Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

14. emerytura jest już pewna. Kto ją otrzyma?


Ustawa wprowadzająca 14. emeryturę została podpisana przez prezydenta. Nowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury. W poniedziałek 8 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

„Przygotowujemy się do wypłaty 14 emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. „Przypomnę, że jest to kolejne dodatkowe świadczenie realizowane przez ZUS. W kwietniu tego roku wypłacimy – już po raz kolejny – 13 emeryturę” – dodaje profesor.

Dla kogo 14. emerytura?

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Wypłata bez wniosku

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hemi
Hemi
1 rok temu

No tak, zły PiS, bo dał najuboższym emerytom kilkaset złotych na podreperowanie domowego budżetu.

Najlepiej było emerytom za czasów dobrodziejów z rządu PO-PSL, ani 13-tki, ani 14-tki, rewaloryzację kilkuzłutowe, eldorado normalnie, żyć nie umierać :):).

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Hemi

Pis dał??? Pis to może palcem w bucie poruszyć.
Ponadto tym rozdawnictwem naszych wspólnych pieniędzy przyspieszył strasznie inflację i tym samym więcej zabrał niż dał i p.ieprz głupot i manipuluj tak jak kur.wizja i cały ten twój pis.
Może ciemny lud ci uwierzy, ale nie ludzie myślący.
Rozdawnictwo, podwyższanie płacy minimalnej przyspiesza i napędza inflację i to bardzo.
Za każdą darowaną złotówkę w sklepach i za rachunki (energia, gaz, czynsz itp.) oddajemy 3 zł.
Ludzie mają z każdym rokiem mniej oszczędności i to są dane statystyczne. Dane, które wyraźnie świadczą o tym, że ja mam rację, a nie ty, no ale ty zawsze będziesz bronił kolesi po fachu, bo oni takich jak ty bardzo cenią:
miernych i wiernych.
Jaki stołeczek w dowód wdzięczności dostałeś płatny trollu??????

Last edited 1 rok temu by Kuba
Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Kuba

Typowe dla totalnej opozycji, podaj kilka faktów, łatwo weryfikowalnych przecież, to od razu do oczu skaczą. Minimum merytoryczności, maksimum złych emocji.

PiS dał emerytom 13-tkę i teraz 14-tkę, i to jest fakt niepodważalny. Gdyby u władzy była opozycja, to pieniędzy by dla emerytów nie było, bo byłyby wciąż rozkradane z budżetu albo marnotrawione jak w miastach, gdzie przy korycie tkwi POKO.

Co do inflacji, nie ośmieszaj się, w ub. roku było to 3,4%, a w 2011 za czasów Donka i rządu PO-PSL było np. 4,1%, a nie było ani 500+, ani 300+, ani dodatkowych pieniędzy, dla zwykłych ludzi nic nie było, cytując klasyka, poza drogimi winami i biesiadami na koszt podatnika dla znanych z nieudolności ministrów.

Liczysz, że się o poprzednim rządzie i jego ekscesach tak łatwo zapomni?

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Hemi

Mam w d.upie te dobroci pis dzięki którym już nie mogtę odłożyć ani złotówki na swoją trumnę. Inflacja w/g wyliczeń jest zawsze zakłamana, bo jak to mówią w koszyku znajduje się również lokomotywa, która niestety nie drożeje.
Kup mi wielki chami pietruszkę po 2zł za 1 kg czy marchewkę po 50 – 80 gr za kg albo chleb o wadze 400 – 500 gram za 1zł. Proszę cię bardzo, daj mi namiary na sklepy, tylko ja chcę świeże pieczywo i świeże warzywa. Nie mówię już o cenach herbaty, kawy czy innych przetworzonych produktów. Nabiał? też nieźle poszedł w górę, ceny mąki, cókru to samo, no ale cena lokomotywy stoi w miejscu..
Napędzacie inflację jak się patrzy i nie opowiadaj bzdur. Nie wciskaj mi, że jestem jakąś totalną opozycją, bo nie wiem co to jest. Mam i was i PO w d…
Cieszy mnie tylko fakt, że się w tej waszej koalicji zaczęliście równo żreć, że prosiaczek bielan rozrabia, bo mu też władza zapachniała.Niedługo się pozagryzacie i sie skończą pisie rządy. Niech rządzi kto chce byle nie pis i nie konfederacja.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Anonim

Wiesz co to jest inflacja? Indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Lokomotywa nie jest towarem konsumpcyjnym i do indeksu nie wchodzi.

Ale rozumiem zarzut, że jest drożej niż pokazuje statystyka. Moim zdaniem nie jest możliwe, żeby w 2021 r. chleb kosztował 1 zł, chyba że będzie to wynalazek złożony w 90% z chińskich polepszaczy, odradzam.

Czynnikiem najbardziej inflacjogennym są ceny, na które ma wpływ chora polityka UE, czyli głównie energia.

Piszesz szyderczo o tarciach w obozie Zjednoczonej Prawicy. Uczciwość nakazywałaby chyba dodać, że tarcia te nie dotyczą, tak jak u poprzedników, kwestii stołków, tylko spraw zasadniczych, imponderabiliów.

Solidarna Polska sprzeciwia się tzw. polityce klimatycznej UE, ponieważ uważa, że jest niedorzeczna i że obciąży budżety polskich rodzin skokowo rosnącymi cenami energii.

Porównaj to sobie z balwochwalczą względem UE postawą opozycji, dla nich wszystko, co przychodzi z UE jest piękne, wspaniałe, najlepsze. Wrogom Polski spijają z dzióbków, patrzeć na to żałosne służalstwo nie sposób.

Skoro zbierasz na trumnę, to przypomnij sobie kto obciął pieniądze na zasiłki pogrzebowe. Nie był to PiS…

Z bliska
Z bliska
1 rok temu
Reply to  Hemi

No proszę jak go nie kijem to go pałą—tera jest winna UNIA EUROPEJSKA,===== a ty hemi i tak ……. JESTEŚ!!!! swoim debilnym rozumowaniem jesteś na nasze lokalne warunki, przykładem naśladującym OBAJTKA,

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Z bliska

Dziduś, powiedz czy jeśli Komisja Europejska wzywa polski rząd do odstąpienia od mechanizmu rekompensaty wzrostu cen dla gospodsrstw domowych, to to jest przeciwdziałanie wzrostowi cen energii czy może raczej przeciwnie, kombinowanie, żeby wzrost ten to większy i mocniej uderzył Polaka po kieszeni?

Identyczne pytanie, forsowanie horrendalnie drogiego i niestabilnego prądu z wiatraków w połączeniu z tępieniem tradycyjnych polskich elektrowni wytwarzających tani prąd na kieszeń Kowalskiego, to działanie na rzecz polskiego konsumenta czy raczej przeciwnie, wbrew jego najżywotniejszym interesom?

Mógłbyś czasami ruszyć łepetyną i nie wypisywać baniakuków.

Wolność
Wolność
1 rok temu
Reply to  Hemi

Trolu już na stanowisku. Jakie jeszcze głupoty będziesz wciskał. Wszyscy odczuwamy inflację i te srebniki co podrzuca nierząd nie ukryją podwyżki cen. Tak dobre i to, ale dostając zlotowke wydaje teraz 3 złote. Komuchu przestań siać głupią propagandę tych nieudaczników, którzy jeszcze lepiej bogacą się niż poprzednie władze. A prawo stworzyli takie, że możemy ich teraz w dudę pocałować.
J384Ć P15

Odwrócony
Odwrócony
1 rok temu
Reply to  Hemi

Przykleiło się gó..o do okrętu i woła PŁYNIEMY!

Z bliska
Z bliska
1 rok temu
Reply to  Hemi

—a jednak takie indywiduum, jak ty przeżyło tamte czasy, powinieneś wiedzieć żetamta władza, nie zadłużała się tak jak obecna, no tak PIS dał nam 13 te emerytury, przecie to wszystko z naszych pieniędzy i podatków, a mimo to zadłużenie jest ogromne, POLSKA POD RZĄDZAMI PIS ŻYJE CAŁY CZAS NA KREDYT, ale tylko dlatego że pis cały czas opłaca swoją armię wyborców, aby tylko dalej ich przedstawiciele mogli okradać POLSKĘ, a zadłużenie KRAJU przekroczyło już BILION ZŁÓTYCH.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Z bliska

Rząd PiS zmniejszył i deficyt budżetowy i dług publiczny, który w 2020 r. miał spaść poniżej 49% PKB.

Niestety przyszła pandemia pierwotne plany trzeba było zrewidować, oczywiście wyłącznie na czas trwania kryzysu pandemicznego. I w dobrze pojętym interesie- ochrony ludzi przed zwolnieniami a ospodarki rzędu zapaścią.

Na koniec pytanie – czy jesteś w stanie podać kraj w UE, który w roku pandemicznym 2020 zmniejszył deficyt i dług publiczny? Good luck!

kot
kot
1 rok temu

raczej kto się na nią zrzuci…..

Zazula
Zazula
1 rok temu
Reply to  kot

Każdy pracujący i płacący podatki. Oj tam proszę nie marudzić. Przewodnia partia musi dbać o elektorat.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x