych. W ofercie WAT znajduje się jeden z najlepszych w kraju programów adresowanych do wszystkich osób zainteresowanych obroną terytorialną. W naszym wspólnym interesie jest to, byśmy zapewnili praktyki zawodowe studentom WAT, ale również wsparli cały proces dydaktyczny. Wielu absolwentów tego kierunku trafi m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej. Chcemy, by przyszli oficerowie byli dobrze wykształceni i świadomi spraw obronnych”  – powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Zawarte porozumienie przynosi też wymierne efekty dla terytorialsów. Od października 2021 r. będą mogli podjąć kształcenie na studiach I i II stopnia na kierunku obronność państwa (profil praktyczny) na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Dla studentów cywilnych tego kierunku wprowadzony zostanie przedmiot obrona powszechna. To praktyczna realizacja zapisów Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, podpisanej przez Prezydenta RP w maju 2020 r. Nowe przedmioty pojawią się również w dwóch specjalnościach: obrona terytorialna oraz współpraca cywilno-wojskowa. Jest to wynik ponad czteroletnich doświadczeń WOT, zwłaszcza z operacji zarządzania kryzysowego (m.in. podczas powodzi, pożarów czy pandemii COVID-19) i pozytywna odpowiedź ze strony WAT na edukowanie studentów w tym obszarze.

Porozumienie pozwoli na wymianę doświadczeń kadry naukowej, szkoleniowej, a także wzmocni potencjał rekrutacyjny WOT, gdzie nowi ochotnicy, studenci WAT, będą mogli zapoznać się z codziennością służby w OT. W ramach współpracy przewidywane są też wspólne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe i kolejne przedsięwzięcia dydaktyczne. Jak zapowiada dr Patrycja Bryczek-Wróbel, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, w ramach specjalności obrona terytorialna, Wydział planuje uruchomić również studia podyplomowe. Zajęcia praktyczne będzie prowadzić kadra WOT, a teorię – nauczyciele akademiccy WAT. 

źródło i fot.: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimus
Anonimus
3 lata temu

Chcesz mieć za nic nie robienie kasę to wstąp do chłoptasi Maciory. No tak zapomniał bym przecież tyrają: dźwigają ciężkie termometry, liczą łużka, spacerują po mieście pusząc się. To jest wyczerpujące.
J384Ć P15

aaa
aaa
3 lata temu
Reply to  Anonimus

media donoszą, że nawet im nie płacą, tzn. że WOT ma ogromne zaległości w wypłacie wynagrodzeń ochotnikom. cały pomysł z WOT jest od początku zły i bezsensowny, tylko moim zdaniem nie ma co się obrażać na ludzi, którzy tam służą. na pewno część to sebastiany turbopatrioci, ale jest też sporo normalnych ludzi, którzy chcieli przeżyć przygodę i trochę zarobić.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  aaa

… a szczególnie zarobić trochę kasy lekko i przyjemnie.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x