Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wybory w Szydłowie. Tylko troje kandydatów na wójta


Nie było niespodzianki. Wczoraj o północy minął termin zgłaszania do Gminnej Komisji Wyborczej kandydatów na wójta w gminie Szydłowo. Prawo zgłoszenia kandydata miały zarejestrowane wcześniej komitety, których było sześć. Jak się wczoraj okazało, tylko trzy z nich zgłosiły kandydatów na wójta. Tak więc w przedterminowych wyborach zmierzą się (w kolejności alfabetycznej): Jolanta Karpińska, Grzegorz Rochna i Mariusz Rudnicki.


Komitety: Komitet Wyborczy Wyborców  „Przyszłość i Rozwój” (pełnomocnik Dariusz Charzyński), Komitet Wyborczy Wyborców „Być albo nie być”, (pełnomocnik Karol Rzepczyński) oraz Komitet Wyborczy Wyborców  „Gmina Szydłowo 2021” (pełnomocnik Leszek Bartkowski), nie wystawiły swoich kandydatów na wójta. Jednak jako zarejestrowanym komitetom, przysługuje im prawo zgłaszania członków do składu gminnej i obwodowych komisji wyborczych.

Przypomnijmy również, że termin wyborów został przesunięty z planowanego pierwotnie 30 maja na 13 czerwca br.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
74 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
3 lata temu

Proszę dzieci zostawić w spokoju kampania to w w wiejskich budynkach a nie w szkole wstyd P Jola i jeszcze p Pol nagabuje dzieci w szkole Tak Pani spieszno do władzy i do kasy .Dzieci chować anie po kominach łazić i nagabywać ludzi

Adam
Adam
3 lata temu

Pani Jola klamczucha gdzie ta Pani jest zameldowana w Mławie a do komisji kogo podała ludzi z mlawy .Ma ludzi z naszej gminy w głębokim poważaniu!!! Jak chcecie mieć mlawe w Urzędzie Gminy to na nią głosujcie a kurniki beda rosły jak grzyby po deszczu

Szydlowo
Szydlowo
3 lata temu

Pan Rochna porządny i prawicowy kandydat. Skromny człowiek od lat w samorządzie zasługuje na bycie wójtem

Pola
Pola
3 lata temu
Reply to  Szydlowo

Kpina nad kpiny. Chyba każdy inaczej rozumie znaczenie słowa porządny i pracowity…

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Pola

A co się nie zgadza? Czy przeszedł przez pasy na czerwonym świetle? Czy znieważył króla Szydłowa? Czy niedostatecznie adorował którąś z księżniczek z Szydłowa?

ABC
ABC
3 lata temu
Reply to  Grażyna

On adoruje tylko jedną księżniczkę z UG Szydłowo, czym sobie zasłużył na bycie Wójtem

Andrzej z Szydłowa
Andrzej z Szydłowa
3 lata temu
Reply to  ABC

Ma dobry gust. Mnie też się podoba.

Zbyszek
Zbyszek
3 lata temu

Jest nas więcej Mnie też się podoba, bo ładna i elegancka kobieta jest.

Zorientowany
Zorientowany
3 lata temu
Reply to  ABC

W punkt .Pewnie dlatego chce być wójtem żeby pewnej pani w oczy patrzeć. Tylko czy to aby wystarczy, wątpliwe

Graźyna
Graźyna
3 lata temu
Reply to  Zorientowany

Ten drugi pan też lubi kobiety. Jak blondynę zobaczy ,aż marynarkę i krawat poprawia Wybierzmy więc kobietę. Pewnie też znajdzie amatorów urody. Za dwa lata będziemy o niej pisać kto tej Pani patrzy w oczy. Jakaś seksistowska gmina się trafiła.

Werka
Werka
3 lata temu
Reply to  Graźyna

I już widać że kłamiesz bo ten jak to ujęłas drugi pan nie chadza w krawatach…piszesz byle pisać i siać ferment. W ramach zabicia wolnego czasu poszukaj sobie Janusza, droga Grażyno.

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Werka

Janusz siedzi przy mnie i mówi ,że na imprezy trzeba ubierać krawat i garnitur a kobiety sukienki. Czy po pandemii zasady się zmieniły? Tylko maseczki i gumowe rękawiczki.

Incognito
Incognito
3 lata temu
Reply to  Zorientowany

Jeśli te dwie para oczu będzie patrzeć na rozwój gminy mnie pasuje. Za poprzedniego wójta takie rzeczy nikomu nie przeszkadzały. O co chodzi?

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  ABC

Naprawdę dyskusja o gminie ma się skupić na tym czy ktoś lubi kobiety czy nie? Skoro to największy zarzut, jaki zwolennicy innego kandydata mogą panu Rochnie postawić, to nic, tylko w ciemno na niego głosuję.

Ela
Ela
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Jak świat światem mężczyźni lubią kobiety i odwrotnie. Jak się gdzieś wychodzi trzeba się ubrać. W gumofilcach z obory z całym szacunkiem dla rolnika nie wypada chadzać na salony nawet na wsi. Rochna jest jednak przystojniejszy od Rudnickiego. Jak myślicie?

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

A co ten Rochna robi życiowo? Ma duże gospodarstwo? Co produkuję?

Xdd
Xdd
3 lata temu
Reply to  ABC

Na pewno musi zostać wójtem aby kogokolwiek adorować. Hehe logika

Ela
Ela
3 lata temu
Reply to  Xdd

Lepiej być adorowanym przez wójta niż rolnika. Lepiej brzmi.

incognito
incognito
3 lata temu
Reply to  Pola

Masz rację lepszym kandydatem będzie ten, który będzie kontynuował dzieło poprzednika, a że o samorządzie nie ma pojęcia (chyba, że jego mamusia będzie za niego wszystko robiła) i będzie ubliżał jak poprzednik mieszkańcom, a to jest pewne jak to, że Kopernik nie żyje, to dla Ciebie widocznie mało ważne. Czy wiesz, że nawet nie miał odwagi sam iść do ludzi po podpisy, tylko wysłał z listą do zbierania podpisów najmądrzejszego z Szydłówka, to tylko świadczy o nim. Powiem Ci tak, kiedyś mieliśmy niemy sejm, przez prawie dwadzieścia lat mieliśmy w Szydłowie niemą radę (oprócz Rochny), czyli według ciebie żeby tradycji stało się za dość, to trzeba wybrać niemego wójta. Ja osobiście wątpię czy ten kandydat wybierze się do mieszkańców przed wyborami, bo co człowiek może komuś coś zaproponować, jak o niczym nie ma się najmniejszego pojęcia.

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  incognito

Zgadzam się z tą opinią.. Znam Pana Mariusza. Stara się dobrze wywiązywać z obowiązków zawodowych w szkole i klubie sportowym, chociaż ma coraz mniej cierpliwości do dzieci. Jednak sprawy samorządowe, polityka unijna,. polityka w ogóle sprawy społeczne i socjologia to dziedziny wiedzy nie interesujące go. I chyba jako wójt się nie sprawdzi.

Nina
Nina
3 lata temu
Reply to  Grażyna

Ale lubi robić studia podyplomowe zaocznie.

Wróżka
Wróżka
3 lata temu
Reply to  incognito

Jasnowidzem zostań jak umiesz przewidywać przyszłość.

Neti
Neti
3 lata temu
Reply to  incognito

Nie trzeba krytykować innych żeby wybielić Pana Rochne. Każdy kto zna sytuację wie jak jest. Istnieje coś takiego jak gra fair play. Ale oczywiście trzeba mieć trochę honoru żeby wiedzieć jak wprowadzić to w życie, zwłaszcza podczas kampanii. Powinno się mówić o sobie, a nie na kogoś. Cała tajemnica czystej gry. Obrażanie i zniesławianie innych to żadna sztuka, ale chyba nie tędy droga! Za wszystko ponosi się odpowiedzialność nawet w internecie.

Zbyszek
Zbyszek
3 lata temu
Reply to  Neti

W internecie może tak, w życiu pożyjemy zobaczymy. Napięcie rośnie….

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Neti

Tu nigdy czystej gry nie było i nie ma. A kampania M R polega na tym będę kulturalniejszy nic nie napiszę. Niestety na żywo łatwiej go sprowokować. Na pewno bardzo żałuje, że nie widzi kto pisze ale wie, że parę osób go nie lubi. Ha Ha,,dusza towarzystwa” kosztem naigrywania się z innych….

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Neti

Pan Rochna tu nie pisze!

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Neti

Nie trzeba gnębić innych aby poczuć się dobrze’

Incognito
Incognito
3 lata temu
Reply to  Neti

Bardzo rzadko ktoś mówi o sobie. Najczęściej ktoś mówi o kimś i zazwyczaj źle .

Wyborowy
Wyborowy
3 lata temu
Reply to  incognito

Dobrze, że Ty nie jesteś niemy taki mądry, że aż głupi. Za to masz odwagę obrażać i pisać bzdury. Żebyś się jeszcze nie zdziwił incognito. Trzymaj się morda i szykuj plan wyborczy dla swojego idola bo sam może nie podołać

Incognito
Incognito
3 lata temu
Reply to  Wyborowy

Morda cwaniaku.Kto się śmieje ten się śmieje ostatni.

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Wyborowy

I tak w gminie wiadomo kto na kogo zagłosuje. A są i tacy którzy wiedzą,że nakogoby nie zagłosowali i tak nic z tego osobiście nie będą mieli. Do nich trzeba dotrzeć i przekonać , że warto głosować.

WZ
WZ
3 lata temu
Reply to  Szydlowo

Śmiech na sali. Skromny? Gratuluję opisu naprawdę, totalne brednie

Mafia
Mafia
3 lata temu
Reply to  Szydlowo

Nic bardziej mylnego. Najgorszy wybór z możliwych, wystarczy popytać ludzi z Trzcianki

Henio
Henio
3 lata temu
Reply to  Szydlowo

Buuuuuu

Incognito
Incognito
3 lata temu
Reply to  Henio

Buuuuuu to tu jest co dzień.

mieszkaniec
mieszkaniec
3 lata temu

Pani Jolu znając życie podczas kampanii Pani będzie opowiadała jak to załatwiła samochód pożarniczy dla Piegłowa, tylko nasuwa się pytanie jaki jest tak na prawdę w tym Pani udział, to po pierwsze. Po drugie ten samochód tak na prawdę nie jest za darmo, tylko gmina jak się nie mylę musi za niego zapłacić około 300 tysięcy złotych i dlaczego się o tym nie mówi (skoro nie ma pieniędzy w budżecie, to skąd na to gmina weźmie). Po trzecie skoro Pani jest taka działaczka, to dlaczego Pani nie zmobilizowała społeczeństwa naszej gminy do najwyższej frekwencji w województwie mazowieckim podczas wyborów prezydenckich, a wtedy na prawdę samochód by był za darmo.

Ania G
Ania G
3 lata temu
Reply to  mieszkaniec

W zasadzie nikt z całej trójki nie był jeszcze wójtem.

Wróżka
Wróżka
3 lata temu
Reply to  mieszkaniec

Jasnowidzem zostań, jak umiesz przewidywać przyszłość.

Rodrigo
Rodrigo
3 lata temu

Rozbawił mnie wpis „Anonimusa”, jemu ktoś w dzieciństwie na głowę usiadł. Pisze REŻIM, musi być słabej wiedzy, szczątkowej wyobraźni. Gdy by to był „reżim” to, czy by napisał o tym w legalnym portalu? Siedziałby zakuty w kajdany w ciemnym lochu. Ma sprany mózg, nakarmiony wiedzą z ziejącą nienawiścią niebieskawą telewizją. A władzy, każdej władzy należy patrzeć na ręce.

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Rodrigo

Jeżeli rodzimy na trzy, cztery, ktoś rozlicza nas z tego na jakie wiece chodzimy to jest reżim. Widać tobie [wymoderowano] on pasuje.

Anonimus
Anonimus
3 lata temu
Reply to  Rodrigo

Super, że coś cie śmieszy. Mnie śmieszy Anżej i Balbina i ich przydupasy a także człeki pobierający socjal jak ty, którzy na te szambo głosują. A jeśli chodzi o wypranie mózgu to ty masz przez czerwoną telewizję wyprany mózg. Pozdrawiam socjalistę tymi słowami J384Ć P15

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Rodrigo

Pozdrawiam socjopato Rodrigo.

Ania G
Ania G
3 lata temu
Reply to  Rodrigo

A gdzie te programy wyborcze?

incognito
incognito
3 lata temu
Reply to  Ania G

Program jednego z kandydatów przedstawia się następująco: kupiłem samochód więc mam kredyt do spłacenia czyli gmina mi spłaci, muszę chronić żonę przed zwolnieniem z pracy i gdy nie wygram, to upadnie klub piłkarski

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  incognito

Jak wygram Ci którzy czopkowi czopek w d… trzymali będą dalej wszystko robić po staremu i będą mieli spokój. Wójt MR nie będzie musiał się wysilać bo i tak Dyrektor musi mu przytrzymać stanowisko. Kto będzie zatem rządził w gminie? Wszyscy oprócz wójta.

Xxx
Xxx
3 lata temu
Reply to  Grażyna

Oj jak brzydko piszesz, nie masz kultury nie szanujesz innych, a jaka zorientowana jesteś. Może na stanowisko Pana M.R czyhasz. Wyczuwam drugie dno w tej wypowiedzi. Sama zostań wójtem powodzenia wtedy Ciebie będą rozliczać i hejtowac. Ale niech zgadnę… byłabyś pewnie bez szans?

Incognito
Incognito
3 lata temu
Reply to  Xxx

Jesteś matką , żoną czy kochanką, że tak indywidualnie z krwawiącym sercem podchodzisz do sprawy? Niech się chłop przyzwyczai do krytyki będzie mu ona towarzyszyła na tym stanowisku.

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Xxx

A emerytów na wójta biorą? Byłabym pierwsza w historii. W zasadzie nie mam co robić a kwalifikacje okazuje się ,że mam takie same jak Ci co teraz startują. Każdy z innej parafii zawodowej. Pomysłów mam pełna głowę może któryś wypali.

Wiesia
Wiesia
3 lata temu
Reply to  incognito

Gdy wygram postaram się pomóc paru osobom tu i ówdzie bo wszystkim pomóc nie można! Czy ciągle trzeba pomagać tym samym, co już pomoc mieli przez dwadzieścia lat panowania tamtego wójta? Czy oni nie mogą trochę odpocząć zanim umrą z przepracowania zabierając pracę innym. Ludzie są teraz zwalniani z pracy, chyba niektórzy mogą posiedzieć w domu i pocieszyć się własną rodziną i dotąd zgromadzonym majątkiem.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

W poprzednich wyborach był komitet wójta i PSL

Loool
Loool
3 lata temu

Czyli tak jak ludzie przewidywali – sztuczne komitety powstały po to żeby więcej kasy wydoić przy okazji.
Panie Przybyszewski nie wstyd panu? Myślę, że wszyscy z tych trzech dodatkowych komitetów winni się wstydzić, bo w bezczelny sposób wyciągają kasę podatnika. Forsa nie śmierdzi.
Myślę, że takimi posunięciami co niektórzy spalili za sobą mosty w Mławie. Po prostu się sprzeniewierzyli. Wstyd.

Last edited 3 lata temu by Loool
Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Loool

A może chcą zadbać o uczciwość wyborów?

Lis
Lis
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Hahaha, uczciwie to nie pobiera się kasy za udział w komisji. Jeśli nie odbierze pieniędzy za udział w komisji co według mnie graniczy z cudem!

Rozbawiony
Rozbawiony
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Uczciwe wybory ludzie
Przecież pisiory wystawiają dwoje
kandydatów i udają że są z dwóch
odrębnych komitetów to dopiero
sciema dla ciemnoty

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Rozbawiony

Żeby nie te PISIORY to pewnie do tej pory za tych cudownych z PSL i PO by ludzie za 3,5 zł w marketach na śmieciówkach pracowali. A teraz 18,5 zł. 500 plus, 13 i 14 emerytura, obniżony wiek emerytalny, rozbijanie mafii vatowskich i wiele wiele innych. Tęsknicie za tamtymi czasami, że wtedy było tak dobrze i cudownie. Wystarczy z wszystkiego zrezygnować i macie co było kiedyś. Ludzie otrząsnijcie się. A teraz co łamanie konstytucji które polega na wprowadzeniu izby dyscyplinarnej aby sędziowie ponosili odpowiedzialność za niesprawiedliwe wyroki. To niby ta niesprawiedliwość. Może pis cudowny nie jest zgadzam się ale po i PSL to była tragedia nigdy więcej takich czasów.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Może się kiedyś otrząśniesz jednak i przejrzysz na oczy.
Może wiadro zimnej wody, wyłączenie kur.wizji i włączenie samodzielnego myślenia na początek by ci pomogło, beneficjencie socjalu?

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Anonim

Nie wiem czy lepszy PIS czy stare niezniszczalne układy. Chyba jednak PIS lub Pan Rochna. Bo ten trzeci PSL nie reprezentuje teraz ale po wyborach się zapisze albo do PSl albo do PIS-u. Bo jak osiągnie stołek wójta to go szybko nie odda . Dobrze się zastanówcie. niech każdy wybierze dla siebie…

Janusz
Janusz
3 lata temu
Reply to  Grażyna

Bo jego ,,wujek” wójt Wiesław Boczkowski był z PSL,

Jola R
Jola R
3 lata temu
Reply to  Grażyna

Nawet przytył odpowiednio do funkcji wójta. Bo chyba nie sportowca.

Roczna
Roczna
3 lata temu
Reply to  Jola R

Powiedz mu to w twarz a nie piszesz na niego take rzeczy

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  Anonim

Nie jestem socjalem, ciężko pracuję ale moje dziecko pomimo wyższego wykształcenia nie mogło znaleźć pracy w gminie bo nie mam układów. Przecież widzę,że cały czas kogoś przyjmują. Może wójt też jest wybrany.

XXXXX!!!!!
XXXXX!!!!!
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Uważaj abyś za tych pisiorów nie chodził jeszcze po smietnikach i żercia nie wybierał, czy ty ślep jesteś i nie widzisz jak grabią POLSKĘ całą łapą, że to BANDA PISOWSKICH ZŁODZIEJI I OSZUSTÓW, A najlepiej by było jakbyś sam rządził, wtedy było by OKY !!!! LECZ SIĘ CIEMNIAKU!!!

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  XXXXX!!!!!

To człowiek bez pomysłu na rozwój gminy. Ma pomysł na siebie, swoje dzieci i tych co mu pomagają w dążeniu do celu. Przyda się ktokolwiek aby obalić te układy. Skoro nie chcecie PIS to Pan Rochna powinien wam odpowiadać.

Anonimus
Anonimus
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Ty chociaż wiesz co piszesz. Czy jesteś tubą propagandy szczujni pisowskiej z TVPis. Takie głupoty to możesz dzieciom w przedszkolu wciskać. Wszędzie tylko Pieniądze i Stanowiska. Brak odpowiedzialności przed sądami dla swoich (czyli popierających reżim).Kasa z wszystkich ministerstw dla szatana z Torunia. Rozwalanie samochodów służbowych. Byle podsekretarz stanu ma ochroniarzy. Niektórzy po podpisaniu nawet nie wiedząc co mogą pojechać na narty. I polatać samolotem bez zezwolenia obsługi naziemnej. I ciebie to nie razie. A może ty też jesteś w tym systemie, co łupi nas mówiąc daliśmy wam pieniądze A z drugie strony wyciągacie z naszej kieszeni dwa razy tyle kasy. A jeśli chodzi o mafie VATowskie to kogo zamknęliście i ile to pieniędzy odzyskaliście czy to tylko słowa pod propagandę komunistyczną. Pozdrawiam głośno krzycząc wam w twarz towarzyszu J384Ć P15

Rozbawiony
Rozbawiony
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Tylko żeby komuś dac innym trzeba zabrać podatki od wszystkiego ceny szaleją
normalni ludzie muszą na to pracować jak długo to wytrzymamy konstytucja podeptana kto przeciw pisiorom
to komunista i zdrajca choć by miał 10 lat mogę tak wymieniać
w nieskończoność ale po co
Każdy myślący Polak wie o tym

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Powstały po to by nikt nie kombinował A wybory były uczciwe. A że ludzie z zewnątrz to tym bardziej kolesiostwa nie będzie i swojaki będą się bać aby cokolwiek kombinować

Ania
Ania
3 lata temu
Reply to  Loool

Ile tej kasy dwie czy trzy stówy za siedzenie w komisji? Niektórzy nie mają wstydu za grosz.

ABC
ABC
3 lata temu
Reply to  Ania

Od kiedy w ogóle siedzenie w komisji wyborczej przynosi „wstyd”? Wstyd to może być kraść, kłamać, obgadywać innych…

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  ABC

Tworzyć komitet wyborczy po to żeby zgarnąć do kieszeni kilka stówek to jednak też trzeba wstydu nie mieć.

ABC
ABC
3 lata temu
Reply to  Anonim

Dla mnie to nie wstyd. Lecz się zawistny, zgorzkniały człowieku.

Ania
Ania
3 lata temu
Reply to  ABC

No to nisko upadłaś, żeby mszę w niedzielę i odpoczynek zamieniać na dzień roboczy. A potem te parę groszy przetracić na ciuchy lub w supermarkiecie. Biedni i przypadkowi ludzie w tej komisji nie siedzą!

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  ABC

Jakby biedni siedzieli powiedziałabym okey to nie wstyd. Ale siedzą tacy co mają dość.Nawet jeśli sami są młodzi to mają zamożnych rodziców. A to jest kolejny przykład układów, że człowiek z,,ulicy” nie dostanie się do komisji, bo gdzie składać podania? I tak w koło Macieju.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  ABC

Człowieku, uspokój się, zawistny o twoje cwaniactwo i pazerność nawet na te kilka stów? Wyluzuj. Twoja pazerność jest po prostu niesmaczna i prymitywna, no ale czegóż wymagać od suwerena. Mnie by się nie chciało tworzyć komitetu dla tych kilku złotych, to żenujące i śmieszne.

Grażyna
Grażyna
3 lata temu
Reply to  ABC

Obgadywać ? Kto tego nie robił, nie robi? Kto robił nie będzie? Nawet po spowiedzi świętej i w dobrej wierze, żeby temat omówić?

74
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x