Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Szkolenie mazowieckich terytorialsów z bezzałogowcem


W 2020 r. żołnierze WOT intensywnie szkolili się na mini BSL FlyEye. Bezzałogowa latająca platforma FlyEye, jest systemem zaprojektowanym do misji rozpoznawczych i obserwacyjnych. W warunkach bojowych użytkowana może być do obserwacji pola walki, patrolowania granic i skutków katastrof, a także monitoringu infrastruktury krytycznej. Łącznie zrealizowano blisko 1.000 godzin lotów treningowych,w dzień i w nocy, z czego ponad 100 godzin w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.


W 2020 r. do eksploatacji wdrożone zostały zestawy BSP FlyEye w 9 brygadach Obrony Terytorialnej w całej Polsce. Dzięki temu aktualnie w brygadach WOT na wyposażeniu znajduje się 12 zestawów BSP. Zestaw BSP, w którego skład  wchodzą 4 platformy powietrzne, posiada m.in. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Na poziomie brygady wyodrębnione zostały etaty dla żołnierzy obsługujących BPS oraz przydzielone zostały im ukompletowania.

Pierwsze loty FlyEye realizowane przez żołnierzy Grupy Rozpoznania Obrazowego 5 Brygady odbyły się w czerwcu ubiegłego roku. Z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) klasy mini „FlyEye” terytorialsi mogą realizować zadania wsparcia działań przeciwkryzysowych. Uzyskane przez żołnierzy kompetencje mogą zostać wykorzystane w realnych działaniach pomocowych. W przedsięwzięciach tego rodzaju BSP FlyEye jest wykorzystywany do prowadzenia powietrznego rozpoznania obrazowego. Zadania realizowane są głównie w oparciu o dozór, identyfikację i rozpoznanie terenu, określenie współrzędnych obserwowanego obszaru lub obiektu, wsparcie informacyjne oraz archiwizację danych.

W ramach działań z zakresu wsparcia kryzysowego Brygady Obrony Terytorialnej, podczas lotów dyspozycyjnych, realizowały takie zadania, jak:

– wsparcie oddziałów Straży Granicznej w ramach operacji „Odporna wiosna” – monitorowanie granic państwowych z Ukrainą, Białorusią i Litwą, w ramach działań związanych z ochroną granicy państwowej z Ukrainą oraz zapobieganiem przestępczości zorganizowanej,

– udział w akcjach przeciwpożarowych (rejon Biebrzańskiego Parku Narodowego) i przeciwpowodziowych (województwo małopolskie),

–   monitorowanie zagrożeń pożarowych w Biebrzańskim, Narwiańskim i Białowieskim Parku Narodowym (maj – lipiec 2020 r.).

Personel lotniczy 5 MBOT – eksploatujący BSP brał udział w licznych kursach i szkoleniach niezbędnych do rozpoczęcia praktycznego szkolenia w powietrzu.  Było to szkolenie podstawowe bezzałogowych statków powietrznych (BSP) o masie startowej do 150 kg, szkolenie obsług bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej nie większej niż 150 kg oraz doskonalące szkolenie przygotowujące do uzyskania kwalifikacji operatora samolotu bezzałogowego o masie startowej do 25 kg. Szkolenia realizowane były w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Na terenie północnego Mazowsza loty FlyEye odbywają się w stałym rejonie odpowiedzialności 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Strefa lotów obejmuje teren Gruduska, Kargoszyna, Woli Wierzbowskiej, Borzym oraz Regimina. Najbliższe loty rozpoczną się 15 marca o potrwają do połowy kwietnia.

źródło: 5.Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
3 lata temu

Tylko im pozazdrościć tych pięknych obozów harcerskich za które im jeszcze płacą z kieszeni ciężko pracujących ludzi. Takich darmozjadów kryzys związany z covidem nie dotyka. Zabawa trwa, zabawa na sto dwa

Wolność
Wolność
3 lata temu
Reply to  Kuba

Masz racje i jeszcze im reklamę robią. Piękne dojenie państwa przez darmozjadów. J384Ć P15

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x