Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

5 MBOT szkoli strzelców wyborowych i snajperów


Są ważnym ogniwem sekcji lekkiej piechoty, cisi i niezauważalni, jednakże bardzo skuteczni. To od nich w dużej mierze zależy powodzenie misji. W miniony weekend snajperzy i strzelcy wyborowi z batalionu lekkiej piechoty w Komorowie przeszli szkolenie.


Strzelec wyborowy to „oczy i uszy” sekcji lekkiej piechoty tzw. „wspaniałej dwunastki” w WOT. Prowadzi działania rozpoznawcze i odpowiada za ubezpieczenie sekcji. Jest mistrzem maskowania i kamuflażu, wręcz niezauważalny potrafi ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.

Na strzelnicy Garnizonowej w Wesołej, w miniony weekend, 12 żołnierzy pełniących służbę na etatach strzelców wyborowych i snajperów w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie, odbyło szkolenie strzeleckie w ramach szkoleń podtrzymujących zdolności bojowe w czasie pandemii. Żołnierze strzelali z wielokalibrowego karabinu SAKO RTG M10.

– Strzelec wyborowy, jego specyfika działania wymaga długofalowego, wymagającego i trudnego szkolenia, tak pod względem fizycznym jak i psychicznym. Na współczesnym polu walki również biorąc pod uwagę specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrze wyszkolony strzelec wyborowy jest „multinarzędziem”, które realizuje zadania rozpoznawcze, działania w sekcji, ale również samodzielnie wykonuje zadania, które dla zwartego pododdziału jest a wykonalne – mówi ppłk. Waldemar Kowalski, dowódca 52 blp z Komorowa.

Oprócz skutecznego i efektywnego posługiwania się bronią snajperzy i strzelcy wyborowi podczas zajęć doskonalą również swoje umiejętności – między innymi w wykonywaniu posterunków obserwacyjnych, pomiaru odległości do celów oraz wskazywaniu celów dla pododdziałów artylerii.

Dobrym strzelcem wyborowym będzie tylko wyselekcjonowany żołnierz o specyficznych predyspozycjach psychofizycznych, który sprosta wymaganiom i trudom szkolenia – puentuje dowódca 52 blp.

Szkolenia specjalistów jakimi są strzelcy wyborowi i snajperzy odbywają się w drugim roku szkolenia żołnierzy WOT i przeprowadzane są w każdym z batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trzecim roku, żołnierze danej specjalności zgrywają się w ramach sekcji, plutonu.

źródło i fot. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Człowiek
Człowiek
3 lata temu

Ten drugi to obserwator a trzeci prowadzący strzelanie. Widać że masz jakieś pojęcie ale akurat nie na ten temat. Prosta zasada nie wiem-nie wypowiadam się!

Anonim
Anonim
3 lata temu

Znowu reklama wyłudzacze naszej kasy. Grabieżcy. Darmozjady.
J384Ć P15

mimi
mimi
3 lata temu

CENZORZE GUPI…!

miner
miner
3 lata temu

prawdziwe to zdjęcie ! -> widoczne TRZECH żołnierzy a tylko JEDEN PRZY KARABINIE… biedna ta Polsza… sama waleczność heroizm na polu walki a na co dzień… skłócona szlachta i partyzany… virus ukazał, że nadal Polaki niewiele zrozumiały… trzon gospodarki muzykanty, saluny piękności i uciech wszelakich… już 200 miliardów pln tarcza pomocy państwa -> młode Polaki tego długu publicznego za drugie TYSIĄC LAT nie spłacą ale może życie na zeszyt pardon na krechę to o to chodzi ?… burmistrz ZAPRZESTAŁ sponsoringu lodówki pełnej piwa królewskiego z Sierpca… miasto finansuje naprawę chodników byśmy się choć nie przewróciły na codzień…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x