Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Przeszkolenie zakończone, w sobotę staną do wojskowej przysięgi


9 kwietnia wczesnym rankiem 84 ochotników z północnego Mazowsza rozpoczęło swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Dziś zdają egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe, a w najbliższą sobotę 41 z nich złoży przysięgę wojskową.


Przysięga wojskowa nowych terytorialsów odbędzie się 24 kwietnia o godz. 10:00 na terenie koszar wojskowych 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roj”. Będzie to już trzecia przysięga w tym roku, a 20 w historii brygady. Złoży ją 41 ochotników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem. Podczas uroczystości towarzyszyć im będą bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki, którzy równolegle uczestniczyli w 8 – dniowym szkoleniu wyrównawczym. Są to rezerwiści, którzy mają już za sobą służbę zasadniczą, zawodową czy przygotowawczą.  Tego samego dnia przysięgi wojskowe odbędą się również w 2 innych brygadach na terenie kraju. Łącznie szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogacą się o 147 nowych terytorialsów z Warmii i Mazur oraz Mazowsza.

Kandydaci na terytorialsów tym razem pochodzą z 14 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy stolicy oraz powiatu ciechanowskiego i legionowskiego. Wśród nowych ochotników jest 8 studentów, 2 nauczycieli, menagerowie, kilku pracowników Tramwajów Warszawskich, kierowcy zawodowi, pracownicy banków, ochroniarze. Terytorialna służba wojskowa przyciąga ludzi z ustabilizowaną sytuacją zawodową i rodzinną, ludzi z różnych środowisk, z różnymi pasjami, umiejętnościami i kwalifikacjami, którzy swoje dotychczasowe życie chcą wzbogacić o nowe doświadczenia. Nie rezygnując z pracy zawodowej, służą również Ojczyźnie. Właśnie ten czynnik stanowi o wyjątkowości  i atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej. 

Szkolenie jakie przeszli ochotnicy w ciągu ostatnich 16 lub 8 dni jest dla nich wstępem do 3 – letniego cyklu szkolenia żołnierzy WOT. Tuż po przysiędze wojskowej każdy nowo zaprzysiężony żołnierz otrzyma grafik szkoleń rotacyjnych jakie są zaplanowane do końca 2021 roku, a już po miesiącu rozpocznie pierwsze ze szkoleń indywidualnych w ramach 3 – letniego cyklu.

W związku z sytuacją sanitarno – epidemiologiczną w sobotnim zaprzysiężeniu nie będą mogły wziąć udziału rodziny bliskich, dlatego brygada zapewni relację z uroczystości na kanale WOT na YouTube.

Najbliższe powołanie w szeregi mazowieckiej brygady odbędzie się 14 maja.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 rok temu

Ciekawe dlaczego te nieudaczniki ciągle się reklamują. Czyżby normalnie ludzie ich nie szanowali.
J384Ć P15

Skutkot Kopyt
Skutkot Kopyt
1 rok temu
Reply to  Anonim

obawiam że jest odwrotnie ” stuleyarzu”

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Skutkot Kopyt

A ja jednak obstaję przy swoim. To są darmozjady ubrane w mundury.
J384Ć P15

Stukot Kopyt
Stukot Kopyt
1 rok temu
Reply to  Anonim

To nie oznacza że tak jest i że będzie inaczej niż ma być , ja to sobie niby wymyśli niejaki Igor z Y w nazwisku .

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x