Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Piją i jadą. Jest ich coraz więcej


Jak wynika z danych mławskiej Policji od kilku lat na naszym terenie systematycznie rośnie liczba stwierdzonych przestępstw dotyczących nietrzeźwych kierujących pojazdami. Tego trendu nie zatrzymują ani kontrole trzeźwości, ani surowość kar, ani apele o rozsądek.


Według policyjnych danych za rok 2020, zaprezentowanych na marcowej sesji rady powiatu, systematycznie rośnie liczba stwierdzonych przestępstw dotyczących nietrzeźwych kierujących pojazdami.  W 2017 roku, takich czynów stwierdzono 140, w 2018 – 144, w 2019 – 155, a w 2020 – 158. Te liczby mówią o przypadkach wykrytych, można jednak przypuszczać, że skala problemu jest jeszcze większa.

W przedłożonej radnym informacji KPP w Mławie nie wskazała możliwych przyczyn tego stanu rzeczy. Z przesyłanych jednak w ciągu roku do mediów komunikatów daje się wywnioskować, że coraz częściej mamy do czynienia z obywatelskimi zgłoszeniami podejrzenia nietrzeźwego kierowcy, a nawet przypadkami obywatelskiego zatrzymania.  Zapewne więc, takie postawy również  przyczyniają się do wzrostu stwierdzanych przypadków.

Jednak w przywoływanej  już wyżej policyjnej informacji o stanie bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu w roku 2020 nietrzeźwość kierującego nie pojawia się wprost jako przyczyna wypadków drogowych. W statystyce przyczyn na pierwszym miejscu było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 32 % – i dalej –  niewłaściwe wykonywanie manewrów wyprzedzania, wymijania, omijania, skręcania i cofania – 22 %, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 16 % oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych/ nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 8 %,.

Wymieniając jednak konkretne zdarzenia drogowe, policja przywołuje dwa wypadki drogowe z 2020 roku, w tym  jeden ze skutkiem śmiertelnym. W jednym z nich w lutym 2020 r. mężczyzna będący pod wpływem alkoholu, idąc nieprawidłową stroną Drogi Krajowej nr 7 wszedł pod nadjeżdżający pojazd doznając obrażeń. Drugi, tym razem ze skutkiem śmiertelnym wydarzył się również w lutym 2020 r. w Szumsku. Jako przyczynę podano niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, ale kierowca był pod wpływem alkoholu (2,71 promila).

Czy warto więc ryzykować jazdę po alkoholu? Przypomnijmy, że kary za jazdę pod wpływem alkoholu zależą od tego czy popełniamy wykroczenie czy przestępstwo (zależnie od stężenia alkoholu we krwi) i mogą skutkować długotrwałym odebraniem prawa jazdy, wysoką grzywną, a także umieszczeniem informacji o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym.

Warto więc być pewnym, że wsiadając za kierownicę pojazdu jest się trzeźwym. Tu jako ciekawostkę można dodać, że płońska policja w budynku komendy udostępniła kierowcom możliwość nieodpłatnego zbadania trzeźwości stacjonarnym alkomatem.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ
XYZ
2 lata temu

Wszystkie te wpisy są ok tak jest jak napisano brak kontroli nadzoru tylko jest jedno ale czy sie te mlawskie policjanty nadaja sie do zrobienia porzadku chyba nie i dlaczego tez chyba wiadomo za cienkie są i tyle i niech mi tu zaden z nich nie kozaczy bo majdy obsrane ma w mundurze kozak a bez munduru c….pa i tyle.

JKL
JKL
2 lata temu

Piją bo prawdopodobieństwo trafienia na kontrolę policji jest jak prawdopodobieństwo trafienia „5” w lotto.

Kim
Kim
2 lata temu
Reply to  JKL

Dokładnie masz rację od 10 lat trafiłem w Mławie na jedną kontrol na trzeźwość jeżdżę codziennie

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

na parkingu pod lasem tylko butelki fruwają .WSCIGI KPOERNIKA NAGMINNE .POLICJI MAŁO WIDAĆ.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Chyba nie tylko butelki fruwają. Tam się zbiera jakieś szemrane towarzystwo, bo zmroku strach tamtędy przechodzić – wypasione fury alkohol i zapewne nie tylko alkohol, a potem brawura na całego,
a straży miejskiej i policji nie uświadczysz, chyba że rano… śpiących w radiowozie :/

OGRODNIK
OGRODNIK
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

to prawda warto przyjrzeć się towarzystwu i przeszukać te wypasione fury bo trawa śmierdzi z daleka.PANIE KOMENDANCIE W IMIENIU SPACEROWICZÓW POGONIĆ TE TOWARZYCHO.

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  OGRODNIK

Czy uważasz że Komendant–O TYM PARKINGU NIE WIE I LIBACJACH TAM URZĄDZANYCH —- z pewnością wie, tylko że nie chcą zadzierać z tą bandą wyrostków, w tych zdezelowanych samochodach, i udających herosów. No ale cóż W MŁAWIE– jest nad wyraz spokojnie, a Straż Miejska — lepiej o tym nie wspominać. !!!!

SPACEROWICZ
SPACEROWICZ
2 lata temu
Reply to  z bliska

dziś tez pełno butelek petów prezerwatywy nawet leżały. ROZWIĄZAĆ STRAŻ MIEJSKĄ .

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x