Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Norwid i Jastrzębowski patronami roku 2021


Decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego rok 2021 został ustanowiony Rokiem Cypriana Kamila Norwida oraz Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin wielkiego polskiego poety i 190. rocznica wydania Konstytucji dla Europy. To idealny czas, by przypominać sylwetki i dokonania tych wybitnych, związanych z Mazowszem postaci. I choć biografia i twórczość Cypriana Kamila Norwida jest powszechnie znana i ceniona, to nadal nie wszystkim znane są dokonania Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.


3 maja 1831 r. została wydana broszura, zawierająca projekt „Konstytucji dla Europy”. Wojciech Bogumił Jastrzębowski zawarł w niej wyprzedzającą swoją epokę wizję zjednoczenia narodów Starego Kontynentu. Zniesienie granic oraz stworzenie wspólnoty opartej na przestrzeganiu prawa i równości uchronić miało Europę od niszczycielskich wojen i podziałów. Dzieło powstało w czasie najkrwawszej bitwy powstania listopadowego, pod Olszynką Grochowską, w której w ciągu jednej doby poległo niemalże 20 tysięcy polskich i rosyjskich żołnierzy. „Konstytucja dla Europy” kolportowana była przez żołnierzy Królestwa Polskiego na ulicach stolicy w symbolicznej chwili, tj. w 40. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Napisany przez Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego traktat jest mało znany Polakom, mimo że zawarte w nim postulaty do dziś pozostają niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i wolności naszego kraju.

Tekst „Konstytucji dla Europy” jest dostępny w Internecie – m.in. na stronie Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x