Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W tym grobie ktoś został pochowany i szacunek mu się należy


Napisał do nas jeden z czytelników, który przed  Świętami Wielkanocnymi odwiedził stary cmentarz w Lipowcu Kościelnym. Obrazek, który tam zobaczył zbulwersował go na tyle, że postanowił zareagować. Otóż, z przygotowanego do pochówku pomnika ziemię wyrzucono na pobliski, przykryty wcześniej plandeką grób.


Tak opisał to czytelnik:

Jestem Waszym stałym czytelnikiem, mieszkańcem Mławy, ale moje korzenie są z Lipowca Kościelnego. I sprawa, którą niestety opisuje, dotyczy właśnie tej miejscowości. Mianowicie chodzi mi o cmentarz parafialny.

Pomijam fakt, że zamiast wywożenia śmieci są palone, a przy remontach grobów wardają się ludzkie kości. Jednak sytuacja z dnia 3 kwietnia br. przeszła wszystkie wymienione. Otóż do przygotowania ceremonii pogrzebowej, a dokładnie samego grzebania trumny ze zwłokami ziemia z jednego grobowca trafiła na inny grób. Został on po prostu zasypany ziemią, mimo iż został on przykryty folią, to jednak w tym grobie ktoś został pochowany i szacunek mu się należy. Usprawiedliwieniem mógłby być fakt, że na starej części lipowieckiego cmentarza groby są rozmieszczone w niektórych miejscach chaotycznie, jednak w przywołanym przeze mnie przypadku, wystarczyło przesypywać ziemie jakieś 40-50 centymetrów dalej na puste miejsce po zlikwidowanym grobie.

Cala sytuacja woła o pomstę do nieba, jak można traktować tak nagrobki innych ludzi? Bardzo ciekawi mnie fakt, kto dokonał tego lekko mówiąc, a raczej pisząc „zdewastowania” innej  „biedniejszej” mogiły. Dla ścisłości słowo biedniejsze zostało użyte w sensie braku pomnika na zasypanym nagrobku.

Na koniec dodam, że znam rodzinę, która opiekuje się zasypanym grobem, był on zawsze zadbany, a na uroczystość Wszystkich Świętych, zawsze posprzątany i udekorowany.

O tę sytuację zapytaliśmy proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym.

– Na starym cmentarzu nie ma już miejsc do pochówku, pogrzeby są tylko gdy ktoś już tam posiada rodzinny grób. Niestety nie ma tam też alejek i tej wykopanej ziemi nie ma gdzie odłożyć, czasem nawet trudno dojść do grobu. Przy pogrzebie to od lat jest tak robione. Wcześniej grób jest zabezpieczany plandeką, a po pogrzebie zostaje uporządkowany i oczyszczony. Nigdy nie zostawał tam jakiś bałagan – tłumaczy ks. proboszcz Krzysztof Szwejkowski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4 1 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan
Bogdan
3 lata temu

Czasami nie ma wyjścia i trzeba sypać ziemię na sąsiedni pomnik i to musi być zrozumiałe ponieważ za jakiś czas właściciel drugiego pomnika też będzie miał pogrzeb i jego ziemię będzie wtedy trzeba kłaść na pomnik sąsiada. Jednak jeżeli obok był wolny plac to grabarz z Lipowca powinien tam sypać ziemię.

Na tacę mówię- NIE
Na tacę mówię- NIE
3 lata temu

Ksiądz twierdzi że zawsze jest zostawiony porządek- żeby się smażył na głębokim oleju w piekle za te kłamstwa.
Po miesiącu od pochówku musiałem sam sprzątać grób po dziadku jak i sąsiednie groby, plandekę też musiałem wynieść po fachowcu ,, od dołków”.
Zdjęcia zrobione, pokazane ale co z tego ? Walka z wiatrakami.
Interesuje ich tylko Twoja kieszeń.
Brak szacunku dla zmarłych jak i ich rodzin.

Hela Gracka
Hela Gracka
3 lata temu

Znam cmentarz z Lipowca i widziałam całą sytuację… panom co kopali grób po prostu się nie chciała dosłownie 30 cm dalej rzucić ziemi… czyste lenistwo, ale pieniądze to biorą bardzo duże… dodam, do Internauty Fakiba, a kości leżące na cmentarzu w tym czaszki i to praktycznie na śmietniku to też norma?

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Hela Gracka

Udowodnij to, napisz do codziennika i dołącz zdjęcia. Jak mam wierzyć ci na słowo.

Gruba Berta
Gruba Berta
3 lata temu

Nie oszukujmy się moi Drodzy. Od dawna wiadomo, że ksiądz z Lipowca Kościelnego robi co chce i jak chce. Nikt mu się tam nie sprzeciwia, a potrafi być bardzo niemiły.rąk szacunku dla żywego człowieka, a Wy oczekujecie szacunku dla zmarłego? Zdarzało się, że pogrzebu nie chciał zrobić, bo kobieta nie miała za co zapłacić z góry za pogrzeb. Palenie śmieci na tym cmentarzu to norma. Powinien za to zostać surowo ukarany.. Niestety, panuje tam jeszcze grube Średniowiecze, ale tylko dlatego, że ludzie się nie sprzeciwiają i przyjmują wszystko z pokorą.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Gruba Berta

No cóż, to problem tych ludzi, czyli parafian.
Każde palenie śmieci winno być zgłaszane na policję, czy w tym temacie też panuje średniowiecze i czy naprawdę wszyscy ludzie z tej parafii są aż tak bardzo zacofani?

obserwator
obserwator
3 lata temu

Odnosząc się do poniższych komentarzy i podsumowując wyrażone w nich opinie… W sytuacjach jak ta przywołana, okazuje się, że jest ogólne społeczne przyzwolenie na zasypywanie sąsiednich grobów bez uprzedzenia. Róbta co chceta, jak chceta, nie ma problemu, w końcu się sprzątnie. Ale jak pechowo wypadnie to i w okresie Świąt Zmarłych, światełka na grobie rodzina zmarłego nie zapali.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  obserwator

Następny od gdybania, tyle że to nie Wszystkich Świętych, ani nie Święto Zmarłych, a ponadto rodzina może o wszystkim wiedziała – kto to wie…

Gość
Gość
3 lata temu
Reply to  Anonim

Wiesz nie trafiło na mogiłę Twoich Bliskich ani znajomych. Przed Wielkanocą ludzie bardzo często chodzą uczcić pamięć zmarłych, co tylko potwierdza przytoczona historia. A jak długo grób był przysypany? Jak wyglądał przed, jak wygląda po? Można tylko dalej gdybać.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Gość

To sobie pogdybaj jak to lubisz.
„Gdybnij” sobie jeszcze to, że rodzina mogła wiedzieć o tym… miłego gdybania

Fakiba
Fakiba
3 lata temu

Jeżeli grób był zabezpieczony przed uszkodzeniem, to ja nie widzę żadnego problemu.
Nie róbcie z byle dupereli problemu.
Ludzie co się z Wami porobiło.
Ja bym wyraziła zgodę na chwilowe przysypanie grobu swoich bliskich czy też mojego własnego, jeśli nie ulegnie on dewastacji. Co to jest chwilowa łopata czy dwie łopaty ziemi więcej na grobie moich bliskich czy też na moim.
Nagrobie nikt nie tańczył, nikt nie urządzał libacji. Uważam, że to problem ludzi, którzy szukają dziury w całym.

Daniel Jackowski
Daniel Jackowski
3 lata temu
Reply to  Fakiba

Ty się zastanów człowieku co piszesz, pół metra dalej wolny plac a te lenie zasypują grób… 2-3 łopaty… Dobre

Fakiba
Fakiba
3 lata temu

To ty się człowieku zastanów – poczuj się w miejscu kopiącego grób i lataj z każdą łopatą ziemi minimum metr dalej , bo nie opowiadaj, że grób zajmuje pół metra.
Ech, nawet mi się z takimi jak ty nie chce dyskutować. Uważam, że to bez sensu i powtarzam jeszcze raz mnie by to nie przeszkadzało, jakby mój ZABEZPIECZONY grób zasypał ziemią, a potem doprowadził do stanu pierwotnego.
To nie jest bezczeszczenie zwłok.Problem z dooopy wzięty.

ehh
ehh
3 lata temu
Reply to  Fakiba

Fakiba, Tobie by nie przeszkadzało, ale komuś wrażliwszemu, możliwe że właśnie tak. Pomijając kwestię emocjonalną, ziemia ma swoją wagę. Nie widomo, jak taki grób będzie wyglądał po odkopaniu. Może stały tam znicze, a może ktoś bliski złożył kwiaty…

Kuba
Kuba
3 lata temu
Reply to  ehh

Nie przesadzaj. Jeśli były tam znicze i kwiaty z pewnością zostały one zabezpieczone, czyli przestawione na chwilę w bezpieczne miejsce.
Ponadto czy ten człowiek piszący do redakcji wie na 100%, że sprawa nie została uzgodniona z rodziną zmarłego leżącego w tym grobie? To, że ten pań zna rodzinę owego zmarłego nie jest równoznaczne z tym iż kontaktował się z tą rodzina.
Najlepiej się czepiać – pan czepialski.

Miki
Miki
3 lata temu
Reply to  Kuba

A jeśli na grobie były posadzone rośliny? Też zostały na chwilę przesadzone?

mławianka
mławianka
3 lata temu
Reply to  Miki

Gdybanie to druga natura Polaka… gdyby nie sęczek byłaby piszczałka.

Mławianin
Mławianin
3 lata temu

Redakcjo, proszę zapytać księdza, czy uzgodnił zasypanie grobu bez pomnika z jego opiekunami…

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x