Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratowo. Ważne odkrycie podczas prac konserwatorskich ołtarza


Ciekawego i ważnego odkrycia dokonano podczas prac konserwatorskich zabytkowego  ołtarza Matki Bożej Śnieżnej w Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie. Jak się okazuje, figury aniołów po obu stronach nastawy ołtarzowej wykonane były pierwotnie w XVIII-wiecznej technice zwanej szypolen (fr. chipolin).


Jak poinformowała na swojej stronie Diecezja Płocka, w Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie zakończono kolejny etap prac konserwatorskich zabytkowego XVIII-wiecznego ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej. W ramach prac m.in. lipowy ołtarz został zabezpieczony przed działaniem szkodników. Wzmocniono też jego konstrukcję. W wyniku prowadzonych prac odkryto autentyczną, XVIII-wieczną marmoryzację w kolorze niebiesko-marcepanowym, czyli pokrycie powierzchni materiałem przypominającym marmur. Wcześniej polichromia ukryta była pod warstwami szarej farby, którą pomalowano ołtarz prawdopodobnie w latach dwudziestych XX wieku.

Jak się okazało, figury aniołów widoczne po obydwu stronach nastawy ołtarzowej zostały wykonane w wyrafinowanej XVIII-wiecznej technice tzw. szypolen (fr. chipolin).

– Technika szypolenu, określana czasem polskim terminem bieli ołowianej, wymagała dużych umiejętności artystycznych malarza – polichromisty, który musiał najpierw umieścić na drewnianej rzeźbie podkłady na bazie klejów i składników organicznych zawierających czosnek (od którego włoskiej nazwy wzięła się nazwa techniki), a następnie nakładać kolejne warstwy, lakierować je i polerować. W efekcie drewniana rzeźba imitowała kość słoniową lub porcelanę – opisuje ratowskie odkrycie Diecezja.

Z taką techniką można spotkać się zazwyczaj w monumentalnych kompleksach świątynnych, takich jak kaplica biskupa Załuskiego w Katedrze Wawelskiej, kaplica księdza Jabłonowskiego na Jasnej Górze czy kaplica Matki Bożej w Bazylice Zakonu Bożogrobców w Miechowie. Jej odkrycie w Ratowie świadczy o tym, jak wielką wagę fundatorzy świątyni (rodzina Niszczyckich) przywiązywali do staranności wykonania jej wnętrza, sprowadzając najlepszych architektów, snycerzy i polichromistów.

Całość wnętrza ratowskiego sanktuarium , złożona jest z kilku elementów, m. in. ołtarza głównego, sześciu ołtarzy bocznych, ambony i prospektu organowego. To jedyny na Mazowszu kompletny rokokowy wystrój świątyni.  W ratowskim sanktuarium prace restauratorskie wewnątrz świątyni będą kontynuowane.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x