Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od 20 marca nowe ograniczenia w całym kraju. Czy można podróżować w święta?


Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa podał dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. O nowych zasadach sanitarnych można przeczytać na rządowej stronie. Poniżej publikujemy treść tego wpisu.


Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować

W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19.

Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Obecnie w Polsce jest:

 • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
 • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
 • 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.

Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

 • hotele(wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
 • galerie handlowe– z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • baseny(wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
 • stoki narciarskie;
 • kluby fitness i siłownie;
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

źródło: gov.pl

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Kim
1 rok temu

Wirus jest tak groźny że było trzeba odwołać planowe operacje na które ludzie czekali lata i nie doczekali bo umierają a wy im i tak korona wirusa dopiszcie . Wszyscy zajmują się wirusem a rząd się bogaci i rozkrada Polskę spółki skarbu państwa wykupują restauracje za 10,% wartości czy tak miała wyglądać pomoc przedsiębiorcom ?

Anonim
Anonim
1 rok temu

Do 9 kwietna bo już 10 znowu niekończąca się szopka z wiecznie trwającą żałobą. Kasa na ten cyrk też z naszych pieniędzy. Może Pinokio niech znowu ogłosi, że pandemii już nie ma i będzie wszystko jak dawniej.
J384Ć P1

Zasadniczo Dyrma
Zasadniczo Dyrma
1 rok temu
Reply to  Anonim

W sumie to podobne myślenie . Jak wstajesz rano będąc chłopem i wmawiasz sobie że od dziś jest babą.

Anonim
Anonim
1 rok temu

Masz na myśli kaczora?

Lewacki Śmieszek
Lewacki Śmieszek
1 rok temu
Reply to  Anonim

Raczej tych wszystkich szmiszków i jahirów. Wstajesz rano widzisz że że dają minusa też dajesz minusa itp itd…. kumasz czaczę.

Fakiba
Fakiba
1 rok temu
Reply to  Anonim

No przecież comiesięczna uroczystość z pompą (a 10 kwietnia to już nawet nie miesięcznica a zwyczajna rocznica) musi być. Na cmentarz też z obstawą trzeba jechać. Nie może być lockdownu. Ból Kaczafiego jest jest ważniejszy niż wszystkich Polaków razem wziętych. Ponadto on stoi ponad prawem.

Dobrze, że nie ogłosili zakazu przemieszczania się. Tyle, że teraz to Polacy mądrzejsi i nie dadzą się zamknąć w domach na kilka tygodni tak, jak to było w ubiegłym roku. To jest niezgodne z prawem.

Rodzic
Rodzic
1 rok temu

Szkoła specjalna nadal pracuje normalnie?

Ktoś
Ktoś
1 rok temu

Weź Niedzielski sp …laj

Łoś
Łoś
1 rok temu

A jakie to ma znaczenie dla Mławy? W 105-ce nadal pracują bez maseczek, Fitness Club obok SP7 pracuje pełną parą oczywiście personel i kleci bez maseczek, W sklepie budowlanym na Granicznej to samo. Mrówka niewiele odbiega od tego standardu a w innych sklepach podobnie. No i te sklepy wielkopowierzchniowe i te mniejsze. Tylko Policja zadowolona z siebie robi autkami kółka pomieśćcie czekając na kolejną zorganizowaną akację nakazaną z góry. A sanepid chyba pojechał na wakacje o straży miejskiej nie wspominając. Wirus sam się nie rozprzestrzenia. Roznoszą go ludzie. A porem biadolą że wszystko pozamykane że komuś upada biznes, że ktoś taci pracę. Ze Ktoś traci kogoś bliskiego….. A to wina wszystkich tych którzy życie i zdrowie mają w głębokim poważaniu nanosząc maski na brodzie i w kieszeniach i i nie dezynfekując rąk.. Bo maskę na nosie i ustach nosisz nie dla siebie tylko by nie zarazić innych. Jak widać dla Mławy te obostrzenia nic nie zmieniają. Burak z Mławy zawsze pozostanie burakiem z Mławy.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Łoś

Niestety, numery, jakie przechodziły rok temu z pierwotną wersją korona wirusa, z wariantem brytyjskim, super zaraźliwym, stają się mocno ryzykowne.

Maska FFP2, dezynfekcja i ograniczanie niepotrzebnych kontaktów.

Giuseppe
Giuseppe
1 rok temu
Reply to  Łoś

Smutna prawda…

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Giuseppe

Ale żeście się dogadali. Ulalal. Macie żal? To weź jeden z drugim i trzecim zgłoście się do tv i tam wydajcie swoje orędzie dla Mławy. A Ty widać łoś bo widać, że taki jesteś chodzisz i ludzi szpiegujesz. Weź się za robotę, a nie Państwo Cię utrzymuje. Ale poczekaj już niedługo, nie będzie komu pracować to i emerytury nie dostaniecie. Gówno spod siebie bedzieta żreć jeden z drugim i trzecim. Takim wam 3 to odrazu w [wymoderowano] [wymoderowano]

srs
srs
1 rok temu
Reply to  Giuseppe

Cześć chłopaki .Miło Was słyszeć !

AnoniM
AnoniM
1 rok temu

Panie Szumowski daj pan spokój.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x