Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Tylko jedna oferta. Śmieci znów zdrożeją


Niestety  w Mławie nie będzie tak jak w niektórych gminach naszego powiatu i śmieci nie stanieją. Przeciwnie. Jedyna oferta, jaką złożyła spółka Novago, wieszczy kolejną podwyżkę dla mieszkańców.


ksp Mława
Reklama

Wczoraj minął termin, w którym oferenci mogli składać oferty na realizację usługi odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych położonych na terenie Miasta Mława wraz z prowadzeniem PSZOK oraz dostarczaniem worków. Tym razem w warunkach przetargu określono, że umowa z wykonawcą zostanie zawarta nie na okres 12 miesięcy, jak praktykowano wcześniej, ale na 18 miesięcy – a więc od 1 lipca 2021 do  31 grudnia 2022 r. Nie była to jedyna zmiana specyfikacji warunków zamówienia. Wcześniej ratusz wymagał, aby stająca do przetargu firma wykazała się doświadczeniem i odbierała rocznie co najmniej  8 000 Mg (ton). Teraz ta wartość zmniejszyła się do 6000 Mg. Z przetargowej dokumentacji zamieszczonej na stronie urzędu miasta wynika, że nie to jednak było barierą dla konkurencji.

W trakcie postępowania przetargowego konkurencyjna wobec Novago firma postulowała do urzędu miasta, aby albo zezwolił na przesunięcie terminu uruchomienia wymaganego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ze względu na czasochłonną i skomplikowaną procedurę uzyskania zezwolenia) lub aby ratusz wyraził zgodę na utworzenie PSZOK w miejscu wskazanym przez siebie (bo gmina zwolniona jest z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów). Ratusz jednak nie wyraził zgody ani na pierwszy ani drugi wniosek. Zamiast tego zmienił w specyfikacji przetargowej odległość w jakiej mógłby być zlokalizowany PSZOK. Zamiast 5 kilometrów od Mławy wpisano 30 km. Ten zapis na dzień przed terminem składania ofert oprotestowało Novago, składając do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie  „na niezgodną z przepisami ustawy czynność podjętą przez Zamawiającego w Postępowaniu”.

Ostatecznie więc okazało się, że do ratusza wpłynęła tylko oferta Novago, opiewająca na kwotę 16 025 904 zł ( za 18 miesięcy).  Przypomnijmy, że rok wcześniej Novago zaoferowało 9,7 mln zł (za roczny okres), a jeszcze rok wcześniej prawie 7,96 mln złotych. W liczbach bezwzględnych, złożona 10 lutego br. oferta Novago jest ponad 10% droższa niż ta z ubiegłego roku. Dziś jednak jeszcze nie wiadomo dokładnie o ile drożej zapłacimy za śmieci od 1 lipca.

Po pierwsze, przetarg formalnie nie jest jeszcze rozstrzygnięty, nie wiadomo też czy w związku z tym, że konkurencja oferty nie złożyła, to Novago wycofa swoje złożone odwołanie, choć pewnie takiego kroku można się spodziewać, gdyż wniesienie takiego odwołania wiąże się ze znaczną kwotą opłaty.

Po drugie, stawkę za odbiór odpadów ustala rada miasta w drodze uchwały, biorąc pod uwagę wszystkie koszty funkcjonowania systemu odbioru odpadów ponoszone przez miasto.

Jak wiemy w maju 2020 roku radni na wniosek burmistrza postanowili o zmianie sposobu naliczania opłaty, zamiast od osoby na opłatę od metra sześciennego zużytej wody. I dziś jeszcze nie wiadomo, czy ten system jest korzystniejszy dla miasta niż poprzedni.

Tak więc na odpowiedź na pytanie o ile drożej za odbiór odpadów zapłaci każdy z mieszkańców  trzeba jeszcze trochę poczekać. Pewne jest tylko to, że znów zdrożeją.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Maro
Maro
1 rok temu

Pewnie pan burmistrz zaproponuje budowę spalarni, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Bo co on może, jest drogo bo musi być drogo.

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Maro

I o to chodzi.
Lada moment mieszkańcy na kolanach będą prosili o wybudowanie im spalarni śmieci, żeby było taniej.

To główny cel działań spółki burmistrz/NOVAGO.

Czemu drodzy mieszkańcy nie chce to do was dotrzeć??????

Kim
Kim
1 rok temu

Słuchać mi się was nie chce wybraliście tego burmistrza większość z was na niego głosowała tak samo jak wybraliście rząd Pis rolnicy górale i inni wszyscy głosowali na PiS więc teraz nie strajkować tylko się dostosować

Fakiba
Fakiba
1 rok temu
Reply to  Kim

A ci co nie wybrali tego gościa na gospodarza miasta czy też tego nie-rządu mają też potulnie się dostosowywać?

Kim
Kim
1 rok temu
Reply to  Fakiba

Takich jest garstka osobiście to też nie jest mój rząd ale mieszkańcy co innego mówią co innego robią

Fakiba
Fakiba
1 rok temu
Reply to  Kim

Nie tak garstka… sprawdź dane.
Np jaki procent mieszkańców oddał swe głosy na bunia, albo na ten rząd nie-rząd.

Patryk
Patryk
1 rok temu

Po raz kolejny mówię.Zmiane uchwały o średniej za wodę za rok 2019 na przelicznik opłaty za śmieci należy podać do prokuratury.Zmieniono na średnią za cztery miesiące tzw.covidowe.Piekarze i inni wymienili liczniki aby nie płacić za Ukraińców.Skandal i przestępstwo.Nalezy ścigać z urzędu.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Patryk

Nie stosowano przelicznika za wodę za rok 2019, tylko za kilka miesięcy 2020.
Np. SM ZAWKRZE od stycznia już uaktualniło opłaty za śmieci.

złotousty idź Pan w ....
złotousty idź Pan w ....
1 rok temu

swoje śmieci będę zanosił do UM

Fakiba
Fakiba
1 rok temu

Kąpał się też będziesz w UM i pranie też tam będziesz robił? – pozwolą?

A na poważnie
to brak mi słów na te układy i układziki.
Ręka rękę myje, a społeczeństwo Mławy ślepe i głuche, i cały czas od 2002 roku roku wybiera ciągle podczas wyborów tak samo.
MDK – dyrektor KK ?? – trudno było usunąć
Muzeum – wybór dyrektora – sami swoi
Deweloperzy – dla nich wszystko, nawet pierwszeństwo ulic się zmienia
Śmieci – nikogo obcego nie dopuścimy, zrobimy wszystko, żeby układ się nie zmienił.

Naprawdę szkoda języka sobie zdzierać. Lepiej poczytać peany pochwalne na temat zarządzania miastem pani Grzywacz. Człowiek od razu przenosi się do innego świata, świata baśni mlekiem i miodem płynącego.

Piekielak
Piekielak
1 rok temu

Układy, układziki, to jak szacujecie do ilu wzrośnie cena za m3 zużycia wody?

NASA
NASA
1 rok temu

Było wiadome za duże powiązanie firmy i władzy aby Bunio zgodził sié na inną firmę

NASA
NASA
1 rok temu

Wiadomo było że Novago ma poparcie Ratusza więc będzie drogo

Mława
Mława
1 rok temu

Dobrze. Tyle bloków powstaje. Stać na mieszkanie to niech płacą za śmieci. Skoro jest tak źle w Mławie to dlaczego ludzie kupują mieszkania i zwiększa się ilość mieszkańców?!

Bla bla
Bla bla
1 rok temu
Reply to  Mława

Czyli rozumiem ze Pan/Pani za smieci nie płaci skoro jest zadowolony/a z podwyżek… A może do lasu wywozi jak co niektórzy

wmlburger
wmlburger
1 rok temu
Reply to  Mława

bo kredyty dostają i spłacają 30 lat

Bla bla
Bla bla
1 rok temu
Reply to  wmlburger

W sumie chyba lepiej splacac kredyt niz np. 30 lat nabijac komus kase do kieszeni wynajmując mieszkanie. A mieszkańców jest coraz wiecej, bo
najwidoczniej Mława przyciąga okolicznych mieszkańców wsi swoim „dobrobytem”

Inka
Inka
1 rok temu
Reply to  Mława

Ale bezsens

Zdziwiona
Zdziwiona
1 rok temu
Reply to  Mława

Większej głupoty nie słyszałam. To jak ktoś na pracę i rodzinę w Mławie to gdzie ma kupić mieszkanie? W Koziej Wólce bo tam są tańsze śmieci?

Ojojoj
Ojojoj
1 rok temu
Reply to  Mława

To co kretynie? Może jeszcze swój dom na burmistrza przepisze bo jemu się bardziej przyda niż mi? Widzę że ktoś pewnie w mieszkaniu komunalnym sobie siedzi i nic swojego nie ma to innym zazdrości

SEB
SEB
1 rok temu

A może prokuratura by się bliżej przjżała tej ofercie

Lol
Lol
1 rok temu
Reply to  SEB

Kto cwany nie da się złapać.
Pamietacie przetarg na samochód służbowy byłego starosty? – co mu zrobili? – ano nic.
Mimo, że ewidentnie zamówienie starostwa wskazywała na jedną jedyną możliwość podmiotu wygrywającego przetarg.
Tak samo i tutaj…

pawel
pawel
1 rok temu

Zrobiło się w Polsce jak we Włoszech ,pewne niecne organizacje zarządzają śmieciami.

Last edited 1 rok temu by pawel
Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  pawel

Nie, niecne organizacje, tylko mafie, po prostu mafie (nazywamy rzeczy po imieniu). Śmieci to bardziej bezpieczny interes A ponadto dużo więcej się na śmieciach zarabia niż na narkotykach.

janusz A.
janusz A.
1 rok temu

Żadna konkurencyjna firma nie otrzyma pozwolenia na prowadzenie PSZOK w tak krótkim czasie. Bez pomocy miasta, nie mamy szans. Gmina może wyznaczyć miejsce i sama zostać tymczasowym chociaż operatorem. Ale najłatwiej jest nie robić nic.

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  janusz A.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze – to chyba bardzo proste. Tu nie trzeba wielkiego intelektu.

W Mławie nie ma dobrego gospodarza miasta, ale to wina mieszkańców, którzy głosowali na Kowalewskiego, bo on taki fotograficzny i tak ładnie się uśmiecha oraz wszystkim się kłania.
Teraz widać jak nisko się kłania, tyle że nie mieszkańcom… Mieszkańcom to pokazuje cały czas drugą stronę wraz z gestem Kozakiewicza.

Pozdrawiam wszystkich o dobrym serduchu, którzy po raz piaty oddali swe głosy na złotoustego.

Tomek
Tomek
1 rok temu

Ustawka. Kryteria takie, żeby żadna inna firma ich nie spełniała. Standard. Sprawa nadaje się do nagłośnienia w mediach krajowych.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x