Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Co przed opinią publiczną ma do ukrycia muzeum?


Od lipca ubiegłego roku nasza redakcja usiłuje się oficjalnie dowiedzieć jakie kwalifikacje posiadają pracujący  w muzeum dyrekcja oraz pracownicy, zatrudnieni za tych,  którzy z tej placówki odeszli. Być może dopiero teraz sprawa przegrana przez  muzeum przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie spowoduje, że uchylony zostanie rąbek tej tajemnicy.


To naprawdę dziwna sytuacja. Każda firma czy instytucja na ogół chwali się swoimi pracownikami.  Ich wysokie kwalifikacje, dorobek zawodowy, osiągnięcia pracują na wizerunek firmy czy instytucji. Tak zwykle jest lub tak być powinno.  No chyba, że są jakieś powody, aby ten stan  ukrywać.

31 lipca 2020 roku zadaliśmy dyrektor Barbarze Zaborowskiej pytanie o treści:

Jak wygląda struktura zatrudnienia w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. W szczególności poproszę o informację iloma etatami dysponuje placówka, wraz z wykazem stanowisk, wymiarem czasu pracy oraz kwalifikacjami osób zatrudnionych na tych stanowiskach. Jeżeli MZZ posiada zatwierdzony i obowiązujący regulamin organizacyjny, to poproszę o skan tego dokumentu.

Poproszę też o informację, jakie stanowiska zostały od początku roku 2018 do dziś utworzone i zlikwidowane, oraz osoby o jakich kwalifikacjach zostały w tym okresie zwolnione i zatrudnione i na jakie stanowiska.

Czy prawdą jest, że zamierza pani dyrektor  zlikwidować etat archeologa, a co za tym idzie zwolnić zatrudnionego na tym stanowisku pracownika?

Jeżeli tak, to od kiedy nastąpi likwidacja i zwolnienie? Kto w takim przypadku będzie opiekował się działem archeologicznym w muzeum?

Wobec braku odpowiedzi w ustawowym terminie 18 sierpnia 2020 r. redakcja pisze skargę do WSA na bezczynność MZZ. To powoduje, że 21 sierpnia otrzymujemy maila z muzeum z ogólnymi wyjaśnieniami o treści i formie jak poniżej:

Placówka dysponuje 10 ½ etatu. 

Osoby zatrudnione posiadają adekwatne wykształcenie i doświadczenie do realizowanych zadań zgodnie z ustawa z dnia 21 listopada 2008 r, o pracownikach samorządowych i ustawą o muzeach z dnia 21 listopada 1996roku i ustawą. 

Jeżeli MZZ posiada zatwierdzony i obowiązujący regulamin organizacyjny, to poproszę o skan tego dokumentu.

Tak, Scan w załączniku.

Poproszę też o informację, jakie stanowiska zostały od początku roku 2018 do dziś utworzone i zlikwidowane, oraz osoby o jakich kwalifikacjach zostały w tym okresie zwolnione i zatrudnione i na jakie stanowiska.

W latach 2018-2020 zostały zlikwidowane stanowiska: 

Informatyk, kierownik
działu kadrowo-finansowego

W latach 2018-2020 zostały utworzone stanowiska:

specjalista ds. promocji
magazynier zabytków muzealnych
konserwator (pracownik gospodarczy)
sprzątaczka

Osoby zostały zatrudnione zgodnie z zapotrzebowaniem kadrowym Muzeum. 

Czy prawdą jest, że zamierza pani dyrektor  zlikwidować etat archeologa, a co za tym idzie zwolnić zatrudnionego na tym stanowisku pracownika?

Tak.

Jeżeli tak, to od kiedy nastąpi likwidacja i zwolnienie? Kto w takim przypadku będzie opiekował się działem archeologicznym w muzeum?

Od 1 października zostanie zlikwidowane ¾ etatu. Obowiązki  starszego kustosza działu archeologicznego przejmie kustosz , dyplomowany muzealnik.

Pani dyrektor tłumaczy też, że odpowiedzi nie udzieliła bo (uwaga!) miała awarię techniczną służbowej skrzynki mailowej (trwającą przez 3 tygodnie!).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 lutego 2021 uznał, że dyrektor muzeum „nie odpowiedział zatem w sposób konkretny na pytania”, a także, że „właściwa realizacja wniosku o dostęp do informacji publicznej wymaga precyzyjnego udzielenia informacji na temat zawartych w nim kwestii. Nie chodzi o udzielenie jakiejkolwiek informacji, ale o przedstawienie jej w takim zakresie i w taki sposób, jaki odpowiada treści żądania”.

Zobaczymy więc po ośmiu miesiącach od zadania pytania czy i w jakiej formie doczekamy się odpowiedzi. Może wyjaśni się też, czy muzeum ma coś do ukrycia?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
33 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Humanista
Humanista
7 miesięcy temu

Baska miej honor i podaj się do dymisji. Uczniowie cie nie lubili, pracownicy tobą pogardzają, mlawa się z ciebie śmieje.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Humanista

Ludzie na stołkach honor zamykają w schowku na miotły, do którego nigdy nie zaglądają.

mławianin
mławianin
1 rok temu

Za samo takie kręcenie z tym że nie było dostepu do konta powinna wylecieć, ale ona myśli że cwana taka, dobrze by było jakby ktoś ją utemperował i poszła kara za brak stosowania przepisów, bunio zapłaci to może po rozum do głowy pójdzie – chociaż on taki sam

waldek
waldek
1 rok temu

Czego się spodziewać po kiepskiej nauczycielce, dobrze że chociaż nasze dzieci są teraz bezpieczne, szkoda tylko Muzeum w takim wypadku.

Ewa
Ewa
1 rok temu

Może warto by pociągnąć temat dalej, Placówka odmawiająca dostępu do informacji publicznej nie może być bezkarna. Przecikeż prawo przewiduje też sankcję karną dla urzędnika, który dopuścił się zaniedbania. Te zaniedbania w muzeum są wyraźne. Może pora ukrucić te uśmiechy Bunia i jego bandy?

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Ciekawe jaki klimat tworzyli poprzednicy. Jeden, który fotografował się w birecie (kandydując na radnego), a drugi o czarnym charakterze G.

uczeń
uczeń
1 rok temu

Jaka polonistka……. taka dyrektor…

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  uczeń

Łatwo powiedzieć, gorzej wykonać. Najpierw trzeba odsunąć od stołka tego co tę kobietę przepchnął na dyrektora. Decyzję komisji konkursowej podważono, to przecież nasz król dyktator i tak postawił na swoim, w myśl zasady „Prawo prawem, a racja zawsze po mojej stronie”. Podobna sytuacja jak ongiś z pania dyrektor Kasią z MDK.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Zwolnic tą pani dyrektor

Mario
Mario
1 rok temu

A po co w takim muzeum specjalista ds. promocji?

DarioMarioBunioNunio
DarioMarioBunioNunio
1 rok temu
Reply to  Mario

a ten żubr co stoi w środku od roku 45 -tego to myślisz że sam się rozpromuje , a myślisz że gdyby nie promocja zamieszkaj w mławie to za metr było by 5.500 …. No właśnie , dobra promocja to podstawa .

Wito
Wito
1 rok temu

Ha ha ha ha ha

anonim
anonim
1 rok temu
Reply to  Mario

muzeum przestało być Muzeum odkąd ta pani się pojawiła więc i specjalista zaczął być potrzebny

Darek
Darek
1 rok temu

Szacunek i brawa dla tego portalu. Nigdy nie bójcie się pisać o lokalnych aferach i układach. Jesteście dziennikarzami, to wasza praca i obowiązek patrzeć na ręce urzędnikom. Drążcie i kopcie jak najgłębiej. Mądrzy ludzie to docenią. A co do tej Pani, to są to typowo pisowskie działania – „Jestem ponad prawem i mogę wszystko, a wam uj do tego”. To muzeum to taka Polska pisowska w pigułce – bałagan, niekompetentni ludzie, pogarda do prawa i innych, nienawiść, układziki. Obrzydliwe,

Trocky
Trocky
1 rok temu
Reply to  Darek

Ja bym zatrudnił w/w panią Barbarę w MDk i byłby spokój . Mogła by robić dalej szopki Miroday itp. performesy.. Muzeum niech oddadzą w ręce pasjonatów .

Beata
Beata
1 rok temu
Reply to  Darek

Akurat ta pani i jej przełożeni mają tyle wspólnego z PiS co zeszłoroczny śnieg. Po co te aluzje polityczne?

Anonimowy
Anonimowy
1 rok temu
Reply to  Beata

Ale to koalicja rządzi PiS i lewak razem rządzą to ich chyba kandydatka

Janek
Janek
1 rok temu
Reply to  Anonimowy

Kandydatką to ona była Jani, Hani, Uli i Lecha, a na końcu Bunia

Bigos
Bigos
1 rok temu
Reply to  Anonimowy

W takich grajdołach ma to drugorzędne znaczenie. Dlatego trudniej jest zrobić rozkminę dlaczego właśnie Barbara. Ale ten królik z kapelusza w UM to już z nadania . Różnie więc bywa.

NASA
NASA
1 rok temu

W muzeum biorą przykład z UM tam też się zwalnia ludzi kompetentnych a zostawia z niższym wykształceniem aby szefostwo nie miało konkurencji. Zasada starego komunisty mierny byle wierny

Beata
Beata
1 rok temu

Szkoda że Urząd Miasta udaje że nie wie co się obecnie dzieje w tej podległej mu placówce. Wysiłek tylu dobrych pracowników idzie na marne. Dyrektor pozbywa się wszystkich mądrzejszych od siebie.

sprtw
sprtw
1 rok temu
Reply to  Beata

UM na czele z burmistrzem o wszystkim dobrze wiedzą.
Pani Basia to pupilka burmistrza i dlatego może sobie folgować i może się tak szarogęsić.
Tacy ludzie w mig wszystko niszczą, cały dorobek pokoleń, bo po prostu są ignorantami, którzy na niczym się nie znają.

Skandal
Skandal
1 rok temu

Ta afera to jest pikuś naprawdę. Powiem wam, na stołówce na wólce dają dzieciom „nutellę” pomieszaną z dżemem na kanapki!!! To jest dopiero temat dla jaworowicz, to już przegło pałkę, była już mortadela ale tego nic nie przebije.

miam miam
miam miam
1 rok temu
Reply to  Skandal

tylko się cieszyć , fajne kombo . Co innego jakby była nutella z kwaszonym ogórkiem .Też mi afery .

Argo
Argo
1 rok temu
Reply to  Skandal

No rzeczywiście, jak „przegło” to nie ma mocnych…

Karol
Karol
1 rok temu

Czy muzeum bez archeologa, nadal będzie godne zwać się muzeum?

Gruba Berta
Gruba Berta
1 rok temu

Co do tej pani to powiem tak… Sama nie posiada kwalifikacji aby prowadzić tą instytucję. Po co ma zatrudniać kogoś kto by ją przewyższył wiedzą i doświadczeniem. Obnażyłoby to niski poziom wiedzy „Pani Dyrektor” ,a wręcz niewiedzy,sądząc tu po błędach jakie muzeum popełnia na forum publicznym i które są wytykane, również publicznie, przez obserwatorów. Nie podoba mi się również sposób lansowania „Pani Dyrektor” . Nie widzę podziękowań dla całego zespołu, który przecież stoi za każdym sukcesem takiej instytucji. Dla mnie oznacza to, że się ma pracowników za nic. Lans,lans, lans. Najważniejsza jest przecież okładka, z której uśmiecha się do nas „Pani Dyrektor” . Łatwo jest się uśmiechać, kiedy ktoś wykonuje za nas całą brudną robotę, a później kupić kieckę, stanąć i szyldować ją swoim nazwiskiem i twarzą. Dobrze, że ktoś się, w końcu, zabrał za ten bałagan, tak szumnie zwany „muzeum”

Kuba
Kuba
1 rok temu

Ta pani to tak jak pani KK będzie się tego stołka trzymała i rękami i nogami, a że protegowana pana SK to nic jej nie jest i nie będzie w stanie ruszyć. Wszyscy przecież to dokładnie wiemy. Startując do konkursu przecież nie miała wymaganych kwalifikacji i wymaganego doświadczenia. Teraz już ma doświadczenie, a kwalifikacje też być może zdobyła na internetowych kursach kilkudniowych – jakiż to problem.
Moim zdaniem jest bardzo podobna do swojego przełożonego z wyrazu twarzy. Pasuje do niego jak ktoś z rodziny…
Co zasiała to zasiała, kogo skrzywdziła to skrzywdziła, ale ma się dobrze, wszystkich ma w 4 literach i wszystkim śmieje się w kułak: „i co mi zrobicie???” Tacy ludzie nie mają wyrzutów sumienia, bo nie mają… sumienia.

Last edited 1 rok temu by Kuba
joanna
joanna
1 rok temu

Niech zostanie w muzeum, mniejsza szkoda dla uczniów.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  joanna

Niech zostanie w muzeum, ale… jako osobliwy eksponat, no niech będzie nawet białym krukiem, lecz nie dyrektorem.

Robert
Robert
1 rok temu

Tej Pani to już dziękujemy i niech wraca do uczenia nie wielka dyrektor. NAROBIŁA TYLKO BAŁAGANU ZASIALA NIENAWIŚĆ TRAGEDIA WON

Gruba Berta
Gruba Berta
1 rok temu
Reply to  Robert

Błagam, tylko nie do uczenia. Nie chciałabym, żeby uczyła moje dzieci. Opinię, jako nauczycielka, ma słabą więc po co dzieci karać? Za jakie grzechy pytam?

Heniek
Heniek
1 rok temu

Oj się musiala kobieta zezłościć na was za ten artykuł

33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x