Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

20-to stopniowy mróz. Terytorialsi zdawali egzamin


FOT.DWOT


Wraz z zakończeniem ferii zimowych zakończyło się również szesnastodniowe szkolenie podstawowe u mazowieckich terytorialsów. Ukończyło je 21 ochotników, którzy w niedzielę zdali egzamin końcowy zwany pętlą taktyczną.

Ewakuacja rannego z pola walki, dostarczanie amunicji, reakcja na kontakt czy strzelanie na celność i skupienie to zaledwie niewielka część punktów pętli taktycznej, czyli egzaminu podsumowującego 16- dniowe szkolenie podstawowe, które w czasie ferii odbyło się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ. Mimo blisko dwudziestostopniowego mrozu, kandydaci do terytorialnej służby wojskowej, w niedzielę już od wczesnych godzin porannych rozpoczęli pierwszą część sprawdzianu, który odbył się na strzelnicy w Czarnotach. Tam zaliczali takie umiejętności jak strzelanie i posługiwanie się bronią, udzielanie pierwszej pomocy rannemu na polu walki czy zakładanie maski na czas.  Druga część pętli odbyła się na placu ćwiczeń taktycznych Targonie i obejmowała kilkukilometrowy marsz ubezpieczony, podczas którego kandydaci na terytorialsów zaliczali poszczególne punkty z zakresu taktyki zielonej, a także  ewakuację rannego z pola walki, dostarczanie amunicji pod ostrzałem czy wykonanie okopu. Łącznie cała pętla taktyczna zawierała 14 punktów, które każdy z uczestników musiał zaliczyć.

Razem z uczestnikami szkolenia podstawowego pętlę taktyczną musieli zdać również żołnierze, którzy odbywali 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze. Łącznie do egzaminu podeszły 32 osoby. Najmłodszym okazał się 19 letni mieszkaniec powiatu makowskiego, natomiast najstarszy terytorials to 49 letni kierowca zawodowy z Ostrołęki. Wśród uczestników zimowej edycji szkolenia przeznaczonego dla osób, które wcześniej nie miały styczności z wojskiem było  4 studentów, kilku kierowców, stolarz, farmaceuta czy logistyk.

Zwieńczeniem „szesnastki” będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 24 stycznia.

Zostań jednym z nas!

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza przez cały czas prowadzi rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/

Kalendarz szkoleń w 5MBOT

Terminy szkoleń:

19.02 – 06.03.2021,

09 – 24.04.2021,

25.06 – 10.07.2021,

20.08 – 04.09.2021,

05.11 – 20.11.2021

 

źródło: Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lata temu

Rozumiem że nauczyli się stać na baczność? Może to „wojsko” będzie stało przed grobem nieznanego żołnierza? Będzie można się pośmiać jak to wygląda teraz coś co śmie nazywać się „wojskiem”.
Dać im 12 godzinną służbę na mrozie to się nauczą za co dostają moje podatki.

srs
srs
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

trzeba było napisać jeszcze ile tych twoich podatków poszło albo moje z wielkiej litery dodatkowa powaga wypowiedzi by była.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  srs

Ty jeszcze jak żyjesz tyle pieniędzy to na własne oczy nie widziałeś.

srs
srs
3 lata temu
Reply to  Anonim

cebulaczek

Wolność
Wolność
3 lata temu

Kogo to interesuje co te wyłudzacze naszej kasy tam robili? Mogli jeszcze napisać co zjedli, jak spali i co tam przy tej okazji wypili. No i najważniejsze ile zapier…li naszej kasy dla tej zabawy?

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x