Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jeżeli znasz te przepisy,  to nie stoisz w kolejce


Znajomość odpowiednich przepisów może zaoszczędzić nam sporo czasu, a na pewno pozwoli go spędzić przyjemniej, niż stojąc w kolejce do wydziału komunikacji.


ksp Mława
Reklama

Nie każdy wie, że obowiązek wynikający z art. 78 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym można wypełnić bez osobistej wizyty w urzędzie.  Chodzi tu o 30. dniowy termin powiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.  Jak wynika z danych mławskiego wydziału komunikacji, sporo osób dopełnia tego przychodząc osobiście. Wtedy jednak musi stanąć w kolejce. Można jednak skorzystać np. z formy korespondencyjnej, wypełniając wniosek dostępny na stronie internetowej bip.powiatmlawski.pl dołączając  kopię umowy lub faktury. Inną opcją jest skorzystanie z powiadomienia za pośrednictwem platformy ePUAP.

Kiedy jednak osobista wizyta w urzędzie jest konieczna?

Po pierwsze, gdy nabywamy pojazd używany, sprowadzony z państw należących do Unii Europejskiej. Wówczas w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia musimy go przerejestrować.

Po drugie, gdy chcemy w aucie nabytym w Polsce zmienić tablice rejestracyjne, choć jak już wspominaliśmy w przypadku pojazdu raz już zarejestrowanego w Polsce, nie ma obowiązku jego przerejestrowywania, a wymiana tablic zawsze jest płatna.

 Nie musimy osobiście stawiać się w wydziale komunikacji, gdy np. policja zatrzyma nam elektronicznie dowód rejestracyjny pojazdu. „Zwrot” tak zatrzymanego dowodu od 4 października 2020 roku odbywa się bezpośrednio na stacji diagnostycznej. Od 4 grudnia 2020 r. nie jest też problemem, gdy w blankiecie dowodu rejestracyjnego skończyły się nam wolne pola na wpis badania technicznego pojazdu. W tym przypadku diagnosta wystawia zaświadczenie, ale dla nas ważny jest wpis do systemu. W przypadku kontroli drogowej nie musimy mieć przy sobie ani blankietu dowodu, ani zaświadczenia. Dane o naszym pojeździe dostępne są bowiem w systemie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x