Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Walczą z covid, a jednocześnie szkolą się  na poligonach


fot. DWOT


ksp Mława
Reklama

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od momentu pojawienia się w naszym kraju wirusa SARS – CoV – 2 zostali zaangażowani do wsparcia społeczeństwa w walce z pandemią, a brygada zmieniła profil działania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. W miniony weekend oprócz wsparcia służb medycznych żołnierze uczestniczyli również w szkoleniach podtrzymujących zdolności bojowe.

Szybka transmisja koronawirusa spowodowała, że szkolenia bojowe w Wojskach Obrony Terytorialnej  odbywają się w ograniczonej formie w małych głupach szkoleniowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, natomiast w szkoleniach podstawowych i wyrównawczych mogą wziąć udział tylko ochotnicy, którzy w dniu powołania do służby uzyskali negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Test taki wykonywany jest zaraz po przekroczeniu bramy jednostki jako pierwszy element wcielenie.

W miniony weekend w całej Polsce szkoliło się 7 tysięcy terytorialsów, z czego ponad 540 z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenia odbywały się w różnych lokalizacjach, zarówno na poligonach jak i na strzelnicach, natomiast na terenie koszar odbyło się szkolenie teoretyczne SERE ( Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) oraz BLS (Basic Life Support).

Nocne strzelanie z HWS i noktowizją

Żołnierze kompanii logistycznej 5 MBOT stacjonującej jako samodzielny pododdział w ciechanowskich koszarach, wzięli udział w nocnych zajęciach strzeleckich z wykorzystaniem celowników holograficznych tzw. HWS oraz noktowizorów. Celowniki holograficzne doskonale sprawdzają się w różnych warunkach terenowych i od lat stanowią podstawowe wyposażenie elitarnych jednostek wojskowych i antyterrorystycznych.Jest wyjątkowo wytrzymały, przeznaczony do strzelania z bliskiej i średniej odległości. Umożliwia bardzo szybkie i jednocześnie precyzyjne namierzanie celu. W tym typie celownika wystarczy zgrać wskaźnik celownika z celem, łatwiej jest skupić się na właściwym ściąganiu języka spustowego i obserwacji przedpola. Możliwość przystosowania HWS-ów do pracy z noktowizorami pozwala na skuteczne prowadzenie ognia w ciemności. Nowoczesna technologia i jej efektywność skutkowały doskonałymi wynikami jakie osiągnęli szkolący się żołnierze, których zadaniem było prowadzenie ognia do celów ukazujących się.

*****

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 2 tysiące żołnierzy ochotników i ponad 200 żołnierzy zawodowych. W skład brygady wchodzą 4 bataliony oraz 3 samodzielne pododdziały. Najliczniejszym pododdziałem jest batalion z Ciechanowa oraz z Siedlec, gdzie służy ponad 440 żołnierzy.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ngb
Ngb
1 rok temu

Znajomek z gm Lubowidz pojechał pierwszy raz na dwa tygodnie szkolenia
Wrócił z jednostki covid em buhaha

Odwrócony
Odwrócony
1 rok temu

Jest napisane, że w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 2 tysiące żołnierzy ochotników i ponad 200 żołnierzy zawodowych. Tych 200 żołnierzy zawodowych jest praktycznie wyłączonych z regularnej służby. W skali kraju jest to zapewne rzesza kilku tysięcy oficerów i podoficerów na ,,wakacjach” Puk, puk w czoło. Ale co tam, stać nas.

Anonim
Anonim
1 rok temu

I znowu reklama nieudaczników. Lekki chlebek im tylko w głowie. Nie napracować się. I jeszcze to nosi mundur.
J384Ć P15

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x