Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

5 MBOT szkoli strzelców wyborowych i snajperów


Są ważnym ogniwem sekcji lekkiej piechoty, cisi i niezauważalni, jednakże bardzo skuteczni. To od nich w dużej mierze zależy powodzenie misji. W miniony weekend snajperzy i strzelcy wyborowi z batalionu lekkiej piechoty w Komorowie przeszli szkolenie.

Sprzedam Piec


Strzelec wyborowy to „oczy i uszy” sekcji lekkiej piechoty tzw. „wspaniałej dwunastki” w WOT. Prowadzi działania rozpoznawcze i odpowiada za ubezpieczenie sekcji. Jest mistrzem maskowania i kamuflażu, wręcz niezauważalny potrafi ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.

Na strzelnicy Garnizonowej w Wesołej, w miniony weekend, 12 żołnierzy pełniących służbę na etatach strzelców wyborowych i snajperów w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie, odbyło szkolenie strzeleckie w ramach szkoleń podtrzymujących zdolności bojowe w czasie pandemii. Żołnierze strzelali z wielokalibrowego karabinu SAKO RTG M10.

– Strzelec wyborowy, jego specyfika działania wymaga długofalowego, wymagającego i trudnego szkolenia, tak pod względem fizycznym jak i psychicznym. Na współczesnym polu walki również biorąc pod uwagę specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrze wyszkolony strzelec wyborowy jest „multinarzędziem”, które realizuje zadania rozpoznawcze, działania w sekcji, ale również samodzielnie wykonuje zadania, które dla zwartego pododdziału jest a wykonalne – mówi ppłk. Waldemar Kowalski, dowódca 52 blp z Komorowa.

Oprócz skutecznego i efektywnego posługiwania się bronią snajperzy i strzelcy wyborowi podczas zajęć doskonalą również swoje umiejętności – między innymi w wykonywaniu posterunków obserwacyjnych, pomiaru odległości do celów oraz wskazywaniu celów dla pododdziałów artylerii.

Dobrym strzelcem wyborowym będzie tylko wyselekcjonowany żołnierz o specyficznych predyspozycjach psychofizycznych, który sprosta wymaganiom i trudom szkolenia – puentuje dowódca 52 blp.

Szkolenia specjalistów jakimi są strzelcy wyborowi i snajperzy odbywają się w drugim roku szkolenia żołnierzy WOT i przeprowadzane są w każdym z batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trzecim roku, żołnierze danej specjalności zgrywają się w ramach sekcji, plutonu.

źródło i fot. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Człowiek
Człowiek
22 dni temu

Ten drugi to obserwator a trzeci prowadzący strzelanie. Widać że masz jakieś pojęcie ale akurat nie na ten temat. Prosta zasada nie wiem-nie wypowiadam się!

Anonim
Anonim
22 dni temu

Znowu reklama wyłudzacze naszej kasy. Grabieżcy. Darmozjady.
J384Ć P15

mimi
mimi
22 dni temu

CENZORZE GUPI…!

miner
miner
22 dni temu

prawdziwe to zdjęcie ! -> widoczne TRZECH żołnierzy a tylko JEDEN PRZY KARABINIE… biedna ta Polsza… sama waleczność heroizm na polu walki a na co dzień… skłócona szlachta i partyzany… virus ukazał, że nadal Polaki niewiele zrozumiały… trzon gospodarki muzykanty, saluny piękności i uciech wszelakich… już 200 miliardów pln tarcza pomocy państwa -> młode Polaki tego długu publicznego za drugie TYSIĄC LAT nie spłacą ale może życie na zeszyt pardon na krechę to o to chodzi ?… burmistrz ZAPRZESTAŁ sponsoringu lodówki pełnej piwa królewskiego z Sierpca… miasto finansuje naprawę chodników byśmy się choć nie przewróciły na codzień…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x