Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Od 1 marca wyższe emerytury i renty


1 marca ZUS podnosi wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Wskaźnik waloryzacji to aż 104,24%. Dodatkowo zwiększy się kwota najniższych emerytur i rent.


Znamy już tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Wynosi 104,24%.Dla porównania w 2020 r. było to 103,56%, a w 2019 102,86%.Aby sprawdzić o ile wzrośnie świadczenie wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie zostanie wypłacone w dotychczasowym terminie wypłaty.

Minimalne świadczenia w górę

W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat).

Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

Chodzi o utrzymanie siły nabywczej świadczenia

Waloryzacja ma na celu utrzymanie siły nabywczej pobieranego świadczenia. W dostosowywaniu wysokości emerytur lub rent do obecnych warunków ekonomicznych używa się tzw. wskaźnika waloryzacji. To, ile wynosi w danym roku, wynika bezpośrednio z ubiegłorocznych danych gospodarczych, a konkretnie ze średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Waloryzacja jest automatyczna

Wszystkie zmiany, tzn. waloryzację i podwyższenie minimalnych świadczeń, zostaną przeprowadzone automatycznie, więc nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków. Waloryzacja obejmie miliony świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W regionie płockim dotyczy to ok. 184,5 tys. świadczeniobiorców. Z kolei w regionie radomskim będzie to ok. 145 tys. osób, a w regionie siedleckim niemal 102 tys. emerytów i rencistów.

Więcej informacji o waloryzacji można uzyskać na stronie www.zus.pl oraz w każdej placówce ZUS.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hemi
Hemi
7 miesięcy temu

Dla przypomnienia, jak było za sławetnych rządów PO-PSL, rewaloryzacja była tylko procentowa, i niewielka, były pseudo podwyżki rzędu nawet 3,6 złotych! Papier z ZUS drożej wychodził niż ta pożal się Panie rewaloryzacja…

Jak to za rządów liberalnych, bogatsi mieli stawać się jeszcze bogatsi, a dla uboższych emerytów, których jest cała masa, miały zostawać, i zostawały, nędzne ochłapy.

A teraz, za PiS, jest minimalna podwyżka rzędu 50,88 zł miesięcznie, to jest Dobra Zmiana.

Kim
Kim
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Dziś miałem okazję rozmawiać z emerytami i wiesz co powiedzieli żeby pis sobie w d … To podwyżkę wsadził he i że bardziej nieudolnego rządu nie widzieli ci sami ludzie jeszcze jakoś czas byli zakochani w tym rządzie skąd ta zmiana a może dla tego że dostali grosze a żywność zdrożało 50 % za prąd rachunek zwiększył się o 100 zł służba zdrowia zajmuje się aby korona wirusem chyba że takiej polski sobie wymarzyli na starość

Hemi
Hemi
7 miesięcy temu
Reply to  Kim

Skoro występują w przyrodzie karpie pragnące przyspieszenia świąt Bożego Narodzenia, to i znajdą się pewnie jacyś emeryci tęskniący za rządami Platformy.

A to czasami ci niezadowoleni emeryci to nie ci, którzy kiedyś dostawali po kilkaset zł rewaloryzacji i patrzyli z wyższością na tych, którym łaskawcy z PO-PSL rzucali po te 3,60 zł?

Oczywiście brutto :).

Kim
Kim
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

tylko że kiedyś chleb kosztował 1 zł a teraz 3 zł czyli 2 zł razy 30 dni to jest 60 zł nie mówiąc o innych podwyżkach he najlepsze jest to że PiS mówi że poparcie im cały czas rośnie he oj żeby po wyborach nie BHP było zdziwionego karpia he he a co to PO to PiS aby robi na nich nagonkę medialna bo skoro by takie przekręty robili to powinni dawno siedziec . A co do Tuska to pan Morawiecki już zapomniał jak za nim walizkę nosił he

Emerytka
Emerytka
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Nie, to nie są ci emeryci o których piszesz, Hemi. Też jestem emerytką i mam już dość tych waszych rządów, tego waszego szarogęszenia się.
Ceny teraz rosną w takim tempie, że te podwyżki tych emerytur, i te wasze 13-tki to lepiej sobie w d…ę wsadźcie, a zostawcie ceny i podatki w spokoju. Cały czas kombinujecie, byle wam było dobrze. Myślicie, że nas zapchacie ochłapami i będziemy zadowoleni – mylisz się. Przed waszymi rządami starczało mi na życie te 1200, teraz już mi nie starcza te 1650. Takie podwyżki, a żyć coraz ciężej.

Kuba
Kuba
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Heeemiii, jeeesteeeś i jak zwykle czepiasz się poprzednich rządów.
Jesteśmy tu i teraz i mamy prawo do krytyki tego co jest tu i teraz i nie tłumacz nam co było.
Co było to się zmyło albo co było i nie jest nie pisze się w rejestr.
„Jak to za rządów liberalnych, bogatsi mieli stawać się jeszcze bogatsi, a dla uboższych emerytów, których jest cała masa, miały zostawać, i zostawały, nędzne ochłapy.” – Czy teraz jest inaczej? Tak samo, a nawet i gorzej.
Wy walczycie o pieniądze i stanowiska, wszystkie stołki wasze, a dla emerytów podwyżki, ale w sklepach i to dzięki wam, bo co wejdziecie do skarbca to echo wam rozsadza bębenki w uszach i na gwałt szukacie co by tu jeszcze opodatkować, jakie by tu jeszcze opłaty wprowadzić, a to wszystko przekłada się na wzrost cen w sklepach. To jest DOJNA ZMIANA!!!

Last edited 7 miesięcy temu by Kuba
Hemi
Hemi
7 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Jeśli chcesz dywagować z osobnikami o pamięci złotej rybki, co to nie są w stanie przypomnieć co rok temu było, to zły adres.

Na tym polega analiza porównawcza – zestawianiu dokonań obecnej ekipy z osiągnięciami poprzedników.

Są zarzuty o drożyznę. Mam uwierzyć, że za PO-PSL ceny nie rosły? Żarty to są.

Są twarde dane statystyczne, za złotych (dla co niektórych) czasów Donka, np. 2011 r – inflacja 4,3%, w 2012 – 3,7%.

Niedawno Donek zaczepił na twiterze Prezesa Obajtka, jaki to on rzekomo mało gospodarny.

No i co? Dostał twarde dane w odpowiedzi – za czasów PiS zyski firmy Orlen 10 razy większe, a nakłady na inwestycje 3 razy wyższe.

Tak to jest, gdy nieudacznicy z koalicji PO-PSL, licząc na amnezję ludzi, próbują pudrować rzeczywistość z czasów ich niesławnych rządów i zgrywać dobrodziejów:).

Kim
Kim
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Były podwyżki i wcześniej ale 5 % a nie odrazu 50% jak to mówią mała łyżeczka i powoli zawsze lepiej się najesz ale wy odrazu łopata chcecie jeść

sprtw
sprtw
7 miesięcy temu
Reply to  Kim

Oni wszystko przeżarli. Skarb Państwa nie ma w skarbcu złamanego szeląga, a Rydzyk woła: dawać, dawać, bo was obsmaruję.
Im zresztą też ciągle mało… jak PO przeniosło część środków z OFE do ZUS na subkonta, to nazwali to kradzieżą, a jak zmieniają nazwę OFE na IKE i zabierają przy tej okazji ludziom 15% tego co mieli zgromadzone, to nazywają to kosztami.
Te 15% to jawne złodziejstwo.
Pieniądze zostają tam gdzie są, tylko nazwy się zmieniają i na dodatek pewnie te pieniądze będą teraz inwestować w spółki Skarbu Państwa. Złodzieje i krętacze, ale najlepiej PO odsądzać od czci i wiary. Rząd zabierze 15%, ale to jest ok. Nowy podatek wprowadzili przy zmianie nazwy i nawet ludzi nie zapytali czy się zgadzają, tylko jawnie bez żadnej żenady zabierają im ich kasę, na którą ciężko pracowali.

Fakiba
Fakiba
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Te wasze twarde dane – zawsze zakłamane.
Już nawet nie czytam twoich komentarzy, bo to bez sensu.
Łżesz tak jak reszta pisiorów.
No jeszcze Obajtek ze swoim zespołem Tourette’a 😀
Hemi wyluzuj – znów twarde dane, tyle że Orlen finansuje rząd.To są te twarde dane. Ich reklamy w mediach publicznych lecą za darmo, a podatnik płaci i abonament i dokłada swoją cegiełkę do tych 2 miliardów. Nie chce mi się pisać więcej o Obajtku i Orlenie.

Wiem, że nigdy nic nie kupię na Orlenie i nigdy nic nie kupię w Żabce.

Kuba
Kuba
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Czy z wami, pisowcami można w ogóle dywagować? – raczej nie.
Obajtek? – ten od Orlenu – wow, też mi autorytet. Byś się wstydził z tym oszustem wyskakiwać. Zresztą…
takich obajtków, misiewiczów, jakich, kantaków i kurskich są w PIS dziesiątki tysięcy. Tego robactwa już się chyba nie da wytępić. To tak jak ze stonką.
Może i nieudacznicy w koalicji PO/PSL, ale nie takie s…ny jak w PIS.

Last edited 7 miesięcy temu by Kuba
Anonim
Anonim
7 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Nikt nie chwali, to trzeba samemu się chwalić 😀

Kim
Kim
7 miesięcy temu

Lux jesteście świetni . W sklepach wszystko poszło w góra i to niektóre rzeczy nawet bardzo dużo . Prąd poszedł w górę chodź przed wyborami zaklinaliscie się że nie pójdzie .

Dziadek XL turbo
Dziadek XL turbo
7 miesięcy temu

Wspaniała wiadomość. Oby więcej takich

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x