Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Sądowy finał przekazania danych Poczcie Polskiej w związku z wyborami prezydenckimi


Minister cyfryzacji, który przekazał Poczcie Polskiej  w kwietniu 2020 r. dane osobowe wyborców z całej Polski w celu przygotowania wyborów korespondencyjnych, naruszył przepisy konstytucji. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny.


WSA zbadał sprawę legalności tego działania po skardze Rzecznika Praw Obywatelskich i to RPO poinformował teraz o wyniku postępowania.

Badana sprawa dotyczyła przekazania w kwietniu 2020 r. Poczcie Polskiej danych osobowych z rejestru PESEL z numerem, imionami i nazwiskami, a także  adresami zameldowania na pobyt stały ostatni adres zameldowania na pobyt stały, a także adresem zameldowania na pobyt czasowy. Te dane niezbędne były przygotowania wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, które jak pamiętamy miały odbyć się 10 maja, ale ostatecznie się nie odbyły.

We wniesionej do WSA  skardze Rzecznik podkreślił, że przekazanie danych obywateli odbyło się w kwietniu, a ustawa która na to pozwalała weszła w życie dopiero 9 maja 2020 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrując na posiedzeniu niejawnym skargę stwierdził nielegalność czynności podjętych przez Ministra Cyfryzacji. Wyrok nie jest prawomocny. Ministrowi służy odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

red.

źródło: RPO/Money.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tak
Tak
1 rok temu

Czyli teraz każdy może zaskarżyć ich do sądu za nielegalne udostępnienie naszych danych.

Borys
Borys
1 rok temu

Nic i tak nie przebije ” Kopert Śmierci ” .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x