Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Podwyżka cen gazu zatwierdzona. O ile więcej zapłacimy?


Urząd Regulacji Energetyki w ostatnich dniach uznał wzrost stawek za uzasadniony i zatwierdził nowe, wyższe taryfy dla odbiorców detalicznych największej z gazowych spółek. O ile wzrosną rachunki?


ksp Mława
Reklama

W Polsce 80 procent rynku gazu kontroluje państwowa spółka PGNiG, która złożyła do regulatora wniosek o zmianę taryfy. Państwowy gigant obsługuje największą część odbiorców gazu ziemnego w Polsce.

15 kwietnia 2021 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy PGNiG. Powodem był utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez państwowy koncern. Wcześniej regulator zatwierdzał trzy kolejne obniżki cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych będących klientami PGNiG.

W stosunku do dotychczasowej taryfy wzrost cen wynosi 5,6 proc. – podało URE w komunikacie prasowym. Na niezmienionym poziomie pozostają natomiast stawki opłat abonamentowych.

O ile wzrosną miesięczne rachunki?

Zmiana dotyczy stawek dla gospodarstw domowych – jedynej grupy odbiorców, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator. Rachunek płacony przez odbiorcę gazu składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz (obrót) oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia.

Urząd podał, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków, czyli odbiorcy korzystający z kuchenek na gaz ziemny (grupa taryfowa W-1.1.), statystycznie zapłacą średnio o ok. 46 groszy więcej miesięcznie (wzrost o 2,3 proc.).

Rachunki odbiorców, którzy używają gazu również do podgrzewania wody (grupa W-2.1) wzrosną o 3,3 proc., a podwyżka w ich przypadku wyniesie 2,88 zł/na miesiąc.

Klienci indywidualni, zużywający stosunkowo duże ilości gazu, np. do ogrzania domów (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 8,8 zł więcej miesięcznie (wzrost płatności o 3,5 proc.).

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
1 rok temu

Pożyjemy , zobaczymy. Na pierwszy rzut oka to niewiele,jednak jak znam życie to się okaże przy kolejnych opłatach..

Rozbawiony
Rozbawiony
1 rok temu

PODŁA dobra zmiana wykończona nas opłatami co jakis czas nowe podatki od wszystkiego co się da
Opłaty podwyżki rosną w szalonym tempie PiS szuka kasy niestety

halo
halo
1 rok temu

No tragedia 😀 46 groszy miesięcznie to odbiorcy gazu pójdą z torbami. Szok :)))))

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x