Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Koronaabsurdy. Niezrozumiała różnica w wysokości zasiłku wypłacanego rolnikom


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 9 lutego 2021 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o unormowanie bulwersującej wielu rolników kwestii dotyczącej nierównego traktowania ich przez KRUS. Chodzi o drastyczną i niezrozumiałą różnicę pomiędzy wysokością zasiłków wypłacanych rolnikom z ubezpieczenia społecznego w zależności od tego, czy przebywali na kwarantannie, czy w izolacji. W kilkuosobowej rodzinie rolniczej, mieszkającej razem, w tym samym czasie zakażony SARS-CoV-2 otrzyma zaledwie 150 zł, a zdrowi członkowie rodziny po 1300 zł.


ksp Mława
Reklama

Na zasiłek 15 zł dziennie i tylko przez 10 dni mogą liczyć rolnicy zarażeni koronawirusem, podczas gdy osoby zdrowe, ale zobowiązane do poddania się odosobnieniu (kwarantannie), w związku z ryzykiem zakażenia, mogą uzyskać aż 1300 zł. Wysokość obu świadczeń jest więc nieproporcjonalna, a skutek obu form odosobnienia jest praktycznie taki sam.

Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi w sytuacji objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od dnia 1 stycznia 2020 r. wynosi 2600 zł. Wobec powyższego kwota zasiłku z tytułu objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 wynosi ryczałtowo 1300 zł.

Rolnik zakażony, a więc zmuszony poddać się izolacji, jest wyłączony z możliwości otrzymania zasiłku w kwocie 1300 zł. Przysługuje mu wyłącznie zasiłek chorobowy wynikający z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w kwocie zaledwie 15 zł dziennie, czyli 150 zł przez cały pobyt na 10-dniowej izolacji.

– Jaki był sens rozróżnienia obu świadczeń i tak niesprawiedliwego ich rozdziału – doprawdy nie wiemy. Domagamy się wiec prawnego zrównania obu świadczeń poprzez objecie zryczałtowanym zasiłkiem w kwocie 1300 zł również osób przebywających na izolacji – czytamy w komunikacie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem wnioskodawców nieuzasadnione rozróżnienie doprowadza do absurdalnych sytuacji, kiedy to w kilkuosobowej rodzinie rolniczej mieszkającej razem, w tym samym czasie zakażony SARS-CoV-2 otrzyma zaledwie 150 zł, a zdrowi członkowie rodziny po 1300 zł.  Co ważne, ich faktyczna sytuacja niczym się nie różni. Wszyscy są odizolowani od reszty społeczeństwa, mają nałożone te same rygory, ale otrzymują inne świadczenia finansowe, co jest przejawem nierównego traktowania tej samej grupy społecznej.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje o zrównanie wysokości świadczeń związanych z niemożnością wykonywania pracy przez rolnika w związku z koronawirusem, poprzez objecie zryczałtowanym zasiłkiem w kwocie 1300 zł zarówno osób odbywających kwarantannę, jak i osób przebywających w izolacji.

Za:infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x