Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Świąteczny weekend już przed nami


Bywały bardziej korzystnie ułożone kalendarzowo majowe weekendy. Na ten jednak narzekać też nie ma jednak powodu, no chyba że na zapowiadaną niezbyt wymarzoną pogodę.


Gdyby ktoś chciał pospacerować ulicami miasta, to już od 30 kwietnia do 31 maja br. mieszkańcy Mławy i nasi goście będą mogli zwiedzać wystawę plenerową przygotowaną przez mławskich archiwistów z okazji 230. rocznicy uchwalenia konstytucji z 1791 roku. Plansze z informacjami będą wywieszone na przęsłach ogrodzenia parkowego od strony ulicy Żeromskiego.

1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy. Międzynarodowe święto klasy robotniczej obchodzone jest 1 maja od 1890 roku. W Polsce  jest świętem państwowym od 71 lat, od 1950 roku. To dzień ustawowo wolny od pracy. Przypominamy, że tradycyjnie 1 maja o godzinie 9:00 w parafii Świętej Rodziny (kościół przy ul. Kopernika) odbędzie się okolicznościowa Msza Święta świata pracy.

Choć z pewnością sztandary biało-czerwone wywiesimy już wcześniej, w niedzielę 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Zachęcamy mieszkańców Mławy oraz instytucje i zakłady pracy do zdobienia budynków barwami narodowymi. Warto wspomnieć, że tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W tym roku obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja (w poniedziałek 3 maja) rozpoczniemy Mszą Świętą o godzinie 12:00 w kościele pw. Ducha Świętego (parafia Matki Bożej Królowej Polski na Osiedlu Książąt Mazowieckich). Ze względu na obowiązujące obostrzenia rezygnujemy ze wspólnego przemarszu do zabytkowego parku miejskiego, gdzie ok. godziny 13:15 Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, mieszkańcy Mławy oraz przedstawiciele instytucji, partii politycznych i innych organizacji złożą wiązanki kwiatów pod pamiątkowym głazem przy Dębie Niepodległości.

Warto przypomnieć, że rok 2021 został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Konstytucji Trzeciego Maja. W uchwale podjętej przez posłów RP czytamy m.in.: „3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych”. W uchwale podkreślono, że Konstytucja 3 Maja wprowadziła trójpodział władzy, a jej postanowienia były wymierzone przeciw liberum veto. Przyjęła nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Stanowiła dojrzałe i oryginalne dzieło oświeconych reformatorów i wpisywała się w europejski i światowy program ówczesnych przemian.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x