Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Drastyczna podwyżka opłat w strefie płatnego parkowania


Wszystko wskazuje na to, że od 1 sierpnia br. czeka nas drastyczna podwyżka opłat w strefie płatnego parkowania. Taką propozycją burmistrza zapisaną w projekcie uchwały, zajmą się miejscy radni już na najbliższej sesji.


W projekcie uchwały największą podwyżkę planuje się za najkrótsze parkowanie. Za pierwsze pół godziny postoju zapłacić mamy nie jak dotychczas 50 groszy, ale o 100% więcej – a więc 1 zł. Czemu najbardziej drożeję najkrótsze – a więc to pożądane z punktu widzenia dostępności miejsc parkingowych parkowanie projekt uchwały nie wyjaśnia.

Drożeją też opłaty za dłuższe parkowanie. Za pierwszą godzinę zamiast 1,5 zł będzie 2 zł, za drugą, zamiast 1,8 zł będzie 2,3 zł, za trzecią zamiast 2 zł – będzie 2,5 zł. Czwarta godzina ma pozostać z tej samej stawce -1,5 zł. Opłaty abonamentowe zasadniczo pozostają nie zmienione, ale zdrożeć ma parkowanie dla właścicieli pojazdów zamieszkujących prze strefie i parkujących w niej pojazdy.

Dzisiaj za parkowanie pojazdów będących własnością osób zamieszkałych w obszarze SPP, parkujących na ulicy, przy której są zameldowani  karta abonamentowa parkingowa miesięczna kosztuje 5,00zł, a roczna 60,00zł. W nowej uchwale zaplanowano opłaty abonamentowe odpowiedni 15 zł i 150 zł.

W uzasadnieniu uchwały czytamy:

Strefa płatnego parkowania funkcjonuje od 2009 roku, ustalone stawki za parkowanie, abonamenty i pozostałe opłaty w SPP, również niezmiennie obowiązują od 2009 roku. Dlatego nastąpiła konieczność urealnienia stawek poprzez sporządzenie projektu nowej uchwały zawierającej zapisy pozwalające na zwiększenie ilości miejsc parkingowych. Ocenia się, że wprowadzone zmiany dotyczące stawek za parkowanie powinny przyczynić się do zwiększenia dochodów miasta z tytułu pobierania opłat za postój pojazdów samochodowych na drodze publicznej w obszarze SPP. 

Ostateczna decyzja, czy uchwała przejdzie w proponowanym kształcie spoczywa w rękach radnych, ale dotychczas nie zdarzyło się, aby któryś z projektów burmistrza został odrzucony.

Przypomnijmy, że z końcem lipca br. kończy się umowa z firmą obsługującą Strefę Płatnego Parkowania i miasto już zaplanowało ogłoszenie kolejnego przetargu.  W strefie jest 460 miejsc parkingowych w tym 23 dla osób z niepełnosprawnością, bilety można wykupić w 23 parkometrach.

Przypomnijmy również, że w ogłaszanych wcześniej przetargach, udział miasta w dochodach ze strefy malał. Według ostatniej umowy, wynosił on jedynie 31%, a pozostałą część dochodów (68,9%) skonsumuje City Parking Group S.A. z Grudziądza.  Wcześniej, w latach 2012 – 2015 City Parking Group pobierało odpowiednio 59 a po rozszerzeniu strefy 50%,  a w latach 2016 – 2018 – 58,5%.

W kontekście troski o zyski warto zainteresować się jak robią to w innych miastach. Przywołać tu warto sąsiedni Ciechanów, który w 2016 roku zainwestował 100 tys. zł w przejęcie strefy i własnymi siłami ją obsługuje, choć poprzednio obsługująca go ta sama co w Mławie firma pobierała „tylko” 50% przychodów. I już w roku 2018 strefa płatnego parkowania wyposażona w 23 parkometry (czyli podobną ilość jak w Mławie) przyniosła naszym sąsiadom niemal 800 tys. przychodu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
29 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
prawicowy
prawicowy
1 rok temu

Panie Jan nie tykaj radnych z PiS , od kogo dostałeś 500+, kto podniósł płace minimalną ? No więc spokojnie , jeszcze za mało ? Można nie parkować w strefie i nie biadolić.

Kubuś
Kubuś
1 rok temu

Czuł bym sie o wiele lepiej ,jak bym wiedział że ta opłata zostanie cała w Mławie a nie część powedruje do jakiejś firmy zewnętrznej.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

tak dla miastowych powinno byc TANIEJ aby mogli przejechac z ulicy za rogiem i parkowac 8 godz,a wieś niech zapala na pieszo do pracy przecież to żut beretem z każdej okolicznej wsi,pozdrawiam wieśniak.

Merry
Merry
1 rok temu

Stać na samochód, stać na mieszkanie , proste trzeba płacić. Nie ma dyskusji wtemacie. Małe kwoty w porównaniu z innymi miastami.

Elo
Elo
1 rok temu

Nareszcie. Podwyżka jest konieczna. Samochody zaparkowane cały dzień. Takie grosze to śmiech. Miasto bogate, mieszkańcy mają kasę. Bardzo dobrze że ceny będą podwyższone.

Miszczyn
Miszczyn
1 rok temu

Władza szuka pieniędzy a najłatwiej je znaleźć w kieszeniach kierowców.

DuPoint
DuPoint
1 rok temu
Reply to  Miszczyn

szczególnie tych niedzielnych 😉 , albo jeszcze lepiej przyjezdnych .

Marek
Marek
1 rok temu

Ciekawe jak od 2009 roku zmieniła się najniższa pensja?

Misiek
Misiek
1 rok temu
Reply to  Marek

150 procent. 1276 do 2800 zł

Anonimowy
Anonimowy
1 rok temu
Reply to  Misiek

No to jak sobie odpowiedzieli się w m m u to już wiecie
Należy zadać tylko pytanie czy funkcja władz miasta polega na powiązaniu opłat z najniższą krajową ,czy ma też inny wymiar zatrudniamy ich wszystkich aby nam mieszkańcom żyło się taniej i bardziej komfortowo

do Jana
do Jana
1 rok temu

Jan nie masz pojecia o cenach warszawskich , zawsze możesz sie przeprowadzić do Żarumina albo do Ciechanówka.

Jan
Jan
1 rok temu
Reply to  do Jana

Za kogo się masz aby mówić komuś gdzie ma się przeprowadzić. W Mławie się urodziłem i nie mam zamiaru się wyprowadzać z powodu źle zarządzającego burmistrza I popierających go radnych również z Pisu. Ich kadencja jeszcze chwilę potrwa i przy wyborach wyborcy podziękuję za te wszystkie niekorzystne dla mieszkańców uchwały a głównie powiązanie wody ze śmieciami.

Heniek
Heniek
1 rok temu

Bardzo dobrze , a co to jest za podwyzka o 50 groszy, śmiech na sali. Prawie zawsze nie mam gdzie zaparkować w rynku. Zgadzam sie z jednym z przedmówców , powinno być wiecej , to wtedy byłaby większa wymiennoścć , a tak to niektórzy paraliżują strefę , bo jest po prostu tanio !

Inka
Inka
1 rok temu

nie płaciłam i nie będę płacić

Jan
Jan
1 rok temu

Nieważne ile wynosi podwyżka, jest to bardzo trudny okres, niektórzy stracili prace. A nasz burmistrz potrafi tylko podwyżki wprowadzać. Tak samo w stanie epidemi gdzie są zalecenia aby często się myć i prać ubrania wprowadza się powiązanie wody ze śmieciami przez co niektórzy chodzą w jednej maseczce przez miesiąc , rzadko piorą ubrania aby tylko zaoszczędzić na wodzie. Mam nadzieje że na przyszłych wyborach Pan burmistrz i jego zastępca dostano podziękowania w postaci braku oddanych głosów.

troglo
troglo
1 rok temu

Każdy wie, że Mława to już prawie Warszawa.

Jan
Jan
1 rok temu
Reply to  troglo

Dokładnie opłaty prawie jak w Warszawie ale zarobki o połowę mniejsze. Bo w Mławie przedsiębiorcy wypłacają najniższą krajowo ale oczekują od pracujących aby pracowali za czterech.

anonim
anonim
1 rok temu
Reply to  Jan

A byłeś ty kiedy w Warszawie ?

Precz ze spalinosmrodami
Precz ze spalinosmrodami
1 rok temu

To i tak za mała ta opłata za parkowanie. Jeśli kogoś stać na auto to i na zapłacenie 1 zł za parkowanie. Gdyby to ode mnie zależało podwyższyłbym to na 3 zł. To może zachęciłoby do przemieszczania się własnymi nogami.

PanSamochodzik
PanSamochodzik
1 rok temu

FiuFiu… 150 zł? W Łodzi za roczną kartę abonamentową dla zamieszkujących w strefie płatnego parkowania brat płaci 120 zł. Mława się rozwija.

Kim
Kim
1 rok temu

W najbliższych wyborach samorządowych to nawet kampanii specjalnej nie trzeba będzie robić by je wygrać. Czy pomoże stadion, boisko przy SP7 a może nowe bloki? Oj chyba nie tym razem…

Ger
Ger
1 rok temu
Reply to  Kim

Chciałbym aby ludzie się przebudzili ale obserwując co się dzieje przy wyborach. To ludzie są bardzo naiwni wystarczy im rzucić trochę mięsa przedwyborczego i już biegną głosować. Część oddaje głos na znane nazwisko. Wyborcy nie chco dać szansy nowym młodym a szkoda. To co napisałem potwierdzają wygrane Pisu w wyborach.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
1 rok temu

Już dawno temu zachęcałem władze miasta Mława do przejęcia SPP, pomimo poniesienia zwiększonych kosztów na początku jej funkcjonowania pod skrzydłami UM.
Dzięki odważnej decyzji, miasto Mława, w tym trudnym czasie, w którym wiele samorządów cierpi na spadek wpływu do budżetów, mogłoby zrealizować więcej zadań własnych i tych najbardziej potrzebnych.

Gino
Gino
1 rok temu

Panie Przybyszewski proszę się skontaktować. Panem Ruszkoskim i róbcie coś w tej sprawie bo kto inny

DarioMarioBunioNunio
DarioMarioBunioNunio
1 rok temu
Reply to  Gino

tyle mogą co sobie napisać na codzienniku i ew. pogrozić paluszkiem . Co innego jakby większość rady była pokroju tych dwóch panów wtedy była inna rozmowa . A tak ” miasto zamknięte ” jak San Andreas w GTA .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Gino

Dlaczego p. Kamil z p. Zbyszkiem mają coś robić, to my mieszkańcy powinismy przy okazji wyborów pokazać gdzie jest miejsce rady miejskiej jak i dla burmistrza i p. zastępcy. Z całym szacunkiem dla panów Kamila i Zbigniewa wszyscy muszą działać jednostki nie wygrają wyborów.

Pan
Pan
1 rok temu

Spójrz najpierw w lustro. Wiesz ile kosztuje utrzymanie strefy? Wiesz czym różni się koszt od zysku? Jakie studia ekonomiczne, biznesowe skonczyłes?

Anonimowy
Anonimowy
1 rok temu
Reply to  Pan

To ile cwaniaczku
31 groszy z 100 trafia do miasta resztę pochłania prywatną firma

Do Pana
Do Pana
1 rok temu
Reply to  Pan

Czyli firmie prywatnej opłaca się utrzymywać SSP i dodatkowo odpalać hajs miastu.
A miastu nie opłaca się zarządzać strefa parkowania?

29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x