Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Są przypadki Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych po szczepionce przeciw COVID-19


Od 27 grudnia 2020 do 21 stycznia 2021 roku przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 644 999 osób. Według stanu na dzień 21.01.2021 r., do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 375  niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 314 miało charakter łagodny. Odnotowano także pojedyncze NOP-y o cięższym przebiegu. Jeden z takich przypadków miał miejsce w pobliskim powiecie makowskim. Żaden z NOP nie dotyczył powiatu mławskiego.


Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym.

Jak przedstawia się kwestia NOP-ów po szczepieniu przeciw COVID-19?

Tego typu dane publikowane są na stronie rządu. Według ostatnich danych, zdecydowana większość objawów miała charakter łagodny – wywołując zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Są też odnotowane cięższe przypadki, w tym przypadek zgonu.

W całej Polsce odnotowano kilkanaście NOP-ów o cięższym przebiegu:

5 stycznia u kobiety z powiatu puławskiego odnotowano epizod hypotoniczno – hyporeaktywny (omdlenie) 2 x utrata przytomności i ból głowy. Pacjentka niehospitalizowana.

7 stycznia u jednej z pacjentek wystąpiły duszności, tachykardia, bladość powłok i senność. U drugiej pacjentki odnotowano bladość powłok skórnych, osłabienie, tachykardię i nudności. Obie kobiety były mieszkankami woj. łódzkiego.

8 stycznia u pacjenta z Krakowa, obciążonego licznymi chorobami współistniejącymi, wystąpiło osłabienie, bladość powłok, potliwość i pogorszenie kontaktu. Pacjent był hospitalizowany.

12 stycznia u kobiety z Bydgoszczy zgłoszono NOP: metaliczny posmak w ustach, epizod hypotoniczno – hyporeaktywny z utratą przytomności. Pacjentka niehospitalizowana.

Tego dnia u mężczyzny w Toruniu odnotowano drętwienie i obrzęk języka, trudność z przełykaniem śliny i duszność. Trzeci przypadek, ujęty w zestawieniu NOP, wystąpił u kobiety z powiatu puławskiego: zaburzenia rytmu serca – komorowe, trigeminia. Czwarty NOP odnotowany 12 stycznia dotyczył kobiety z powiatu kieleckiego: epizod hypnotyczno – hyporeaktywny, osłabienie, uczucie nudności, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego 90/60, bez duszności, bez gorączki – pacjentka niehospitalizowana.

13 stycznia wystąpiły następujące reakcje u jednej z pacjentek: ból ręki, dreszcze, kaszel, osłabienie, ból mięśni. W 6-7 dniu po szczepieniu wystąpiły wymioty, ból brzucha, utrata węchu i smaku – pacjentka niehospitalizowana. U kolejnej pacjentki nastąpiła kilkusekundowa utrata świadomości– skierowano ją na obserwację na OIT.

14 stycznia u kobiety z powiatu limanowskiego, w krótkim opisie NOP czytamy: duszność nagła trwająca 40 minut po szczepieniu, tachykardia, nadciśnienie 170/90, spadek saturacji, cechy niedotlenienia mięśnia sercowego. Pacjentka niehospitalizowana.

14 stycznia odnotowano także NOP u mężczyzny w powiecie makowskim: gorączka 40,5°C, drgawki gorączkowe – pacjent niehospitalizowany. Z kolei u kobiety z powiatu opolskiego stwierdzono: ból ramienia lewego, drętwienie mięśnia ramienia, promieniujące w kierunku głowy, mrowienie i drętwienie okolicy twarzy wokół oczu. Pacjentka zgłosiła się na SOR, jej stan nie wymagał hospitalizacji.

15 stycznia u zaszczepionej kobiety odnotowano: ból ramienia, drżenie kończyn dolnych, uczucie gorąca, omdlenie z utratą przytomności – pacjentka niehospitalizowana. Z kolei u kobiety w Krakowie wystąpiły napady padaczki – hospitalizacja.

18 stycznia u kobiety z woj. łódzkiego wystąpiła anafilaksja z utratą przytomności, zatrzymaniem oddechu i skurczem krtani. Tego samego dnia do szpitala trafiła inna pacjentka z zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami komorowymi oraz napadami częstoskurczu komorowego i trzepotaniem.

20 stycznia u kobiety z powiatu świeckiego odnotowano: drgawki nie gorączkowe – pierwszy epizod, reakcja alergiczna, reakcja astmatyczna – pacjentka hospitalizowana.

21 stycznia u kobiety z pow. myślenickiego w opisie NOP wpisano: od nocy, po przyjęciu II dawki szczepionki p/COVID, wystąpił ból oka lewego i powiększone regionalne węzły chłonne, ból karku, wymioty i zawroty głowy, temp. 38 st. C, ból w klatce piersiowej – pacjentka niehospitalizowana.

Tego dnia u mężczyzny z Chełma odnotowano: ok. tydzień po zaszczepieniu zaburzenia świadomości, zaburzenia orientacji auto- i allopsychicznej, gorączka do 39 st. C, dreszcze, ból głowy. Nasilony odczyn w miejscu wstrzyknięcia o średnicy 6-9 cm, encefalopatia – pacjent niehospitalizowany.

22 stycznia u kobiety w powiecie wołomińskim odnotowano: gorączka 40,4st.,ból głowy, nudności, dreszcze, bóle mięśni o dużym nasileniu.

Również 22 stycznia u kobiety z pow. świeckiego odnotowano nasilony odczyn w miejscu wstrzyknięcia o średnicy 3-5 cm bolesność i powiększenie regionalnych węzłów chłonnych (podżuchwowych) gorączka do 38,4 do 72h, porażenie obwodowe nerwu twarzowego prawostronne, zmiany skórne grudkowopęcherzykowe okolicy wargi górnej -nie wymaga hospitalizacji.

22 stycznia zmarł zaszczepiony mężczyzna  w Oleśnicy. W opisie NOP czytamy: gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia, 3 razy wzywano zrm pacjenta nie hospitalizowano,zatrzymani e krążenia, zgon /20.01.2021 godz. 20:30 /

22 stycznia przypadek NOP u kobiety z Warszawy: reakcja alergiczna, podwyższone rr180/120 mmHg, zaburzenia widzenia (kolorowe pasma), ból karku, zasinienie kończyn.

źródło: MZ

oprac. red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
38 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rolo
Rolo
2 lata temu

spada liczba zachorowań i zgonów na covid,za to wzrasta liczba powikłań i zgonów po szczepieniu.Ale do ludzi te argumenty nie przemawiają,i lecą po szczepionkę jak po złoty środek.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Rolo

Zgon po szczepionce, to nie jest to samo, co zgon spowodowany przez szczepionkę. Przetłumaczę to jeszcze raz na polski: smierć w kościele, podczas mszy, nie jest spowodowany przez mszę i z tego powodu, ludzie nie przestają chodzić do kościoła. Tak jest również w przypadku szczepień. Zawsze były i będą takie przypadki. Przypadek, zamieni się w dowód, po przeprowadzeniu wnikliwej opinii medycznej. Obecnie jest szczepiona, najstarsza cześć społeczności na świecie, najbardziej obciążona i najmniej odporna, biologicznie, fizycznie i psychicznie. Dlatego również ilość działań niepożądanych jest największa ale i tak, przy takiej grupie, są to przypadki jednostkowe. Co do spadku liczby zachorowań, tak oczywiście, bo nawet najgłupszego człowieka można nauczyć podstawowych środków ostrożności ale oczywiście przeczą temu doniesienia z krajów zachodnich, gdzie obecnie trwa armagedon służby zdrowia, spowodowany nagłym wzrostem zachorowań,……po ich spadku.

Ala
Ala
2 lata temu
Reply to  Qwer

Armagedon służby zdrowia to celowo spowodował rząd,nie wirus.Prywatnie Służba zdrowia działa bez przeszkód.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Ala

Tak, inteligentna odpowiedz. Ten rząd spowodował to na całym świecie. Gratuluje obserwacji i wyciągania z nich wniosków. Gratuluje.

Ala
Ala
2 lata temu
Reply to  Qwer

Ja mówię o rządzie w Polsce,jestesmy w Polsce,nie za granicą.A tak wogule wiekszosc ludzi już wie,ze to światowa polityka,bo myślą logicznie.Pan widocznie ma klapki na oczach,tylko jedna choroba dla Pana istnieje i szczepienia.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Ala

Droga Pani, nasz rząd zrobił dokładnie to samo, co pozostałe rządy. Moja uwaga, miała właśnie na to zwrócić Pani uwagę ale W OGÓLE, to do Pani nie dotarło. Poradnie rodzinne są utrzymywane przez NFZ i to on wydał im jako płatnik, zalecenia co do obecnej działalności. Natomiast prywatna służba zdrowia, jak nazwa wskazuje, jest prywatna i robi to co chce. Tak jak i Pani. Światowy spisek, no to już jest robota dla specjalisty. Znajdzie go Pani, właśnie w prywatnej służbie zdrowia.

Dora
Dora
2 lata temu

Bedzie duzo wiecej,szczepienia dopiero sie zaczely a juz sa nieprawidlowosci.Szczepcie sie dalej ,szczepionka dopuszczona awaryjnie,gdzie koniec badan nad szczepionka powinna byc za 2 lata.Slowa naukowcow,to eksperyment na ludziech.

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Dora

ciekawa czy janda o tym wie . jak się dowie to dopiero wpadnie w szał .

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  srs

Najważniejsze, że norek nie szczepią, nieprawdaż?

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

dla norek ratunku już nie ma . Nie mogłem ich zapisać do żadnej grupy a grupy eN jak norka nie chcieli utworzyć .

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Dora

Szanowna Pani, bzdury Pani wypisuje, nie mając pojęcia o procedurach medycznych. Średni czas wprowadzenia szczepionki, to 15 lat. Skąd się Pani urwało, te dwa lata, to tylko Pani wie. W tej szczepionce, wykorzystano technologie, stosowaną w innych terapiach ale to już inny temat. Dzięki temu, skrócono ten czas, odnosząc się do tych umownych 15 o 14 lat. Przy obecnej technice, szczepionki projektuje się w komputerach a nie laboratoriach. Po projekcie, następują badania laboratoryjne a następnie testy. Wynik testów, jest już praktycznie znany, przed rozpoczęciem badań, bo nikt sobie nie pozwoli na ich rozpoczynanie z powodu kosztów. To są dziesiątki i setki ml dolarów. W nich udział wzięło 50.000 ludzi. Jedyne co skrócono, to okres długiej obserwacji. Oczywiście ze względu na pandemię. Nie jest to nic nowego i jest przyjęte we wszystkich krajach. Działania długotrwałe, odnoszą się do osób przewlekłe chorych ale to już inna opowieść.
Teraz Droga Pani, zadanie dla Pani. Proszę podać nazwę szczepionki i liczbę przebadanych ludzi, przewyższającej obecne badanie szczepionki przeciwko Covid.

Gladiator
Gladiator
2 lata temu

Są też przypadki trafienia szóstki w lotto.

Qwer
Qwer
2 lata temu

Przy stosowaniu szczepień na gruźlicę, działanie niepożądane występowały u 1 osoby na 1000. Zaszczepiono prawie cała populacje. Tutaj na 644 999 szczepień, wystąpiło ich 375. Standardowa ilość. Nic nowego. Działania niepożądane są i będą, po każdym produkcie farmaceutycznym bądź spożywczym, spożywanym przez ludzi. Na szczęście jest to ułamek promila i dlatego, po szczepieniu w Polsce, siedzi się 15 min w przychodni. Zagranicą nikt się tym nie przejmuje i szczepi się osoby podjeżdżające w samochodach.

Rolo
Rolo
2 lata temu
Reply to  Qwer

Tak jak i wirusy były ,są i będą,grypa co roku mutuje.Teraz też mutacja covida podobno jest,wiec szczepionka nieskuteczna.Zreszta szczepionka żadnej gwarancji bezpieczeństwa,tego,ze się nie zachoruje,ani tego ,że po szczepionce będą zarażać nie daje.A powikłania będą.Po co te cyrki,zamykanie Wszystkiego,skoro co roku nowy wirus będzie.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Rolo

Trzeba mieć podstawową wiedzę na temat szczepień aby zabierać głos. Szczepionka jest po to aby UMOŻLIWIĆ PRZEŻYCIE. Podanie jej uczy nasz organizm obrony. My możemy po jej podaniu chorować ale przeżyć. Tak tez jest ze szczepionką na grypę. Zalecana jest u wszystkich, którzy z powodu niej są szczególnie zagrożeni. To nie znaczy, ze po jej podaniu nie zachorują. Mogą chorować, tylko przeżyją. Liczba zachorowań teraz spada ale jakim kosztem. Ci, co są odporni teraz, za chwile nie będę, bo na wiek nie mają wpływu. Dlatego szczepimy najpierw najstarszych. Wirus może mutować i będzie i My świadomi tego, bo niektórzy nie zauważyli, ze ludzie już w kosmos latają, będziemy się szczepić, co roku.

Ala
Ala
2 lata temu
Reply to  Qwer

Pan zapewne lekarz wirusolog lub naukowiec i wszystko wie.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Ala

Tak, owszem, Droga Pani

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  Qwer

Ala ma kota.

Ala
Ala
2 lata temu
Reply to  Yureck

Mam zwierzęta,3 koty i pieska,a Ty za to masz zabi mózg,i brak kultury.

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  Ala

Bo głupoty piszesz. Bez matury, ale za to do powiedzenia tyle, co przekupa z jarmarku. Mundra. Nie znasz się? To milcz.

Ala
Ala
2 lata temu
Reply to  Yureck

Nie będziesz mi mówił co mam robić,rzadzic to możesz swoim tyłkiem.Mature mam od dawna,za to Ty nie masz ani kultury ani szacunku do innych.Uwazasz,ze wszystkie rozumu pozjadales,chyba na forum obrażać innych.Tylko to potrafisz.

PeKa
PeKa
2 lata temu
Reply to  Ala

Pani na pewno nie jest wirusologiem, ani naukowcem, a i tak musi Pani zabierać głos w sprawach, o których nie ma pojęcia.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  PeKa

A pan, szanowny panie ile ma pojęcia w tych sprawach? – zero? czy mniej niż zero?

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Rolo

skąd się pan urwał , cyrkowniki jakieś czy jak . Jedź pan od dorzecze konga przyjedź na rok i wtedy proszę nas pouczać o wirusach.

Rolo
Rolo
2 lata temu
Reply to  srs

Pan zapewne wszystko wie o wirusach z tvp,i łyka wszystko jak pelikan co rząd i media mówią.Brawo,prosze się szczepić eksperymentem.

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Rolo

zabrzmi jak z kawału ale mam kuzyna co ma kolegę doktora biologi właśnie od wirusów i powiedział mi to co ten jego kolega doktor powiedział.

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  Rolo

Trzeba było zrobić maturę.

Rolo
Rolo
2 lata temu
Reply to  Yureck

Matura to rzecz święta,juz dawno mam ją za sobą kolego.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Rolo

A Pan mógłby podać źródło „owego eksperymentu”? Chciałabym prosić o podstawy naukowe. Sprawy niezrozumiałe dla ogółu, należy tamu ogółowi tłumaczyć. Tak zawsze wprowadza się postęp. Wyjaśnij więc drogi Panie, na jakiej podstawie opierasz swój pogląd. Poproszę o twarde dane a nie teorie.

Giuseppe
Giuseppe
2 lata temu
Reply to  Qwer

Jest rzeczą zrozumiałą niepewność ludzi w kwestii szczepień. Wątpliwości są po to, aby je rozwiać, lub potwierdzić. Od tego są ludzie kompetentni w swoich dziedzinach. I tu należą się dzięki dla Qwer, który (która?) ze stoickim spokojem wyjaśnia mechanizmy działania szczepień. Niestety są na tym forum tacy, dla których wyważone opinie są jak perły rzucane przed wieprze.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Giuseppe

Gdyby byłą taka rzetelna ta Qwer, to podpisywałaby się swoim nazwiskiem i imieniem, a jest tylko naganiaczką do szczepień, być może wynajętą przez korporację.

Qwer
Qwer
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Anonimowo?

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Qwer

Anonimowo znaczy w tym wypadku co Qwer – proste?
Nie wypowiadam sie, nie uświadamiam, nie zależy mi na wiarygodności – gdyby mi na niej zależało, na pewno bym pisałabym pod własnym nazwiskiem, a nie pod zmyślonym nickiem.

Dora
Dora
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Yureck,Qwer,Giuseppe i kilka innych osob to sa pokroju naszego (nie)rzadu.Wciskaja kity,uwazajac sie za najmadrzejszych.Obrazaja innych,sa bez kultury i szacunku.

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  srs

To się nie szczep. I nie pitol farmazonów.

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Yureck

to właśnie wy pitolicie że się słuchać nie chce

Yureck
Yureck
2 lata temu
Reply to  srs

Dla ciebie nie ma ratunku….

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Yureck

Czyli witam w klubie straceńców

38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x