Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Profesor Ryszard Juszkiewicz patronem nagrody honorowej Mławianin Roku


Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej ogłosił nabór kandydatów do tytułu „Mławianin Roku 2020”. Warto w tym miejscu przypomnieć genezę przyznawania tego zaszczytnego tytułu. Należy tu przede wszystkim przywołać postać prof. Ryszarda Juszkiewicza, bowiem to on był inicjatorem, pomysłodawcą i jednocześnie organizatorem  tego wyróżnienia.


ksp Mława
Reklama

Mławie i Ziemi Mławskiej  prof. Juszkiewicz poświęcił większość swoich opracowań naukowych. Jego ideą stało się przywracanie pamięci i przekazanie prawdy o tych, którzy walczyli o niepodległość i stawali w obronie wolnej Polski. Jako prezes TPZM podejmował również działania na rzecz rozwoju kultury i nauki w naszym mieście. Ich wynikiem było powstanie Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, Stacji Naukowej, zamiejscowego seminarium doktorskiego Uniwersytetu Warszawskiego a także  Wydziału filologiczno-historycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie.

– Dla osiągnięcia tych celów potrafił skupić wokół siebie szereg mieszkańców miasta, którzy nie oglądając się na podziękowania i zaszczyty z ogromnym zaangażowaniem włączali się w realizację podejmowanych zadań. Stąd zapewne u Pana Profesora zrodziła się myśl uhonorowania osób, które swoją działalnością i osiągnięciami przyczynili się do podniesienia jakości życia mieszkańców w sferze materialnej, kulturalnej, naukowej lub popularyzacji wiedzy o naszym mieście. Chodziło również o osoby, które wspierały inicjatywy i działania służące dobru społecznemu, podejmowane i realizowane przez różne organizacje i środowiska mławskie – mówi Henryk Antczak, prezes TPZM.

– Jednocześnie zamysłem Profesora było dążenie, żeby istotną wartością wyróżnienia była forma podziękowania od społeczności lokalnej osobom, którzy wykazali się szczególnie trwałym i niepowtarzalnym wkładem w rozwój, znaczenie i prestiż Mławy.Wyróżnienie musi być „z nadania społecznego”. Myśl tę Pan Profesor zrealizował powołując w 1999 r. Kapitułę Mławianina Roku przy Radzie Społeczno-naukowej Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta – dodaje prezes Antczak.

Kapituła w pięcioosobowym składzie powiększanym co roku o kolejnych laureatów działała do roku 2013. W tymże  roku organem prowadzącym dla Kapituły stało się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Zarząd Towarzystwa zaktualizował statut Kapituły, przyjął jej stały 11 osobowy skład na 4 letnią kadencję, która upływa w listopadzie br.

Podczas wręczania tytułu Mławianina Roku 2019, prezes Henryk Antczak poinformował zebranych, że wystąpi do Zarządu Towarzystwa o zmianę patrona nagrody honorowej dla laureata tytułu.

– Zarząd TPZM, w uzgodnieniu z żoną Pana profesora Panią Ewą Juszkiewicz, na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2021 r. podjął odpowiednią uchwałę, dając wyraz ogromnym zasługom jakie  prof. Ryszard Juszkiewicz wniósł na rzecz rozwoju naszego miasta – mówi prezes Antczak.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej  również nosi się z zamiarem, po uzgodnieniu z Kapitułą, wydania publikacji w której znalazłyby się wszystkie wnioski o nadanie tytułu od jego powstania, protokoły z posiedzeń kapituły i uzasadnienia przyznania jej akurat temu laureatowi.

– Wydaje nam się że warto pokusić się o takie opracowanie które będzie znakiem naszych czasów  i być może wielu mławian, dotychczas sceptycznie podchodzących do tego przedsięwzięcia, po zapoznaniu się z tymi dokumentami, zaakceptuje przyznawanie tego tytułu. Warto też zastanowić się nad nową formułą przyznawania tego wyróżnienia. Zarząd TPZM jest otwarty na wszystkie sugestie, a ciekawe uwagi na pewno zostaną uwzględnione – zachęca Henryk Antczak.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ewka
Ewka
1 rok temu

Jeśli chodzi o nadanie tytułu – to wspomnę niedawno zmarłą lekarza pediatrę Zofię Cholewicką. Mimo , że pracowała na etacie – była życzliwą , uczynną osobą ,której pomoc często była większa niz tylko to co nakazywał etat . Tak , nie urodziła się w Mławie , lecz przez te około 60 lat ( jej zamieszkiwania ) wielu mieszkańców na pewno ją tak wspomina jak ja . Uważam , że godnie zasłużyła sobie na ten tytuł.

dziadek xxxxx!!!!!
dziadek xxxxx!!!!!
1 rok temu

Panie Prezesie Antczak, z tymi zmianami to raczej winien Pan się WSTRZYMAĆ , jeśli mi wiadomo to jest Pan MŁAWIANINEM TYLKO DLATEGO ŻE JEST PAN POSIADACZEM TEGO TYTUŁU i mieszka Pan w MŁAWIE a pańskie miejsce urodzenia jest zgoła gdzie indziej w jednej z okolicznych gmin !!!—a o nadaniu takiego tytułu winni decydować —RODOWICI MŁAWIANIE, i dlatego regulamin winien być zmieniony, bo za chwilę okaże się że MŁAWIANINEM ROKU ?? zostanie rodowity ROSJANIN LUB OBYWATEL FRANCJI, w regulaminie powinno być zawarte że do takiego tytułu winni być zgłaszani rodowici mieszkańcy MŁAWY ewentualnie osoby które w naszym mieście zamieszkują minimum 40 lat !! , a to dlatego ze w chwili obecnej TEN TYTUŁ MŁAWIANINA, mocno stracił na wartości, a to dlatego że wybierani są tacy mieszkańcy których zasługi dla NASZEGO MIASTA SĄ CO NAJMNIEJ BARDZO WĄTPLIWE !!!!

Fakiba
Fakiba
1 rok temu

Niejednokrotnie może być tak, że osoba, która mieszka w Mławie 5 czy 10 lat może zrobić dla Mławy i dla mieszkańców więcej niż ten rodowity mławianin czy ten co mieszka 40 lat.

Fakt jest faktem, że ten tytuł jest nadawany na silę, a nie za jakieś szczególne zasługi.

Jak można postawić w jednym szeregu Panią J. Jaśkiewicz czy Z. Wawrzyńskiego z jakimiś księżmi, którzy nic dla Mławy nie zrobili, czy też Antczakiem lub Koźlakiewiczem lub Łukasikiem.

Antczak to ma tytuł mławianina za sprzedaż USKOM – – mławianie do końca życia, a nawet jeden dzień dłużej będą mu dziękować.
Koźlakiewicz za kurniki wokół Mławy i smród w Mławie.
‚Łukasik ma swoje zasługi w upadku Zakładów Mięsnych.

Tak, wszyscy bardzo zasłużeni.

dziadek xxxxx!!!!!
dziadek xxxxx!!!!!
1 rok temu
Reply to  Fakiba

DZIĘKUJĘ SZANOWNEJ PANI ZA TEN TEKST !!!!! chciałoby się takich tekstów na portalu czytać dużo więcej, z większością tych opisywanych postaci się zgadzam, a mówiąc wprost Panowie których Pani wymieniała, nie powinni być honorowani TYTUŁEM MŁAWIANIN ROKU===bo prawdą jest to co pani napisała że dla naszego miasta zrobili swymi działaniami więcej złego niż dobrego.!!! —Natomiast nie w pełni się zgadzam z PANI OCENĄ dotyczącą dwóch osób,które działały w mławskiej kulturze / DYR. MDK/ a między innymi, sam nie wiem, za jakie wybitne osiągnięcia TYTUŁ MŁAWIANINA OTRZYMAŁ Z. WAWRZYŃSKI, chyba za to że był etatowym spikerem za czasów komuny, podczas pochodów 1 MAJOWYCH. A Pani N.Jaśkiewicz, chyba za to że była dyr. Domu Kultury ???==REASUMUJĄC: uważam że powinien być zmieniony regulamin, tylko że nie powinni go zmieniać ludzie którzy ten tytuł posiadają. Pozwolę sobie z Pani postu, zabrać kilka słow cyt.JAK MOŻNA POSTAWIĆ W JEDNYM SZEREGU???=== Z DOTYCHCZASOWYCH WYBORÓW WIDAĆ ŻE MOŻNA === STAWIAĆ LUDZI, KTÓRYCH ZASŁUGI DLA MIASTA NIE BYŁY WARTE TAK SZACOWNEGO TYTUŁU.— BO BYCIE MŁAWIANINEM WINNO BYĆ ZOBOWIĄZANIEM DLA MIASTA DO BARDZIEJ WYDAJNEJ PRACY NA JEGO WIELKOŚĆ !!! BO NIE MOŻE BYĆ WIELKOŚCIĄ TO —ŻE KTOŚ TAM BYŁ INCJATOREM BUDOWY POMNIKA PAPIEŻA !!!

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu
Reply to  Fakiba

A p. Jaśkiewicz to niby co takiego wielkiego zrobiła. Regulamin jest taki, że nie wiadomo za co się daje tytuly

dziadek xxxxx!!!!!
dziadek xxxxx!!!!!
1 rok temu

No proszę uderz w stół—a obrońcy MŁAWIANINA Z WYSZYN PANA PREZESA ANTCZAKA JUŻ SIĘ ZNALEZLI, chociaż z poniższego postu widać że nie wszyscy

Fakiba
Fakiba
1 rok temu

Umiesz czytać ze zrozumieniem?

dziadek xxxx!!!!
dziadek xxxx!!!!
1 rok temu
Reply to  Fakiba

Az za bardzo zrozumialem ten twoj post, nie wszystko co napisalem musi ci sie podobac, wydaje mi sie ze tobie trudno zrozumiec moj post!! NO ALE W TYM PRZYPADKU SIE NIE DZIWIE!!

Fakiba
Fakiba
1 rok temu

Odniosłam się do twojego krótszego komentarza, i dlatego napisałam że nie zrozumiałeś. Stwierdziłam, że uważasz mnie za obrońcę Antczaka. – PRZEPRASZAM.
Co do Pani Jaśkiewicz, to uważam że to był dla Mławy, dla dzieci i młodzieży, bardzo dobry czas , kiedy zarządzała placówką kultury taq Pani. Ona wprowadzała dobrą atmosferę, ona i jej zespół pracowników dbali o rozwój dzieci i młodzieży. Poświęcali im wiele czasu i myślę, że więcej czasu niż mieli w obowiązkach.
Dzieci i młodzież z MDK urządzały sporo przedstawień dla mieszkańców, brali też udział w różnych konkursach, byli nagradzania. Pani Jaśkiewicz ze swoim zespołem dbała o dzieci i młodzież, które chciały rozwijać swoje talenty. Próbowała to kontynuować jeszcze P. Retkowska i na tym koniec. Od Pani Kaszuby mławski MDK umiera. Tam się nic nie dzieje. To już lepiej działa Biblioteka Miejska niż MDK. Proszę porównać mławski MDK z GOK w Iłowie. Chyba nie ma co porównywać na korzyść tego drugiego.
Pani Jaśkiewicz miała pasję tak jak ma tę pasję Pan Olszewski.

dziadek xxxxx!!!!
dziadek xxxxx!!!!
1 rok temu
Reply to  Fakiba

— PO PIERWSZE : Nie musisz mnie w ogóle PRZEPRASZAĆ, bo w swym pisaniu napisałaś, o faktach w sprawie ANTCZAKA===a jeśli już to raczej JA powinienem PRZEPRASZAĆ ZA TEGO PANA ANTCZAKA, ŻE POJAWIŁ SIĘ W MŁAWSKIEJ przestrzeni polityki samorządowej.!!!===ale było minęło, pamięć ludzka jest zawodna, i tak od roku 1994— wyborcy powierzają mu różne funkcje, ostatnio RADNEGO POWIATU…A co do PANI N.JAŚKIEWICZ — NIE NEGUJE JE PRACY W MDK —ale to co opisałaś o jej działaniach na rzecz środowiska mławskiego, to było jej obowiązkiem, jako dyr, placówki, to samo jest z Panią ŚWITOŃ, i za to pracę ma być przyznawany TYTUŁ MŁAWIANINA ROKU ???— CHYBA COŚ JEST NIE TAK Z REGULAMINEM WYBORU, no ale cóż skoro Przewodniczącym Kapituły jest Pan PREJS—to nie mam więcej pytań??…Albo następny Mławianin Henryk Kasprzak— prawdopodobnie zdobył złóty medal na olimpiadzie w MOSKWIE ???=== NO I MA TYTUL MLAWIANINA !!!!! Co do w/w osób pozwalam sobie mieć inne zdanie niż SZANOWNA PANI !!!

Fakiba
Fakiba
1 rok temu

Dodam jeszcze, że twojego dłuższego komentarza jeszcze nie było na portalu.

Natomiast co do Wawrzyńskiego, no cóż nie znałam go osobiście, ale zetknęłam się z jego zdjęciami i uważam, że są świetne. Na tych zdjęciach pokazuje ładny kawałek mławskiej historii. Nikt inny tego nie robił w takim zakresie jak ten Pan.

Jeśli uważacie, że tych dwoje nie zasługuje na ten tytuł, to uważam, że ten tytuł w mieście Mława nie powinien być nikomu przyznawany, bo nie ma tu wybitnych postaci.
Nikt w sumie na niego nie zasługuje, a już chyba najmniej księża czy Koźlakiewicz…
Tak w ogóle, to w tej chwili nie powinno się kontynuować tej tradycji, bo niedługo zostanie przyznany tytuł mławianina roku tak wybitny postaciom jak nasz bunio, czy te pan L. lub drugi pan A. albo któryś deweloper.

dziadek xxxx!!!!
dziadek xxxx!!!!
1 rok temu
Reply to  Fakiba

Jesli pozwolisz, z twymi postami i ocenami, zapoznalem sie. Musze powiedziec ze, sa to ciekawe opinie, ale odpowiem na nie jutro tzn w piatek!!!

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu
Reply to  Fakiba

Tak. Należy te tytuły odłożyć. Sądząc po fotkach /i tylko /czekają w kolejce ci z towarzystwa ziemi. Pewnie oczekuje na tytuł p. M. – wielce myślący o sobie chemik

dziadek xxxxx!!!!
dziadek xxxxx!!!!
1 rok temu
Reply to  Fakiba

—- A co do Z.Wawrzyńskiego, napisałem bo to było faktem, mogę wspomnieć że udzielał się także w MŁAWSKIM HARCERSTWIE, więcej nie będę pisał o Panu WAWRZYŃSKIM, myślę że więcej napisali Ci co zgłaszali jego do przyznania TYTUŁU MŁAWIANINA–????==== Najbardziej wybitną postacią której ten tytuł sie jak najbardziej należał był PAN PROFESOR RYSZARD JUSZKIEWICZ.!!!! —NALEŻAŁ SIĘ TAKŻE DLA ANDRZEJA GRZYMKOWSKIEGO, === ZGADZAM się z Twoją oceną że w obecnym czasie nie powinno się kontynuować tej tradycji, aż do chwili nowego regulaminu, i zmian w KAPITULE, a mogą te zmiany przygotować jedynie członkowie zarządu TOWARZYSTWA w osobach PANÓW :: ZYGNERA I ARENTA. Z zainteresowaniem będę czytał posty w TWOIM wydaniu. P O W O D Z E N I A !!!!!!!

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Nie można na siłę odznaczać człowieka nie wiadomo za co. Zasługi muszą być zasługami dla miasta i ich mieszkańców. A nie za posiadanie stanowiska.

dziadek xxxx!!!!
dziadek xxxx!!!!
1 rok temu
Reply to  Aleksandra

Wlasnie o tym pisze w swoich postach, tylko ze nie do wszystkichto dociera,i nie jest to zadna zlosliwosc z mej strony, po prostu, pisze o faktach, !!!!

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Z wyszyn czy nie z wyszyn, ale zięc stanowisko ma. Choć o sporcie…..

Iza
Iza
1 rok temu

Na mlawianina ROKU proponuje dac Pana Leyko i Rybaka! Jak nie dostali mieszkań to chociaż podzielą sie statuetka! Za wybitne zaslugi na rzecz zlikwidowania szpitala.
Chyba ze te kilka kontenerow co przed szpitalem stoja to dla nich 🙂

Piekielak
Piekielak
1 rok temu
Reply to  Iza

Zgadzam się, Pan Rybak swoją pazernością zasłużył szczególnie:)

Anonim
Anonim
1 rok temu

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x