Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ratowo. 90 tys. kur do uśpienia i utylizacji


Ptasia grypa, która już wcześniej ujawniła się w sąsiednim powiecie żuromińskim, teraz przeniosła się na teren naszego powiatu. Jej występowanie stwierdzono w stadzie kur w Ratowie (gm. Radzanów). Decyzją lekarza weterynarii 90 tys. kur zostało uśpionych i zostanie zutylizowanych. Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu starosty mławskiego w sprawie zagrożenia.


We wtorek 30 marca Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził  wystąpienie pierwotnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w stadzie kur w miejscowości Ratowo gm. Radzanów. Starosta Mławski powołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego celem oceny zagrożenia epizootycznego, likwidacji ogniska i ustalenia czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw.  Szefem Operacji – Głównym Wykonawcę zadań związanych  z likwidacją zagrożenia jest Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie. Została  podjęta decyzja o niezwłocznym uśpieniu a następnie utylizacji  około 90 000 szt. kur z Fermy Drobiu w Ratowie w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków. W następnym etapie oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych zostanie poddany obiekt w którym wystąpiła choroba zakaźna drobiu.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami w ramach działań prewencyjnych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa w najbliższym czasie wojewoda mazowiecki podpisze i opublikuje  rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zagrożenia wystąpienia grypy ptaków i wyznaczenia stref zapowietrzenia i zagrożenia. Po wydaniu wskazanego dokumentu zostaną podjęte kolejne niezbędne działania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt gminy) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Co więcej  z uwagi na występujące zagrożenie zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, hodowcy  powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstw.

Środki bioasekuracji to między innymi:
•    zabezpieczanie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszy przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
•    karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
•    stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego;
•    stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Nie stwierdzono, aby  wirus ptasiej grypy  powodował zakażenia u ludzi, zalecane jest jednak ścisłe przestrzeganie podstawowych zasad higieny w sytuacji kontaktu z drobiem lub dzikimi ptakami. Zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej – żeby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko należy unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem – nie dotykać ptaków; używać jednorazowych rękawiczek, by uniknąć kontaktu z ptasimi odchodami np. podczas mycia samochodu, czy okien; dokładnie myć naczynia, noże deski, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x