Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

10 zł za śmieci. Mogło być jeszcze drożej, a będzie tylko drogo


Na wczorajszej sesji rady miasta burmistrz podał dwie ważne dla mieszkańców informacje. Od lipca nie zmieni się metoda naliczania opłaty za śmieci (według ilości zużytej wody). Bez zmiany pozostanie też cena – 10 zł od metra sześciennego. Takie zasady mają obowiązywać, pomimo, że firma Novago w ostatnim przetargu zażądała  kwoty ponad 10% większej niż rok temu.


Po takiej informacji na pewno wszyscy mieszkańcy odetchną z ulgą. Zapewne radni też, bo nie muszą fundować nam kolejnej niepopularnej podwyżki.  Co prawda śmieci nie staniały jak w niektórych naszych  gminach, ale też nie zdrożeją.  I zapewne można uznać, że nie ma się nad czym zastanawiać, a trzeba się tylko cieszyć. Choć to nadal taka mała radość, gdy porównamy nasze kwoty z 13. zł miesięcznie od osoby w Ciechanowie, czy 18. w Działdowie.

Dlaczego podwyżki opłaty dla mieszkańców nie będzie, wyjaśnił burmistrz Kowalewski w swojej wypowiedzi na sesji.

– Te nasze ograniczenia jakie były wprowadzone plus nadzór plus jeszcze współpraca z firmą Novago doprowadziły do takiego stanu, że jest  coraz mniej odpadów. To jest bardzo dobra tendencja – mówił burmistrz Kowalewski, podając informację o utrzymaniu ceny na dotychczasowym poziomie.

Nie powiedział już jednak, że dane w przetargowej specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) nie potwierdzają tezy, że wytwarzamy mniej odpadów.  Otóż, w SIWZ z kwietnia 2020 roku  urząd miasta szacował, że wyprodukowaliśmy ok.  11 485 ton odpadów, a w tej ostatniej z grudnia 2020 r. miasto podawało już liczbę ok.  13 050 ton. To zdecydowanie tendencja wzrostowa, a nie spadkowa. Okazuje się też, że mieszkańców  miasta nadal przybywa. Burmistrz Kowalewski sam wcześniej podał dane, że tylko od ostatniej, styczniowej sesji w mieście zameldowano 570 cudzoziemców. Przybywa więc mieszkańców, a wytwarzamy mniej śmieci?

Burmistrz nie powiedział też publicznie tego, że po raz drugi umowa z Novago jest inaczej skonstruowana. We wcześniejszych umowach Novago otrzymywało ryczałtem miesięczne kwoty wynikające z oferty, niezależnie ile śmieci odebrało od mieszkańców.  Teraz umowa przewiduje, że Novago będzie otrzymywać płatności miesięcznie, ale wyliczone według ilości odebranych  odpadów np. segregowanych, zmieszanych, ze zbiórki mobilnej czy oddanych w PSZOK.  Co ważne, umowa przewiduje, że okres świadczenia usługi wynosi 18 miesięcy, ale w przypadku wcześniejszego wyczerpania kwoty 16 025 904 zł umowa ulega rozwiązaniu przed terminem.

W świetle tych twierdzeń burmistrza Kowalewskiego trzeba tu przywołać też jego wcześniejsze publiczne wypowiedzi w sprawie cen śmieci. Na sesji rady miasta we wrześniu 2020 roku mówił:

„kolejny raz ubolewam, że nie mamy spalarni w Mławie, ponieważ odpady będą jeszcze droższe”.

W podobnym tonie burmistrz zapowiadał podwyżkę cen śmieci w lipcu 2020 r. na zebraniu osiedla Kopernika, winą za ten stan rzeczy obarczając obecny rząd. 

Zakładając, że burmistrz Kowalewski jest osobą kompetentną i prawdomówną, należy wierzyć, że gdy mówi, że odpady będą drożeć, to zdrożeją. A gdy mówi, że wytwarzamy odpadów mniej, to widocznie wytwarzamy, nawet jeśli liczby mówią co innego. Czy da się to pogodzić? Tak, jeżeli przyjmiemy, że być może malejąca ilość odpadów ma jakiś związek z przywołanym w wypowiedzi burmistrza „nadzorem  i współpracą z firmą Novago”.

Póki co wszyscy cieszmy się, że opłaty za odpady mogły być droższe a będą tylko drogie. To trochę tak jak w tym dowcipie o miłosiernym wujaszku Stalinie. „ Nie dał cukierka. Ale mógł zabić”.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
46 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu

Mamy super bosa dzieki ci panie

Przetarg
Przetarg
8 miesięcy temu

Sprawą przetargu powinna się zająć CBA ale chłopaki zajęci są Obajtkiem;-) Może ABW i NIK mieliby czas ? Bo na Policję nie ma co liczyć .

Jej
Jej
8 miesięcy temu

Ja nie rozumie jednego jak w sąsiednich gminach opłata za śmieci może być niższa. Nawet jeśli w niektórych przypadkach droga śmieci z posesji mieszkańca na wysypisko jest większa niż droga z Mławy na wysypisko. Czyli w niektórych sąsiednich gminach jest większa odległość od wysypiska a płaco mniej niż w Mławie.

Marek
Marek
8 miesięcy temu
Reply to  Jej

Bo tam śmieci odbierane sa rzadziej.

Jan
Jan
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Znam kilka osób mieszkających w sąsiednich gminach i śmieci odbierane są bardzo często a płaco mniej.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

Prawdopodobnie w tych gminach rządzi prawdziwy gospodarz, a u nas … sami wiecie… byle kasa grała, czyja? – chyba wiadomo.

Marek
Marek
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

A ja znam kilkadziesiąt, od których odpady odbierane są rzadziej niż w Mławie. Zimą to pół biedy, ale latem to katastrofa!

Ben
Ben
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Chyba ten pan to znajomy burmistrza, bo inaczej nie da się wytłumaczyć takiej obrony burmistrza. Panie Marku ludzie mają swój rozum i widzą co się dzieje.

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Metoda obliczania ceny odbioru śmieci od wody jest chyba najlepsza, skoro wprowadzają ją i Olsztyn, i Warszawa. Mława przetarła szlak, a to zawsze jest trudne. Ten tekst jest tendencyjny.

Nie rób sobie żartów
Nie rób sobie żartów
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Dla kogo najlepsząa , chyba dla leniwych urzedników którzy mieli masę narzędzi do weryfikowania zgodności deklaracji za śmieci. W kilku miastastach wprowadzono specjalne aplikacje które bardzo szybko wykryły osoby które nie były zgłoszone w deklaracjach. Najbardziej sprawiedliwa była metoda od osoby tylko trzeba było weryfikować deklaracje. Ale lepiej iść na łatwiznę i wprowadzić najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Bo woda to woda a śmieci to śmieci jedno nie ma nic wspólnego z drugim. Zwłaszcza teraz w czasie pandemi takie rozwiązanie to zwykłe świństwo.

Fakiba
Fakiba
8 miesięcy temu

Leniwe urzędasy mają nadal masę narzędzi do weryfikowania zgodności deklaracji ze śmieciami.
Nie robią nic.
Nie weryfikują danych z deklaracji mieszkańców, chyba że wyrywkowo. Akurat z tymi ludźmi, z którymi 4rozmawiałam nie mieli weryfikowanych deklaracji. Wtedy mieszkali sami, teraz wynajmują całe piętro, a więc zużycie wody wzrosło znacznie, ale deklaracja obowiązuje sprzed roku.

Deklaracje winny być moim zdaniem raz na kwartał odnawiane przez mieszkańca – nie są!!!!
Raz złożona deklaracja ważna do usr…j śm…ci, no chyba, że zużycie wody się zmniejsza, wtedy mieszkańcy wiedzą, że trzeba nową deklarację złożyć.
Znów uczciwi płacą za nieuczciwych.

analityk CIA
analityk CIA
8 miesięcy temu
Reply to  Fakiba

zrobiłbym bym korelację z danymi z WOD KAN , zużycie z pionów . I jeśli ma tak zostać to odczyt elektroniczny z lokalu i korekta danych co np. kwartał . Albo niech urząd wrzuci w sieć dane którymi dysponuje społeczność pomoże 😉

wgc
wgc
8 miesięcy temu
Reply to  analityk CIA

niestety ochrona danych i RODO

JanBoRodo
JanBoRodo
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

Myślę że z danych wyszło by co innego. Dane mogą być anonimowe nie w tym rzecz . Społeczność mogła by wnieść dużo do tematu in plus na korzyść zwykłego Kowalskiego bo w takim sensie o tym piszę.

wgc
wgc
8 miesięcy temu
Reply to  Fakiba

Nie obowiązuje deklaracja sprzed roku a 4 m-ce wstecz- jak zmienia się zużycie wody należy aktualizować deklarację, po prostu chamstwo bijące z tych wypowiedzi jest oburzające. Nie macie pojęcia jak pracuje się w urzędzie, ile jest obowiązków, obostrzeń, zadań przeróżnych, tylko krytykujecie, krytykujecie. To jest oburzające jak o nas piszecie. „Urzędasy” – to ludzie mający uczucia, przykładający się do swojej pracy, większość jest bardzo zaangażowana w pracę za nieduże pieniądze. A w zamian tylko obelgi i narzekania mieszkańców.

Urząd spraw nijakich
Urząd spraw nijakich
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

Ciekaw jestem czy w Ciechanowie też tak narzekają na swoich ” urzędasów ” . Przed wojną posada państowa to było coś. Teraz jesteś kimś jak pracujesz w korpo. W urzędzie byłem kilka razy raz u pana od dowodów na dole i był spoko , ale byłem też raz u pań w parku na górze i zrobiło się w pewnym momencie trochę, trochę nie za bardzo ale druga pani przejęła sprawę i się udało wszystko załatwić. Urzędy w tradycyjnej formie odejdą do lamusa , sztuczna inteligencja i wirtualne byty zastąpią ludzi wtedy już narzekać na kogo nie będzie.

Gangrena
Gangrena
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

To się zwolnij wiemy jak jesteście Zatrudniani ijal pracujecie to po co ta sciema

Fakiba
Fakiba
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

Słyszałam od mieszkańców, że składali tylko na początku deklaracje i tak płacą do tej pory. Nikt od nich nie wymagał drugiej deklaracji. Nikt nie porownywal stanu faktycznego ze złożoną deklaracja.
Więc proszę się nie oburzać na słowa prawdy. Winny zawsze się tłumaczy. Pani rzecznik już nam pokazała jak pracuje i jak dokumentuje różne działania UM.
Po naszych komentarzach zmądrzyła się i zmienia szczegóły swoich zdjęć z daty na opis – Nie powiem: cwane to jest.

Julo
Julo
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

W Mławie większość ludzi pracuje za najniżsżą krajowo. Raczej nie przypominam sobie urzędnika przykładającego się do pracy przynajmniej w obsłudze interesantów. Natomiast w podlizywaniu się burmistrzowi może się i przykładają. Dałem przykład burmistrza ale we wszystkich mławskich urzędach jest podobnie.

Człowiek
Człowiek
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

To prawda. Każdego dnia nas oczerniają. Ktoś to publikuje, ludzie czytają przychodzą do biur i nas wyzywają. To jest niesprawiedliwe i upokarzające. Możemy pracować najlepiej jak to możliwe, starać sie dla miasta i dla ludzi, ale to nie ma znaczenia. Zawsze sie znajdzie ktoś, kto mimo, że nas nie zna napisze na forum – urzędasy, leniuchy, nieroby. Nie wiem, jak można to publikować?

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Człowiek

Jaka praca, taka opinia.

Tymon
Tymon
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

Pracę zawsze można zmienić .

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  wgc

Nikt nie aktualizuje tych deklaracji, bo to nie obowiązek. Jak komuś zmniejsza się zużycie wody to aktualizuje, ale nigdy jak wzrasta, no chyba że to „ZAWKRZE” – to tak, tam aktualizują.

Czytelniczka
Czytelniczka
8 miesięcy temu
Reply to  wgc
Marek
Marek
8 miesięcy temu

Najsprawiedliwsza byłaby metoda od ilość wytworzonych śmieci, ale minister piszący ustawę o tym nie pomyślał i nie dał takiej propozycji. Bo każda osoba może wytwarzać inną ilość śmieci. Są ekolodzy, którzy dążą do tego, aby w ogóle nie produkować śmieci. I chyba nie jest tak jak piszesz, bo gdyby wykrycie problemów w systemie z niepodanymi osobami było takie proste, to Warszawa i Olsztyn nie szły by za przykładem Mławy. Od kwietnia w Olsztynie ludzie też będą płacić od zużytej wody. I zbudowano tam spalarnie śmieci. Więc może i Olsztyn i burmistrz mają rację? Może to najlepsze rozwiązanie?

Ania
Ania
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Zgodzę się z tym że w przypadku domów jednorodzinnych najsprawiedliwsza była by metoda od ilości śmieci. Ale w przypadku bloków wielomieszkaniowych już nie. W budynkach wielomieszkaniowych najsprawiedliwsza jest metoda od osoby. Natomiast co do urzędników w całej Polsce są lenie Warszawa czy Olsztyn tu się nie wyróżnia. Poczytaj sobie Świdnik wprowadził tako aplikacje jako pierwszy i są bardzo pozytywne efekty w odnalezieniu osób nie podanych w deklaracji. Nie ma konieczności wprowadzać niesprawiedliwych rozwiązań.

Fakiba
Fakiba
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Pomyślałeś ile wtedy śmieci wylądowałoby w przydrożnych rowach i lasach, w których i teraz jest ich całkiem pokaźna ilość.

Metoda naliczania od zużycia wody jest chyba jednak najsprawiedliwsza, tylko szkoda, że tak drogo od 1 m3 wody, no ale jeśli nie dopuszcza się innych podmiotów do przetargu, to nie mamy co liczyć, że będzie taniej.

Mławie potrzebny jest nowy, prawdziwy gospodarz miasta.
Mława już dawno winna zrobić to samo, co zrobił Ciechanów.

pop
pop
8 miesięcy temu

A jakie to metody te inne miasta mają do weryfikacji ilości osób? Bo ja po za zapukaniem urzędnika i policzeniem osób fizycznie w danym lokalu, innych metod nie znam a i ta jest rodem z gestapowkich sposobów, ja nie wpuścił bym nigdy żadnego urzędasa żeby mi po ” kołdry zaglądał „. Cena za śmieci zostaje bez zmian a ludzie już się doszukują dziury w całym, metoda naliczania od wody jest wyznacznikiem ilości osób w danym budynku, bo każdy te swoje minimum zużywa czyku 3m3 około.

Gangrena
Gangrena
8 miesięcy temu

Dzięki osobom które miały odwagę walczyć cały rok o śmieci ratusz i radni nie odważyli się na podwyżki nie chcieli powtórki ze spotkań z mieszkańcami trudnych pytań czy odwołań do sądów i innych instytucji widać przynosi to efekty tylko wstyd dla radnych bo to oni reprezentują mieszkańców a co robią ?
Inne gminy działały aktywnie i mają obniżki my musimy cieszyć się że nie będzie jeszcze drożej

Urzędas
Urzędas
8 miesięcy temu

Słyszeliście na sesji Kiełbiński ma wrony straszyć? Czy to prawda?
Jak taki ktoś mógł startować na burmistrza. chodząca porażka

Gnom
Gnom
8 miesięcy temu

Stosując retorykę prejsa
Ktoś powinien odszczekac że Zapowiadał wzrost cen śmieci osobiście to słyszałem mówili to obaj burmistrzowie

mławianka
mławianka
8 miesięcy temu

Ciekawa sprawa:
miasto nawet nie sprawdza danych odnośnie zużycia wody podanych przez mieszkańców w deklaracjach ze stanem faktycznym.

Mieszkańcy nie uaktualniają deklaracji. Uaktualniają tylko w takich wypadkach jak mają niższe zużycie. Jak im się zużycie wody zwiększa uaktualnień nie ma.

Czy mieszkańcy nie powinni być zobowiązani do składania co 3 miesiące deklaracji?

Spółdzielnia Mieszkaniowa robiła uaktualnienia zużycia wody przez mieszkańców bloków.
Indywidualni mieszkańcy tego nie robią. Ponadto podają takie same dane odnośnie zużycia wody, jak podawali odnośnie ilości zamieszkujących osób.
To jest niesprawiedliwe wobec mieszkańców bloków Sp. Mieszk. Ktoś powinien przeprowadzać weryfikację, sprawdzać prawidłowość danych.

Jest jak było: jedni płacą za drugich, za tych nieuczciwych.
Nie podoba mi się to.

Zaufanie, zaufaniem, a kontrola winna być.

inny
inny
8 miesięcy temu
Reply to  mławianka

sprawdza sprawdza

Anonimowy
Anonimowy
8 miesięcy temu

A ja myślałem że takie uchwały to podejmują radni a tu niespodzianka burniszcz ręcznie steruje

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowy

Jeden myślał o niedzieli i wiadomo co się z nim stało 🙂
Radni to przecież radni bezradni, którzy wszystko podpiszą co im każą, tak samo jak Duda.
Radni są od przyklepywania pobierania diet.

NASA
NASA
8 miesięcy temu

Burmistrz ubolewa nad brakiem spalarni, a nad brakiem konkurencji bo tylko ona może zmniejszyć opłaty za śmieci. Konkurencji zaś burmistrz nie dopuścić. Najpierw w przetargu była wyśrubowana ilość śmieci, a teraz pszok. Brawo Bunio Novago hegemonem i Chińczycy będą nam dyktować ceny za śmieci. Ciekawi mnie tylko czy Bunio jak powstanie w Mławie spalarnia nie zostanie jej prezesem

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  NASA

Interes to interes.
Interes musi się opłacać.

uczeń
uczeń
8 miesięcy temu
Reply to  NASA

o co chodzi z tym – BUNIO ?

Fakiba
Fakiba
8 miesięcy temu
Reply to  uczeń

Pieszczotliwa nazwa „gospodarza” naszego miasta – powinieneś to wiedzieć.
To tak samo jak na niedźwiedzia mówi się misio. 😀

Tymon
Tymon
8 miesięcy temu
Reply to  NASA

Może jako pierwszy wskoczy do pieca

Michal
Michal
8 miesięcy temu

Droga redakcjo prosze uwazac z cytatami i nie wkładać w usta slow człowiekowi który może w danej chwili uważa inaczej i im zaprzeczy. (Mimo iż to jego cytat)

Jak to jest ze wytwarzamy więcej smieci, umowa jest dużo droższa a cena ta sama? Nie widziałem jeszcze żeby ktoś kontrolował śmietniki więc „kilka” kontroli sprawia że to się bilansuje?

Zazula
Zazula
8 miesięcy temu
Reply to  Michal

Ale cytat to dokładne przytoczenie cudzych słów, więc o co chodzi? Jak ktoś ma tendencje do częstej zmiany poglądów, to może powinien powstrzymywać się przed publicznym wypowiadaniem. Nie będzie problemu.

Mława
Mława
8 miesięcy temu

Jednak porządny człowiek z Pana Burmistrza…. Niech on już skończy tak pomagać mieszkańcom dobrodziej. Dziur na ulicach nie potrafi załatać to o czym mowa więcej żeby zrobił

Kec
Kec
8 miesięcy temu
Reply to  Mława

Dziury na ulicach są w całej Polsce. Ale mnie osobiście bardzo denerwuje to co jest przy handlowcu czyli ruszające płytki w niektórych miejscach można się zwyczajnie przewrócić. Poszło tam tyle pieniędzy a za chwilę będzie trzeba to zrywać jeśli nie zostanie to w końcu solidnie zrobione. Zastanawiam się kto to odebrał.

Fakiba
Fakiba
8 miesięcy temu
Reply to  Kec

Tak, ruszają się. Niektóre to takie mini trampoliny.
Ponadto jest to strasznie niebezpieczne podczas opadów deszczu i mokrego śniegu, podczas odwilży.
Ktoś powinien za tę „piękną” i niefortunną rewitalizację beknąć.

Mława
Mława
8 miesięcy temu
Reply to  Kec

No ktoś odebrał i kasę wziął. Nie mów że dziury są wszędzie bo w Mławie to rekord każda ulica dziurawa

46
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x