Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?


Ubezpieczenie to produkt jak każdy inny. Klient ma prawo do zrezygnowania z umowy w momencie, który mu odpowiada. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tym, jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC i zmienić towarzystwo.

Awaria samochodu? Ubezpiecz się!

Zwykła polisa OC jest bardzo skuteczna, ale nie chroni przed każdym zdarzeniem. Dlatego właśnie warto jest, zaopatrzyć się w dodatkowe polisy, które pozwolą na zmaksymalizowanie ochrony i sprawią, że będziesz mógł spokojnie poruszać się po drogach bez obaw o finansowe konsekwencje niektórych zdarzeń. Sprawdź, jak ubezpieczyć pojazd od awarii: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-od-awarii-samochodu/

Jak informacje powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie jako dokument, który ma dać Ci wolność od konkretnego ubezpieczyciela, powinno być sporządzone w poprawny, pod kątem, formalnym sposób. Chodzi przede wszystkim o zawarcie informacji takich jak:

 • data i miejsce sporządzenia,
 • Twoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania),
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • markę pojazdu,
 • nazwę i adres ubezpieczyciela,
 • numer OC,
 • podstawę prawną wypowiedzenia.

 W jaki sposób przekazać wypowiedzenie ubezpieczycielowi?

Możliwości masz kilka. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, to do Ciebie należy obowiązek skutecznego dostarczenia wypowiedzenia umowy OC. Obecnie akceptowane metody przekazania wypowiedzenia to:

 • przesłanie skanu za pośrednictwem poczty email,
 • tradycyjna poczta,
 • firma kurierska,
 • strefa klienta po zalogowaniu na konto w serwisie ubezpieczyciela.

Kiedy można wypowiedzieć umowę na 12 miesięcy?

Pamiętaj, że wypowiedzenie może nastąpić po spełnieniu kilku warunków. Najpopularniejsze z nich to:

 • wypowiedzenie na koniec umowy – jeśli nie chcesz, żeby Twoja polisa automatycznie przedłużyła się po zakończeniu umowy, powinieneś złożyć wypowiedzenie. Pamiętaj, że dokument musi być złożony w dzień roboczy, czyli taki, w którym centrala firmy ubezpieczeniowej funkcjonuje;
 • wypowiedzenie po automatycznym przedłużeniu – jeśli umowa sama się przedłużyła, a Ty miałeś już plan na przejście do innego ubezpieczyciela, to znak, że powinieneś przekazać firmie wypowiedzenie umowy. Jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić się na konieczność opłaty podwójnej składki, co z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego portfela;
 • Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – zgodnie z prawem każda umowa zawarta na odległość (np. przez Internet) może zostać zerwana w ciągu 30 dni. Jeśli więc z jakichś powodów rozmyśliłeś się, pamiętaj, by w terminie przekazać ubezpieczycielowi dobrze zredagowane wypowiedzenie.

Kupiłeś samochód?

Jeśli dopiero co kupiłeś samochód z aktywną polisą OC, musisz zdecydować, czy chcesz ją zachować i skorzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, czy może lepsza dla Ciebie okaże się oferta innego ubezpieczyciela. Pamiętaj, że w przypadku zostawienia sobie polisy, towarzystwo może zgłosić się do Ciebie z rekalkulacją składki: https://najtaniejuagenta.pl/rekalkulacja-skladki-oc-i-ac-kiedy-towarzystwo-ma-do-niej-prawo/.

Podsumowanie

Jak widzisz, wypowiedzenie ubezpieczenia OC nie jest niczym nadzwyczajnym i masz do niego prawo w bardzo wielu przypadkach. Nikt nie może Cię przecież zmusić do korzystania z jego usług. Jeśli masz na oku lepszego ubezpieczyciela, to bez skrupułów powinieneś złożyć stosowny dokument, który uprawnia Cię do rezygnacji z umowy.

 


 artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]