Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Poszukiwana ze zdjęcia… Kim jesteś?. AktualizacjaInstytut Pamięci Narodowej prosi internautów o pomoc w rozpoznaniu osoby uwiecznionej na fotografii znalezionej w archiwum IPN.  Losy nieznajomej dziewczyny uwiecznionej na zdjęciu nie są znane.  Wiadomo jedynie, że służyła w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a zdjęcie wykonano w jednym z angielskich miast.

Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror.

Pomimo przeprowadzonej w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje a może żyją jej dzieci lub wnuki. Fotografia pochodzi z teczki zatytułowanej „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie” i została przekazane do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie. Mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow, St Andrews – napisał na swoim profilu społecznościowym IPN.

Aktualizacja.

Już udało się ustalić tożsamość nieznajomej.  Admin strony „II wojna światowa w kolorze” podał na FB, że jest to Maria Barr, Polka z Grodna, żona Squadron Leadera Philipa Rexa Barra, dowódcy 107. Dywizjonu RAF.

Maria pochodziła z Grodna, jej ojciec był pułkownikiem Wojska Polskiego.

Philip Barr zaginął w 1942 roku nad Holandią i pośmiertnie odznaczono go DFC. Odznaczenie odebrała jego żona Maria. Zdjęcie wykonano 8 czerwca 1943 roku po wręczeniu orderów rodzinom poległych przez króla Jerzego VI. W momencie wykonania tego zdjęcia miała 22 lata.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew Ruszkowski
Zbigniew Ruszkowski
3 lata temu

Maria Bart pochodząca z Grodna w 1943 odbiera pośmiertne odznaczenie dla męża pilota

Zbigniew Ruszkowski
Zbigniew Ruszkowski
3 lata temu

Barr wkradla się literowka

Anonimowy
Anonimowy
3 lata temu

Pan Zbigniew widzę na bieżąco w dziedzinie

Zając poziomka
Zając poziomka
3 lata temu

Wykopki już znaleźli . To młoda Chylińska. A tak wogóle było poruszenie dlaczego szuka się teraz randomowej postacji jak są inne problemy

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Zajmij się dziecko lekcjami, bo twoje komentarze są z d…y wzięte.
jesteś po prostu żałosny w tym co piszesz i tu i tam czyli wszędzie.

Zając poziomka
Zając poziomka
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

nie . jednak to nie Chylinska , ale trochę nadana . 😉

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x