Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wśród składających przysięgę terytorialsów szer. Piotr Wróbel


W minioną sobotę odbyła się już dwudziesta  przysięga wojskowa żołnierzy – ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyło ją 40 terytorialsów, którzy już za miesiąc szkoleniem rotacyjnym rozpoczną 3 – letni cykl szkolenia w WOT. Wśród składających przysięgę znalazł się znalazł się szer. Piotr Wróbel – 30 letni mieszkaniec powiatu mławskiego.


Miniony weekend tj. 24 i 25 kwietnia słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało blisko 300 ochotników z całej Polski, 40 zasili szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „RÓJ” Przysięgą wojskową zakończyli 16 – dniowe szkolenie podstawowe i tym samym dołączyli do grona mazowieckich terytorialsów. Uroczystość odbyła się w minioną sobotę i oprócz 40 ochotników, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wzięło w niej udział 43 żołnierzy – rezerwistów, którzy ukończyli 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze.

Za miesiąc rozpoczną swoje pierwsze szkolenia rotacyjne, w pierwszym roku będą one miały charakter indywidualny, w drugim roku będą to szkolenia specjalistyczne w ramach konkretnej funkcji w pododdziale (np. saper, medyk, radiotelefonista, kierowca itp.), natomiast trzeci rok to szkolenia zgrywające. Ukończenie 3- letniego cyklu szkolenia otwiera żołnierzom drogę do służby zawodowej. Nowi terytorialsi swoje szkolenia rotacyjne będą odbywać w batalionach do których przynależą terytorialnie.

Podczas uroczystości płk Mieczysław Gurgielewicz, Dowódca 5MBOT, odczytał list od Ministra Obrony Narodowej skierowany do przysięgających żołnierzy:

„Wasza dzisiejsza przysięga wojskowa i służba w WOT to wyraz patriotyzmu oraz gotowości do pomocy potrzebującym. Jesteście gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność za innych, uczynić dbanie o bezpieczeństwo najbliższego otoczenia częścią swojego życia. Motto formacji „Zawsze gotowi, zawsze blisko” staje się dla Was jedną z najważniejszych zasad”-pisał Mariusz Błaszczak.

W imieniu przysięgających żołnierzy głos zabrał szer. Jakub Klimczak, mieszkaniec Warszawy, na co dzień pracownik jednego z warszawskich banków

 – ostatnie 16 dni każdy z nas przeżył na swój własny, indywidualny sposób (…) mogę ten czas podsumować następującymi słowami: satysfakcja, samorealizacja, współpraca, dyscyplina, patriotyzm, wzajemna pomoc, pokonywanie własnych ograniczeń. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć że wstępując w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przyświecają nam idee, które wpisują się w Credo Terytorialsa. –mówił podczas swojego wystąpienia.

Ciechanowskie pododdziały wzbogaciły się o 23 żołnierzy, 13 z nich złożyło w sobotę przysięgę, są to mieszkańcy powiatu ciechanowskiego, płońskiego, przasnyskiego, mławskiego oraz żuromińskiego. Wśród 13 przysięgających znalazł się szer. Piotr Wróbel – 30 letni mieszkaniec powiatu mławskiego oraz szer. Martyna Sobczyńska, 19 – letnia studentka pochodząca z powiatu płońskiego, którzy zostali wyróżnieni złożeniem przysięgi na sztandar.

Batalion 52 z Komorowa powiększył się natomiast o 14 nowych terytorialsów, a 9 z nich w sobotę składało przysięgę. Są to mieszkańcy powiatu pułtuskiego, makowskiego, ostrowskiego oraz ostrołęckiego. Są wśród nich 3 kobiety.

53 batalion lekkiej piechoty z Siedlec po przysiędze poszerzył swoje szeregi o 12 nowych ochotników, mieszkańców powiatu siedleckiego, mińskiego oraz sokołowskiego. 6 z nich po raz pierwszy miało styczność z wojskiem, ukończyli oni 16 – dniowe szkolenie i w sobotę złożyli przysięgę wojskową.

O 34 żołnierzy poszerzyły się szeregi 54 batalionu lekkiej piechoty 5 MBOT, który stacjonuje w Zegrzu Płd., przysięgę złożyło 12 z nich. Są to mieszkańcy Warszawy oraz powiatu legionowskiego i wołomińskiego.

Szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzmocniły się łącznie o 84 żołnierzy, wśród nich jest 15 kobiet.

Kolejna okazja do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie14 maja, wówczas wcieleniem rozpocznie się czwarte w tym roku szkolenie podstawowe w brygadzie.

źródło i fot. 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.7 6 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
MECHANIK
MECHANIK
3 lata temu

JAKIE MIASTO TAKIE INFORMACJE

Anonim
Anonim
3 lata temu

Czym te chłopaczki się chwalą. Czyżby wyłudzaniem naszej kasy z budżetu państwa i to ma być chlubą. Są naprawdę służby, które się przysługują naszemu społeczeństwu i o nich tak obszernego artykułu się nie pisze. A tu ja na maturze lanie wody i udowadnianie, że ten twór jest potrzebny i co autor miał na myśli.
J384Ć P15

Last edited 3 lata temu by Anonim
xdxdxd
xdxdxd
3 lata temu

No i ?? ja krew oddaję i jakoś nikt nie wymienia mnie z imienia i nazwiska… żenada

Odwrócony
Odwrócony
3 lata temu
Reply to  xdxdxd

Co się dziwisz. Siedzi sobie Pani Aneta rzecznik prasowy 5 MBOT i pisze. Co ma robić. Za to przecież Jej płacimy.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x