Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sądowy finał przekazania danych Poczcie Polskiej w związku z wyborami prezydenckimi


Minister cyfryzacji, który przekazał Poczcie Polskiej  w kwietniu 2020 r. dane osobowe wyborców z całej Polski w celu przygotowania wyborów korespondencyjnych, naruszył przepisy konstytucji. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprzedam Piec


WSA zbadał sprawę legalności tego działania po skardze Rzecznika Praw Obywatelskich i to RPO poinformował teraz o wyniku postępowania.

Badana sprawa dotyczyła przekazania w kwietniu 2020 r. Poczcie Polskiej danych osobowych z rejestru PESEL z numerem, imionami i nazwiskami, a także  adresami zameldowania na pobyt stały ostatni adres zameldowania na pobyt stały, a także adresem zameldowania na pobyt czasowy. Te dane niezbędne były przygotowania wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, które jak pamiętamy miały odbyć się 10 maja, ale ostatecznie się nie odbyły.

We wniesionej do WSA  skardze Rzecznik podkreślił, że przekazanie danych obywateli odbyło się w kwietniu, a ustawa która na to pozwalała weszła w życie dopiero 9 maja 2020 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrując na posiedzeniu niejawnym skargę stwierdził nielegalność czynności podjętych przez Ministra Cyfryzacji. Wyrok nie jest prawomocny. Ministrowi służy odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

red.

źródło: RPO/Money.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tak
Tak
17 dni temu

Czyli teraz każdy może zaskarżyć ich do sądu za nielegalne udostępnienie naszych danych.

Borys
Borys
17 dni temu

Nic i tak nie przebije ” Kopert Śmierci ” .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x