Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przasnysz. Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził naruszenie prawa do świadczeń zdrowotnych


Decyzja Rzecznika Praw Pacjenta dotyczy sytuacji odesłania pacjenta z podejrzeniem udaru mózgu z SOR szpitala w Przasnyszu do placówki w Ciechanowie. Tam okazało się, że tomograf nie działa i pacjent ponownie trafił do Przasnysza na badanie.


“19 kwietnia 2021 r. Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję i stwierdził naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych oraz dokumentacji medycznej pana Roberta przez Szpitalny Oddział Ratunkowy Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu” – czytamy w wyjaśnieniu biura RPP.

Rzecznik uznał, że: “W omawianej sprawie doszło do naruszenia prawa pacjenta do świadczeń. Pacjentowi bez przeprowadzenia badania, oceny stanu zdrowia w celu określenia możliwości Jego transportu do innego podmiotu leczniczego – odmówiono udzielenia świadczenia zdrowotnego. Ponadto nie wytworzono dokumentacji medycznej z odmowy udzielenia Panu Robertowi świadczenia zdrowotnego. Sytuacja ta stanowi naruszenie prawa pacjenta do dokumentacji medycznej” – czytamy w decyzji RPP.

Zgodnie z przepisami prawa – w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy otrzymuje informacje o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach. RPO podkreśla, że pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym.

Na obecnym etapie sprawy Rzecznik wniósł o:

  1. Omówienie z pracownikami szpitala niniejszej sprawy, celu wykluczenia w przyszłości analogicznych zdarzeń/sytuacji;
  2. Przeprowadzenie szkolenia personelu medycznego w zakresie obowiązujących regulacji, dotyczących prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, w tym kompleksowości udzielania świadczeń zdrowotnych oraz prawie do dokumentacji medycznej, w tym konieczności wytworzenia dokumentacji medycznej w przypadku odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego.
  3. Rzecznik wniósł, aby listę obecności, wraz z tematami poruszonymi na szkoleniu, przesłać do wiadomości Rzecznika Praw Pacjenta oraz poinformować go o podjętych działaniach, w celu zapobiegnięcia wystąpienia analogicznej sytuacji w przyszłości.

Szpital w Przasnyszu ma 30 dni na poinformowanie Rzecznika Praw Pacjenta o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku w tej sprawie. W przypadku, gdy Rzecznik nie będzie podzielał stanowiska szpitala, zwróci się z wnioskiem do właściwego organu nadrzędnego o zastosowanie środków przewidzianych w przepisach prawa.

red.

za:infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Waran z Wysp owczych
Waran z Wysp owczych
4 miesięcy temu

Sory WineTu ale wszystkie instytucje typu rzeczniki oraz NiK i inne tego typu instytucje są jak waran z Komodo na wyspach owczych. Wszystko i tak jest wywrócone do góry nogami . Niech powstanie rzecznik np. od najniższej krajowej , rzecznik do spraw cwaniactwa , rzecznik ds.łapówkarstwa . Czy znacie kogoś kto jest bogaty i prawy za razem , piękny i mądry , lwem i królikiem. Dziwna sprawa że Warany występują tylko na Komodo , bardzo dziwna . Tak wiem mój wywód jest dość ekscentryczny ale tylko na pozór.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x