Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przeszkolenie zakończone, w sobotę staną do wojskowej przysięgi


9 kwietnia wczesnym rankiem 84 ochotników z północnego Mazowsza rozpoczęło swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Dziś zdają egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe, a w najbliższą sobotę 41 z nich złoży przysięgę wojskową.

Sprzedam Piec


Przysięga wojskowa nowych terytorialsów odbędzie się 24 kwietnia o godz. 10:00 na terenie koszar wojskowych 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roj”. Będzie to już trzecia przysięga w tym roku, a 20 w historii brygady. Złoży ją 41 ochotników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem. Podczas uroczystości towarzyszyć im będą bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki, którzy równolegle uczestniczyli w 8 – dniowym szkoleniu wyrównawczym. Są to rezerwiści, którzy mają już za sobą służbę zasadniczą, zawodową czy przygotowawczą.  Tego samego dnia przysięgi wojskowe odbędą się również w 2 innych brygadach na terenie kraju. Łącznie szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogacą się o 147 nowych terytorialsów z Warmii i Mazur oraz Mazowsza.

Kandydaci na terytorialsów tym razem pochodzą z 14 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy stolicy oraz powiatu ciechanowskiego i legionowskiego. Wśród nowych ochotników jest 8 studentów, 2 nauczycieli, menagerowie, kilku pracowników Tramwajów Warszawskich, kierowcy zawodowi, pracownicy banków, ochroniarze. Terytorialna służba wojskowa przyciąga ludzi z ustabilizowaną sytuacją zawodową i rodzinną, ludzi z różnych środowisk, z różnymi pasjami, umiejętnościami i kwalifikacjami, którzy swoje dotychczasowe życie chcą wzbogacić o nowe doświadczenia. Nie rezygnując z pracy zawodowej, służą również Ojczyźnie. Właśnie ten czynnik stanowi o wyjątkowości  i atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej. 

Szkolenie jakie przeszli ochotnicy w ciągu ostatnich 16 lub 8 dni jest dla nich wstępem do 3 – letniego cyklu szkolenia żołnierzy WOT. Tuż po przysiędze wojskowej każdy nowo zaprzysiężony żołnierz otrzyma grafik szkoleń rotacyjnych jakie są zaplanowane do końca 2021 roku, a już po miesiącu rozpocznie pierwsze ze szkoleń indywidualnych w ramach 3 – letniego cyklu.

W związku z sytuacją sanitarno – epidemiologiczną w sobotnim zaprzysiężeniu nie będą mogły wziąć udziału rodziny bliskich, dlatego brygada zapewni relację z uroczystości na kanale WOT na YouTube.

Najbliższe powołanie w szeregi mazowieckiej brygady odbędzie się 14 maja.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
12 dni temu

Ciekawe dlaczego te nieudaczniki ciągle się reklamują. Czyżby normalnie ludzie ich nie szanowali.
J384Ć P15

Skutkot Kopyt
Skutkot Kopyt
12 dni temu
Reply to  Anonim

obawiam że jest odwrotnie ” stuleyarzu”

Anonim
Anonim
12 dni temu
Reply to  Skutkot Kopyt

A ja jednak obstaję przy swoim. To są darmozjady ubrane w mundury.
J384Ć P15

Stukot Kopyt
Stukot Kopyt
12 dni temu
Reply to  Anonim

To nie oznacza że tak jest i że będzie inaczej niż ma być , ja to sobie niby wymyśli niejaki Igor z Y w nazwisku .

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x