Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony kameralniePrzedstawiciele Miasta Mława, Powiatu Mławskiego oraz przybyłe na cmentarz parafialny delegacje złożyły pod pomnikiem poświęconym ofiarom komunistycznego totalitaryzmu sowieckiego wiązanki kwiatów i zapalone znicze. W ten kameralny sposób uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (większych uroczystości nie organizowano ze względu na trwającą pandemię).

Przypomnijmy, że wiosną 1940 roku w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Katyniu i Charkowie NKWD zamordowało oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Zbrodnia popełniona przez NKWD  na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego pochłonęła co najmniej 21 768 obywateli Polski.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy po raz 14. Święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest oddanie hołdu pomordowanym w 1940 roku Polakom oraz ocalenie od zapomnienia zbrodni katyńskiej, kwalifikowanej jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna i zbrodnia ludobójstwa.

źródło i fot. UMM

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x