Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Gmina Dzierzgowo. Protest przeciw budowie kolejnych kurników


W miejscowości Stare Łączyno ma powstać 6 nowych kurników, obok wybudowanych już wcześniej 18 obiektów. W związku z tymi planami, 107 mieszkańców podpisało protest, który złożyli na ręce wójta oraz do rady gminy.


Planowana przez inwestora rozbudowa fermy, stanowi już III etap tej inwestycji. Ten etap obejmuje budowę 6 budynków kurników przeznaczonych do chowu brojlera kurzego o łącznej obsadzie 420 000 sztuk (1680 DJP). Po zakończeniu tego etapu łączna obsada fermy wyniesie 1 674 800 sztuk brojlera kurzego (6699,2 DJP).

Rada Gminy Dzierzgowo zajęła się skierowanym do niej pismem podczas obrad w dniu 7 maja br. W piśmie podpisanym przez sołtys wsi Stare Łączyno czytamy m.in.

„W związku ze złożonym na ręce Pana Wójta protestem, który podpisało 107 osób, przeciwko planowanej inwestycji, polegającej na rozbudowie Fermy Stare Łączyno o kolejne 6 kurników wraz z infrastrukturą dodatkową prosimy Radę Gminy o zapoznanie się z warunkami przedsięwzięcia jak również protestem okolicznych mieszkańców”.

Bardziej szczegółowe zarzuty przeciw planowanej inwestycji sformułowali protestujący w piśmie skierowanym do wójta Rafała Kucińskiego, które w materiałach sesyjnych otrzymali również radni.  Mieszkańcy obawiają się, że rozbudowa fermy spowoduje zwiększoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery (podtlenek azotu, amoniak, pyły), zwiększoną emisję odorów i hałasu. Podnoszą też, że planowana inwestycja obniży wartość sąsiednich nieruchomości. Zwracają też uwagę, że w sąsiedztwie inwestycji znajdą się wpisane do rejestru zabytków stanowisko archeologiczne. W proteście podkreślają, że tego rodzaju przedsięwzięcia winno się przeprowadzać w znacznej odległości od zabudowy jednorodzinnej, w sposób nie zatruwający życia mieszkańcom.

Rada gminy zajmując stanowisko w sprawie przesłanego pisma mieszkańców uznała się za organ nie posiadający uprawnień do zajęcia stanowiska merytorycznego, jako że postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej, to kompetencje wójta.

– Rada Gminy Dzierzgowo nie ma prawnego umocowania do zajęcia stanowiska merytorycznego, w prowadzonej sprawie administracyjnej związanej z wydaniem decyzji środowiskowej w związku z zamiarem budowy ferm kurzych przez inwestora – czytał w projekcie uchwały przewodniczący rady Marek Tkacz.

Przewodniczący dodał też, że pozytywna decyzja pozwoli zapewnić dla mieszkańców gminy Dzierzgowo miejsca pracy dla lokalnej ludności, zapewni infrastrukturę drogową i zwiększy wpływy budżetowe.

Tak więc czy argumenty protestujących mieszkańców zostaną uwzględnione, ostatecznie zadecyduje wójt, kończąc postępowanie administracyjne w tej sprawie.  

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
25 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
2 lata temu

Tak oto PIS ogranicza ilość kurników na naszym terenie.
A Duda obiecywał wam i co?
PIS ma, PIS da, lobby kurnikarskie kupiło i PIS – oni bardziej pazerni na pieniądze niż poprzednicy.

Żuromin
Żuromin
2 lata temu

Dobre , praca 😀 góra 5 osób -6 osób …wynagrodzenie poniżej najniższej krajowej często bez umów ( jawne przyzwolenie włodarza oraz radnych gminy ) …. Hymmm czy aby ktoś tu po rodzinie nie jest z Tęgimi włodarzami tej gminy

zagraniczny
zagraniczny
3 lata temu

Rada Gminy umywa ręce,kto tam myśli.Miejsca pracy,kto to wymyślił,albo podpowiedział.Z. tego nie ma złotówki do budżetu gminy.Wyremontuj drogę pod transport,utrzymaj w zimę,zabezpiecz wodę z wodociągu,a w zamian zero podatku do budżetu gminy,zapachy,robactwo,zagrożenie pandemią,a co najważniejsze spadek wartości nieruchomości, bo kto normalny kupi dom w takiej okolicy.Gratulacje dla Wójta i Rady gminy.GDZIE uchwała ze zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego.Mieszkańcy walczcie o swoje w urzędzie gminy.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  zagraniczny

Rada Gminy wszędzie jest tylko do brania kasy i podnoszenia rączek. Do niczego innego ci wasi radni, których wybieracie, się nie nadają.
Infrastruktura? drogi? – jak powiat wam nie zrobi drogi to kurnikarze na 100% nie wyłożą grosza.

Last edited 2 lata temu by Anonim
Lux
Lux
3 lata temu

Panie Przewodniczący Tkacz! Niech Pan nie opowiada bzdur! Proszę zadzwonić do Urzędu Gminy Radzanów, Wiśniewo lub Szreńsk i zapytać o te wielkie wpływy do budżetu, o infrastrukturę i nowe drogi, i te pensje, które dostają pracownicy ferm pracujący „na czarno”! Oni już tam poznali ten „dobrobyt”! Kończ Waść, wstydu oszczędź! Razem z tym Waszym pierwszym Sekretarzem.

Gmina
Gmina
3 lata temu

Ostatnia kadencja Pana wójta. Jest już osoba która będzie wiedziała jak zagospodarować gminę.

Gmina
Gmina
3 lata temu
Reply to  Gmina

Nie te czasy, że na stanowisko przywozili w teczkach. Wybory, czy to coś mówi pani/panu? Widać duch PRL-u wiecznie żywy.

Krystek
Krystek
2 lata temu
Reply to  Gmina

Czas na taczki , Czesław szykuj będzie się działo 😀

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Gmina

Pewnie Jola będzie startowała teraz w Dzierzgowie 😛

Xyz
Xyz
3 lata temu

Pan sekretarz ziemię załatwił synowi to teraz nie ma zmiłuj, trzeba budować..

miki
miki
3 lata temu
Reply to  Xyz

ręka rękę myje, układ aż miło

Ania
Ania
3 lata temu
Reply to  Xyz

Naprawdę???

Ola
Ola
3 lata temu
Reply to  Xyz

Wszedł do rodziny ….

Ania
Ania
3 lata temu

Infrastruktura …halo drogę niech sobie dla ciężarówek wybudują bo ta na trasie Grzebsk –W kierunku Brzozowa przez Nowe Łączyno jest nie przystosowana do takiej ilości pojazdów o takiej masie załadunku .Dzień dnia przeprawa rano do pracy i po godz 16 to porażka kurwa aby cedrob widzę. Toż niech sobie wstęgę drogi z boku wybudują. Mieszkańcy za dobrą cenę sprzedadzą im kawałek pól .Albo niech poszerzy obecną tak aby się można było z tirem zminąć tylko halo nie za kasę z powiatu tylko od Pana Koź…..Pozdrawiam kierowców firmy cedrob

Dzierzgo
Dzierzgo
3 lata temu

Panie Wójcie czas wyprowadzki z urzędu zbliża się dla Pana wielkimi krokami. Czy jeżeli będzie zgoda na kurniki, zgodzi się Pan też na grzebowisko? Będzie to obowiązkiem każdej gminy. Także proszę się z tym zapoznać przed podejmowaniem decyzji.

Ania
Ania
3 lata temu
Reply to  Dzierzgo

Nie on tyle dobrego zrobił za kasę uni No dobre i to .Wypad z nim .Pewny siebie za bardzo

Last edited 3 lata temu by Ania
Obserwator
Obserwator
3 lata temu
Reply to  Ania

Skąd w Pani tyle jadu Pani Aniu ?

Jarek
Jarek
3 lata temu
Reply to  Obserwator

Ania B ma tak od zawsze

teresa
teresa
3 lata temu

„Pamiętajmy, że to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe.” wojewoda Konstanty Radziwiłł w Ciechanowie 07.05.2021

Samorządowiec
Samorządowiec
3 lata temu
Reply to  teresa

Nie samorządy, tylko w większości przypadków Samorządowe Kolegium Odwoławcze z siedzibą w Ciechanowie wydaje decyzje zastępczą za Wójtów którzy są przeciwni, Pan Wojewoda musi się doinformować. Jedyne skuteczne narzędzie w rekach samorządu to planowanie przestrzenne, jednak są to kosztowne i czasochłonne procesy.

zagraniczny
zagraniczny
3 lata temu
Reply to  Samorządowiec

Gucio prawda z tym kosztownym i czasochłonnym

107
107
3 lata temu

107 osób które w większości za chwilę nie będzie . A teraz argumenty które od lat są poruszane bo zaraz całą produkcję przeniesiemy i nie będzie pracy wogóle nawet tej dobrze płatnej za najniższą krajową . I nawet miski ryżu nie będzie .

Adi
Adi
3 lata temu
Reply to  107

To zabierajcie nikt nie będzie płakał.

7777
7777
3 lata temu

Niech dalej wladza pozwala na budowanie kurnikowa pozniej jak jest ptasia grypa to umywaja rece to nie on to leon

Ania
Ania
3 lata temu
Reply to  7777

Właśnie niech sobie kury grzebią u siebie pod farmami

25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x