Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dodatek emerytalny i nowe uprawnienia dla druhów z OSP


Dodatek emerytalny za długoletnią służbę w OSP, legitymacje, nowe odznaczenia i przywileje przy organizacji imprez masowych. Takie m.in. rozwiązania przewiduje projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Już trwają konsultacje projektu ze środowiskiem strażackim. Co przewidują planowane przepisy?

Każda druhna przechodząca na emeryturę w wieku 60 lat i druh w wieku 65, otrzyma dodatek w kwocie równej 1/14 najniższego wynagrodzenia (obecnie to 200 zł brutto). Warunkiem jest czynny udział w akcjach gaśniczych przez przynajmniej 25 lat. Środki mają być wypłacane z puli zakładu emerytalno-rentowego MSWiA. Dodatek będzie przyznawany na podstawie oświadczenia 3 wiarygodnych świadków, zatwierdzone przez gminę i lokalną komendę powiatową PSP.

Strażacy OSP uzyskają takie same uprawnienia jak funkcjonariusze PSP w zakresie świadczeń za udział w akcjach, zwolnień z pracy i odszkodowań.

W każdej komendzie wojewódzkiej będzie jeden zastępca odpowiedzialny za sprawy OSP.

Jednostki OSP będą mogły organizować duże imprezy z pominięciem ogólnych przepisów dotyczących imprez masowych. Warunkiem będzie, aby dochód z tych imprez był przeznaczony na działalność statutową OSP

Ochotnicy otrzymają legitymacje służbowe, które będą uprawniać no. do zniżki w PKP czy innych, zaproponowanych przez zewnętrzne firmy i podmioty.

Pojawić się mają też nowe odznaczenie dedykowane dla strażaków OSP.
– Odznaczenie św. Floriana – nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
– Krzyż św. Floriana – nadawany przez Prezydenta RP

W jakim ostatecznie kształcie projekt ustawy trafi pod obrady rządu, a później sejmu trudno przewidzieć. Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, zapowiedział postulaty podniesienia wysokości dodatku i obniżenia minimalnego stażu uczestnictwa w OSP.

źródło: MSWiA

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Strażak z zamiłowania
Strażak z zamiłowania
1 miesiąc temu

Strażak OSP robi to bezinteresownie i bez żadnych profitów. Ludzie z pasją którzy pomimo pracy zawodowej pomagają innym ludziom. Jak najbardziej trafne. W większości sytuacjach to OSP jest pierwsze na miejscu zdarzenia, nie zważając na ryzyko poświęcają zdrowie i życie. Należy im się

Abc
Abc
1 miesiąc temu

Zawód wysokiego ryzyka. Akurat im się należy.

Jaga
Jaga
1 miesiąc temu
Reply to  Abc

Tak, odnośnie strażaków z OSP, masz rację – należy im się.
To nie harcerzyki M.aciory (wot), to odważni ludzie, których pasją jest pomaganie innym. Oni nie ido służy6ć w OSP dla pieniędzy.

WLM
WLM
1 miesiąc temu

Niesprawiedliwe rozdawnictwo pieniędzy trwa nadal.

Jaga
Jaga
1 miesiąc temu
Reply to  WLM

III kadencję PIS ma już w kieszeni.

Suweren szczęśliwy. Suweren niech nie przelicza ile złotówek zyska dzięki zwiększeniu kwoty wolnej od podatku, bo to nie tak jak suweren sobie liczy. Zostanie przecież zwiększona składka na ubezpieczenie zdrowotne z wynagrodzenia suwerena czyli z emeryturki też.

PIS już dzieli pieniądze , które ma dostać z Unii – duże pieniądze…, a mówią: nie dziel skóry na wołu, który na łące się pasie

Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu
Reply to  WLM

Czy strażacy ochotnicy wg Ciebie biorą cokolwiek niesprawiedliwie?
OSP obsługuje samodzielnie połowę zdarzeń i akcji ratunkowych w Polsce. A 60% działań PSP jest wspierana przez Ochotników.
Na jednej służbie jest w Polsce 5000zawodowych Strażaków i 600000 członków OSP!!!. Za darmo.

Niezalezny
Niezalezny
1 miesiąc temu
Reply to  WLM

Akurat pomysł z OSP jest trafny. Jak ktoś do 5 rano był na akcji a o 7 szedł do pracy to wie o czym mówię.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x