Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzierzgowo i Przasnysz zwalniają z opłaty koncesyjnej za alkohol. Ciechanów idzie dalej


Ciechanów jako jeden z pierwszych w naszym regionie zdecydował się na taką formę wsparcia przedsiębiorców z branży gastronomicznej, zwalniając  ich z opłat „korkowego”. W jego ślady poszedł Przasnysz, a w końcu lutego taką uchwałę podjął też samorząd Dzierzgowa.


Branża gastronomiczna jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku działań rządowej walki z koronawirusem. Przedsiębiorcy i pracownicy robią co mogą, aby ograniczyć straty i utrzymać miejsca pracy. Restauratorzy cały czas obciążeni są opłatami za koncesje alkoholowe, podczas gdy nie mogą go sprzedawać, bo ich lokale są zamknięte.

Tymczasem już 1 lutego 2021 r. sposób na rozwiązanie „kapslowego” problemu znalazł Ciechanów, zwalniając lokale z obowiązku wniesienia pierwszej raty opłaty.  9 lutego 2021 r. podobną uchwałę podjęli przasnyscy radni zwalniając przedsiębiorców z obowiązku wniesienia drugiej raty opłaty z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. 24 lutego uchwałę zwalniającą przedsiębiorców z opłaty „korkowego” za sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży podjęli radni w Dzierzgowie. Takiej uchwały dotychczas nie podjęła Mława i nie wiadomo nawet czy ma taki zamiar.

Podstawy prawne do takich działań daje samorządom  ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Prezydent Ciechanowa idzie jeszcze dalej, obiecując ciechanowskim przedsiębiorcom wsparcie w starciach z sanepidem.

– Jak patrzy się na te nakazy i zakazy związane z pandemią, to one są nielogiczne. Nie zarażamy się w kościołach, nie zarażamy się w supermarketach. Raz się zarażamy w galeriach handlowych, raz się nie zarażamy w galeriach handlowych, a już na pewno się zarażamy w restauracjach, bo są cały czas zamknięte – powiedział prezydent Ciechanowa na antenie lokalnego Radia Rekord, zachęcając restauratorów, by otwierali swoje lokale pomimo rządowych zakazów.

Krzysztof Kosiński, wygrawszy sądowy spór z sanepidem, który ukarał miasto grzywną 30 tys. zł za „koncertowanie pod blokami”, poszedł  jeszcze dalej. 15 lutego 2021 r. skierował do sanepidu pismo wzywając instytucję wykorzystywaną pod pozorem walki z pandemią do gnębienia przedsiębiorców, do zaprzestania łamania Konstytucji RP.

Prezydent Ciechanowa zapowiada także wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Najwyższej Izby Kontroli. Ponadto prowadzi analizę pod kątem możliwości oskarżenia urzędników sanepidu o utrudnianie lub uniemożliwianie Polakom prowadzenia działalności gospodarczej

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BANKIER
BANKIER
1 rok temu

z jakiej racji .KONIEC BIZNESU I TYLE W TEMACIE .

Powiatowy
Powiatowy
1 rok temu

Panie Redaktorze, a o innych samorządach z naszego powiatu w ramach rzetelności dziennikarskiej nie powinien Pan wspomnieć?

ona
ona
1 rok temu

W Mławie nawet już wejściu do urzędu jesteś tak miło i sympatycznie witany przez tego pana co ma mieć pierwszy kontakt z petentem,że zapominasz po co przyszedłeś.Chyba specjalnie szkolony w chamskim zachowaniu

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  ona

To w UM też sprawdzają temperaturę interesantom tak jak w szpitalu wszystkim wchodzącym?

Anonimowy
Anonimowy
1 rok temu

UMM podwyższa podatki i opłaty a co stać nas

IV wiceburmistrz od organizacji pracy
IV wiceburmistrz od organizacji pracy
1 rok temu

My, Urzędnicy we Mławie planujemy: podnieść podatki, dotrudnić urzędników, ustanowić dodatkowy podatek od przegranych spraw sądowych z mieszkańcami i PRACOWNIKAMI, podnieść opłaty za śmieci i wodę. Za gorzałe nic nie obniżymy, bo właściciele restauracji mogą przecież sami to wszystko wypić. Od Rady Miasta ŻĄDAMY natychmiastowej wypłaty premii rocznej, za zeszły rok.

Polska Partia Przyjaciół Piwa
Polska Partia Przyjaciół Piwa
1 rok temu

Do Mławy powinno być importowane piwo Ciechan w ramach wsparcia regionu i dystrybuowane za przysłowiową złotówkę . Same plusy akcji . Oczywiście też mogą być organizowane koncerty niż nie mam przeciwko proszę zaprosić : Sanah, Igo i The weekend

Kuba
Kuba
1 rok temu

Importowane? – przecież to polskie piwo. Ponadto o ile się nie mylę to prezesem browaru jest imć pan M. Jakubiak, homofob, a na dodatek popiera PIS.
Nie piję i nie kupuję Ciechana, tak samo jak nie używam Ludwika czy nie nie kupuję w Żabce.

Patriota
Patriota
1 rok temu
Reply to  Kuba

Jak ci tak przeszkadza to co polskie to może warto rozważyć zmianę miejsca zamieszkania… Tacy jak ty już wystarczająco zaszkodzili Polsce…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Patriota

Polskie to raczej nikomu nie przeszkadza. Też nie kupuję w Żabce i na Orlenie, a piwa od homofoba też pił nie będę.
Dlaczego? – poszperaj tu i tam a się dowiesz o ile umiesz myśleć, a internet przecież masz.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Mława pójdzie jeszcze dalej… wprowadzi prohibicję.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x