Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy wiesz co to dzień Kolorowych Skarpetek?


21 marca pod patronatem ONZ obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego 21 marca i co mają z tym wspólnego kolorowe skarpetki?


Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.

Kolorowe skarpetki pojawiły się już w na nogach podopiecznych w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Mławie. Trwa też kampania edukacyjna #ZespolKolorowychSkarpetek. Wystarczy założyć dwie krzykliwe skarpetki nie do pary, zrobić im zdjęcie i zamieścić je w swoich kanałach społecznościowych z hashtagiem akcji. Dzięki temu w gronie swoich znajomych możesz pokazać swoje pozytywne nastawienie i pomóc zmieniać społeczne stereotypy.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Złośliwy gnom
Złośliwy gnom
6 miesięcy temu

Pani Lempart i wesoła gromadka spod znaku tęczy wie jak rozwiązać problem kolorowych skarpetek.

Anonim
Anonim
6 miesięcy temu

Wiesz kim jesteś? – d.bilem.

Złośliwy gnom
Złośliwy gnom
6 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Nie wydaje mi się. To są min . postulaty w/w gromadki spod znaku pioruna. Teraz jakoś każdy boi się o tym wspomnieć. Ale tak miało by to wyglądać.

Anonim
Anonim
6 miesięcy temu

Nie zmieniam zdania, niedouczony wyborco pislandu.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x