Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

KOMR w Dąbku ma nowe windy i źródła ciepła


Zakończyły się dwie inwestycje w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku. W placówce wymieniono windy oraz źródła ciepła – z olejowych na gazowe. – Na poprawę warunków w ośrodku przekazaliśmy ponad 1,8 mln zł – podkreśla marszałek Adam Struzik.


Pierwsza inwestycja obejmowała wymianę wind osobowych i towarowych w części A i B. Nowe windy zastąpiły stare i wyeksploatowane urządzenia. Koszt przedsięwzięcia to blisko 926 tys. zł. Jak zaznacza dyrektor placówki Włodzimierz Wojnarowski, dzięki temu poprawił się komfort i  bezpieczeństwo poruszania się po budynku.

– Do naszej placówki przyjeżdżają pacjenci z całego kraju. W zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa w ośrodku przebywało mniej pensjonariuszy, dlatego chcieliśmy dobrze wykorzystać ten czas. Staraliśmy się, aby warunki w ośrodku były jak najlepsze i efekty już są widoczne – dodaje dyrektor.

W zeszłym roku w ośrodku wymieniono także źródła ciepła na kogenerację gazową. Inwestycja prowadzona była w dwóch etapach i kosztowała prawie 879 tys. zł. Punktem wyjścia był audyt energetyczny, a dalej przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, przyłączenie do sieci gazowej, oraz wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej wraz z wymianą palników pieców c.o. i c.w.u. na gazowe. Z kolei w drugim etapie zaprojektowano i wybudowano instalację kogeneracyjną o mocy 20 kW mocy elektrycznej i 44,7 kW mocy cieplnej. Już teraz zmiana przynosi oszczędności.

– Powierzchnia obiektu to około 10 tys. m2, więc te oszczędności wynoszą około 300 tys. zł. Myślę, że warto było wymienić źródła ciepła zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych – podsumowuje dyrektor Wojnarowski.

źródło: UMWM

fot. Adam Szczypiński

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Drake
Drake
2 lata temu

A nowego dyrektora w skrzynce na wymianę, Pan Marszałek nie przysłał? Tylko musi być w skrzynce lub z nią. Pełną.

niezalezny
niezalezny
2 lata temu
Reply to  Drake

A to jakiś wymóg żeby modernizować ośrodek to nowy dyrektor? Zamiast się cieszyć że ośrodek podwyższa standardy dla kuracjuszy to przytyczki o nowego dyrektora… słabe

Drake
Drake
2 lata temu
Reply to  niezalezny

He, nie o standard mi chodziło ale jeżeli już jesteśmy przy temacie, to wymiana pieców na gazowe, standardu nie podniesie. Pensjonariuszom będzie tak samo ciepło z ogrzewaniem olejowym, czy gazowym. Natomiast, wymiana dyrektora i owszem, ten standard by mogła podnieść. Gdyby Pan Marszałek, przysłał takiego, co się odrobinę zna na problematyce rehabilitacji i opieki, to być może personel i pacjenci, by wiele zyskali. Jedni w wykształceniu, korzystając z dodatkowych szkoleń, których nigdy nie ma za dużo a drudzy na właśnie podniesieniu standardu, którego Niezależny, w ogóle nie odróżnia.
To jest jednostka, nazwijmy to oględnie państwowa i dyrektor, przybywa tutaj w paczce i bez pojęcia, tak jak we wszystkich tego typu instytucjach, czy są samorządowe, wojewódzkie, czy krajowe.

Ciekawski
Ciekawski
2 lata temu
Reply to  Drake

Czy wymiana 26 letnich ciągle psujących się wind osobowych i towarowych to nie jest podniesieniem standardu? A to że nie będzie przestojow w pracy tych urządzeń i osoby niepełnosprawne będą mogły bez problemów korzystać z tych wind to nie jest polepszeniem warunków?

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Drake

Zawiść? – trzeba się było uczyć i szukać odpowiednich koneksji… Może byś wtedy trafił do tej swojej skrzynki czy paczki.
Zawsze się mówiło, że dyrektorów przywożą w teczce 😛

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x