Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W powiecie mławskim przedsiębiorcy się nie buntują


W powiecie mławskim kontrole prowadzone inspektorów sanitarnych potwierdzają stosowanie się przedsiębiorców do antyepidemicznych obostrzeń. Podobnie jest w województwie mazowieckim. – Im dłużej będziemy zachowywać obostrzenia, tym szybciej z tego wyjdziemy – mówi Ewa Sztuba  dyrektor PSSE w Mławie.


Jak dodaje dyrektor Ewa Sztuba, mławscy przedsiębiorcy stosują się do obostrzeń, gorzej jednak wygląda sytuacja w marketach i sklepach sieciowych. – Staramy się pouczać, ale to niewiele daje. Brak jest linii i zachowywania dystansu, w dużych marketach wszyscy praktycznie „siedzą sobie na plecach” – mówi dyrektor Sztuba.

Również Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna  w Warszawie wydała komunikat, w którym ocenia sytuację na Mazowszu. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

Od kilkunastu dni poziom zachorowań w Polsce stopniowo obniża się. Ministerstwo Zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej oceniło ten stan jako wynik dyscypliny społecznej, której poddali się Polacy w okresie feryjnym. Mimo trudności większość społeczeństwa zachowywała się odpowiedzialnie i to przyczyniło się do stabilizacji i pewnego wyhamowania liczby nowych zakażeń. W całym kraju odnotowano blisko 10 tys. mniej hospitalizacji z powodu COVID19 niż w miesiącach jesiennych poprzedniego roku. Sytuacja pozwala rozważać stopniowe i delikatne luzowanie obowiązujących obecnie obostrzeń. Nie czekając na decyzje w tej sprawie, w wielu miejscach Polski zdeterminowani przedsiębiorcy ponownie otwierają swoje biznesy, łamiąc antyepidemiczne zakazy.

Eksperci apelują, by działalności jeszcze nie wznawiać. Wdrożone działania przeciwepidemiczne uwzględniają analizę sytuacji nie tylko w kraju, ale i w wielu krajach europejskich. Zdecydowane stanowisko w sprawie prezentują służby państwowe. Osoby, które łamią przepisy, muszą być przygotowane na konsekwencje. Kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współudziale funkcjonariuszy policji mogą skończyć się nie tylko pouczeniem i przestrogą, ale także karą w wysokości nawet 30 tys. zł.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa mazowieckiego od początku tego roku (po wprowadzeniu już dodatkowych obostrzeń) wskazują jednak na przestrzeganie obostrzeń przez mazowieckich przedsiębiorców.

W okresie od 01-24.01.2021 r.  w samej branży gastronomicznej przeprowadzono łącznie 602 kontrole mające na celu weryfikację przestrzegania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z Covid-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.

Na terenie powiatu mławskiego przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości, co świadczy o odpowiedzialności przedsiębiorców i z tego powodu należą się serdeczne podziękowania. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z branż dotkniętych zakazem prowadzenia działalności odczuwają skutki szczególnie boleśnie. Zadaniem  służb sanitarnych jest ochrona przed zakażeniem osób, u których COVID-19 może mieć ciężki przebieg. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje sytuację epidemiologiczną osób z kontaktu z chorym w celu przecięcia dróg szerzenia się choroby. Musimy zdać sobie sprawę, że wszyscy musimy uczestniczyć w tym procesie i od nas wszystkich zależy sytuacja epidemiologiczna powiatu , a dalej kraju. Aby te walkę wygrać musi być wsparcie wszystkich obywateli i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Służby sanitarne tej walki same nie są w stanie wygrać. – mówi Ewa Sztuba, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie.

Rozumiemy ogromną determinację i niejednokrotnie rozpacz przedsiębiorców wynikające z utrzymujących się obostrzeń i zakazów uruchomienia działalności.  – mówi dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. –  Trzeba jednak zrozumieć, że wprowadzone ograniczenia pomagają  zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naszym celem nie jest karanie i nękanie przedsiębiorców grzywnami czy mandatami.  Jako Inspekcja Sanitarna stoimy jednak na straży zdrowia publicznego obywateli i w przypadku, gdy dochodzi do łamania przepisów dotyczących ograniczenia epidemii, musimy podejmować zdecydowane działania zgodne z procedurami opisanymi w przepisach prawa. W tym miejscu pragnę  podziękować  przedsiębiorcom i mieszkańcom Mazowsza za dotychczasowe wysiłki w okazaniu zrozumienia działań, jakie prowadzą powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Apeluję również: wytrwajmy! Dla nas wszystkich! Dla naszego zdrowia! – dodaje Rzodkiewicz.

Powinniśmy z dużą dozą pokory i ostrożności podchodzić do tego, co nas otacza. Z doniesień ekspertów polskich i zagranicznych analizujących rozprzestrzenianie się wirusa w populacji ludzkiej  wynika jednoznacznie, że zamknięte pomieszczenia, w których przebywa większa liczba osób, takie jak lokale, restauracje, hotele, w których odbywają się spotkania towarzyskie to są te miejsca, gdzie to zagrożenie jest największe. Nowe mutacje koronawirusa cechuje zwiększona transmisja.

W Polsce wciąż lockdown nie jest tak ostry jak w sąsiednich krajach. Drakońskie obostrzenia wobec mieszkańców zaczęły od czwartku, 28 stycznia obowiązywać na Słowacji, gdzie nie można wyjść na zewnątrz bez posiadania negatywnego wyniku testu Covid19. W Niemczech głęboki lockdown obowiązuje do połowy lutego. Dyscyplina w przestrzeganiu narzuconych obostrzeń oraz rozwijający się Narodowy Program Szczepień pozwolą zapanować nad epidemią i zbliżyć się do dni, kiedy znów będziemy żyć i pracować „normalnie”. Tymczasem przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta w największym stopniu, mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, na przykład do 31 stycznia można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020.

W czwartek ogłoszono, że od 1 lutego br. otwarte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury typu galerie sztuki i muzea z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego (dezynfekcja, dystans – 1 osoba na 15 m kw., obowiązkowe maseczki). Zniesione zostają tzw. godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia wprowadzone pod koniec grudnia zostają przedłużone do 14 lutego b.r. (szczegółowa lista obostrzeń na www.gis.gov.pl lub/i https://www.gov.pl/web/koronawirus).

Na terenie województwa mazowieckiego zacznie od 1 lutego działać 81 galerii handlowych. Bądźmy odpowiedzialni i podejmujmy takie działania, aby służyły one zdrowiu naszemu i naszych bliskich – sąsiadów, znajomych, współmieszkańców.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-przestrzegac-przepisow-szczegolnych/tarcza-6-0-nowe-wsparcie-dla-wybranych-branz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
optymista
optymista
2 lata temu

Skąd pochodzą pieniądze na tarcze dla przedsiębiorców ? Chyba nie są to pożyczki z UE ? Nic nie rozumiem.

Michał
Michał
2 lata temu

Bo się boją. A gdyby był inny burmistrz taki jak w Ciechanowie zrobiłby porządek z tym wszystkim. Ale to człowiek Jarka, więc nie wolno mu się sprzeciwiać. Mam nadzieję, że kiedyś to Mława się obudzi i zobaczy jak powoli znika z Mapy. Syf, smród i dziadostwo.

Łoś
Łoś
2 lata temu

Pozdrawiam wszystkich sprzedawców i kupujacych w sklepach z maskami na brodzie. Po tym jednym.szczegilole widać że Mława to wiocha

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  Łoś

Bo Wolak musi ominąć prawo. Inaczej się udusi. Nie ratować i nie leczyć kretynów, ktorzy byli karani za nienoszenie masek/nieprawidłowe noszenie.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x