Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Będą nowe dowody osobiste z podpisem i odciskiem palca


Od sierpnia tego roku wydawane będą nowe dowody osobiste z dwoma zabezpieczeniami jak podpis właściciela i odcisk jego palca. Lepsze zabezpieczenia wywołują jednak pewne konsekwencje. Niestety nie wyrobimy już dowodu przez Internet. Konieczna będzie dwukrotna wizyta w urzędzie.


ksp Mława
Reklama

Do wprowadzenia do dokumentów tożsamości danych biometrycznych zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie Unia Europejska. Zmiany w tych dokumentach mają utrudnić ich sfałszowanie i ograniczyć przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów. 

We wtorek Rada Ministrów przyjęła odpowiedni projekt ustawy, wprowadzający zmiany w wyglądzie dotychczasowych dowodów i sposobie ich wyrabiania.

Konieczność pobrania odcisków palca przy składaniu wniosku o wydanie dowodu spowoduje, że zniknie dotychczasowa możliwość wnioskowania o dowód przez Internet, a urząd trzeba odwiedzić dwa razy.

Odcisków nie będzie się pobierało od dzieci do 12. roku życia, ale ważność takich dowodów wyniesie tylko pięć lat.

Odciski palca nie będą też pobierane od osób, które z różnych powodów (np. na skutek wypadku) nie mogą dopełnić tej formalności. W taki przypadku dokument będzie ważny tylko rok.

Poza tymi wyjątkami ważność nowego dowodu będzie wynosiła 10 lat.

Podpisu na dowodzie nie będą zamieszczały dzieci do 12. roku życia i pozostałe osoby, które z różnych względów nie mogą go złożyć.

Nowe przepisy nie nakładają specjalnego obowiązku wymiany zachowujących jeszcze ważność dowodów. Zmiany dotyczą jedynie tych nowo wydawanych.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x