Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Artyści mogą wnioskować o świadczenie postojowe


Jesteś artystą, pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej i przez pandemię zmagasz się z niskimi przychodami? Od 15 stycznia możesz wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Dotyczy to także twórców, techników wspomagających kulturę, czy wykonujących usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz, czy architektury krajobrazu.


Zgodnie z tarczą 6.0 od 15 stycznia prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów).

„Wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-CD6) można składać wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Najpóźniej wniosek musi trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii” – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby otrzymać świadczenie należy uzyskać przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. m.in. z działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury.

Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej, itp.).

Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. w grudniu 2020 r., styczniu, czy lutym 2021  r. kwoty 15 506,79 zł).

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

źródło: Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Cyrk
Cyrk
2 lata temu

A ja jak się napoje to taką komedię odwalam, że cała ulica się Brechta bo takie piruety fikolki robię jak artysta cyrkowy. Po 1litrze wódki.PO ZA TYM ŚPIEWAM JAK SKOWRONEK CO KONIE dusił .Mnie też jako że ŚPIEWAM oczy zielone disko w polu należy się kasa .BOjajestem aktor i artysta .

Seta
Seta
2 lata temu

Ja codziennie PIJĘ wódkę Żona mówi do dzieci wasz ojciec to Artysta . Komplement po H…..już.Jak żyć?

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Seta

Pij dalej, nawet 3 x dziennie, tylko lepiej nic nie pisz jak pijesz, bo z ciebie taki artysta jak z koziej d…y trąbka.

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu

Niemal milion złotych wsparcia z tarczy dla spółek powiązanych z o. Tadeuszem Rydzykiem:https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26697421,niemal-milion-zlotych-wsparcia-z-tarczy-dla-spolek-powiazanych.html#do_w=52&do_v=138&do_a=291&s=BoxBizImg12

Podmioty, z którymi powiązany jest o. Tadeusz Rydzyk, mogą nie tylko liczyć na darowizny i dotacje. Budżet państwa wsparł je również w ramach tarczy antykryzysowej.
Fundacja Lux Veritas otrzymała bowiem wsparcie ponad 335 tys. zł, Bonum sp. z o.o. 539 tys., a Nasza Przyszłość Sp. z o.o. 27 tys. zł.

Podmioty powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem na wsparcie mogły liczyć nie tylko w ramach tarczy antykryzysowej. W sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło o ponad 1,8 mln zł dotację na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Tym samym wsparcie resortu na inwestycję wynosi łącznie prawie 120 mln zł. 28 grudnia opublikowano z kolei rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa i jest tam m.in. pozycja dotycząca wsparcia dla Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. To instytucja, z którą poprzez fundację Lex Veritas powiązany jest ojciec Tadeusz Rydzyk – na organizację wystawy otrzyma 60 mln zł.

Tak, Hemi, znów kopiuj-wklej 😛 . Tu w sumie nie ma co komentować…

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

Dzień bez hejtu względem dzieła Ojca Tadeusza Rydzyka dniem straconym! Ojcu Rydzykowi po prostu się chce, zbudował centrum pielgrzymkowe koło portu Drzewnego w Toruniu, jest muzeum pamięci Jana Pawła II czy muzeum Polaków prześladowanych podczas II wojny, jest działalność na rzecz dobra publicznego i spełnione są przesłanki pomocy antykryzysowej.

Dlaczego więc fundacje te miałyby być odcięte od środków pomocowych?

Najśmieszniejsze jest to, że gazetka lewicowa, która tropi od lat dzieło o. Rydzyka i jego postać w ogóle, sama wyciągnęła ręce do „państwa PiS” skorzystała (wydawnictwo) z państwowej Tarczy Antykryzysowej (!) M. Morawieckiego i A. Glapińskiego

Mentalność Kalego i psa ogrodnika w jednym, żałosne…

szczurnamiotle
szczurnamiotle
2 lata temu
Reply to  Hemi

Przecież wszyscy są równi. Rydzykowi się należy, to chyba innym też się należy. Co to za jakaś dyskryminacja pod względem partyjnym. Wszyscy Polacy to jedna rodzina, Hemi.
Nie ma dla służby zdrowia, nie ma na leczenie pacjentów, ale dla rydzyka musi być, bo rydzyk zaraz obsmaruje tyłeczki i sprawi, że moherki się odwrócą, co? bo rydzyk strasznie interesowny jest. On swoje poparcie przelicza na złotóweczki.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

To innym nic się nie należy, nic im nie wypłacono?

No coś takiego, skąd żeś wziął te rewelacje?

Z Tarczy Finansowej wypłacono do tej pory ponad 60 mld zł, z Tarczy Antykryzysowej 115 mld zł, dodaj to, jeśli umiesz. To są zawrotne kwoty, setki i tysiące firm tę pomoc odebrało, a chcesz komuś wmówić, że tylko podmioty Ojca Rydzyka na państwowej pomocy skorzystały?

Sorry, kłamać też trzeba umieć.

Ta kampania oszczerstw i pomówień jest wyjątkowo wredna.

Wolność
Wolność
2 lata temu
Reply to  Hemi

Broń komunisto złodzieja narodu polskiego. Tego szatana co opętał ciemny lud. I doi teraz kasę. Broń tak jak cię nauczyli na szkoleniu w Moskwie. Broń i tego karła zgryźliwego co ci tak namącił w głowie, że to wszystko co tu wypisujesz to jest za friko.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  szczurnamiotle

PrZynajmniej jak dostanie Rydzyk zostanie mniej dla shetynów , walców i innych tuskowatych UPS…sorry tusku dostaje marasy od merkelówny. Każdy jest uwikłany w jakiś temat przyczynowo skutkowy i na próżno szukać sprawiedliwości życiowej z jakimś głębszym sensem . Odpowiedzi pojawią się niebawem ale trzeba odpowiednio zadać pytanie a takich tu nie ma tylko przepychanki z lewej na prawą. Żaden z argumentów nie przemawia do mnie choć bliższy moim przekonaniom jest narracja Hemiego .

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  BLM

Rydzyk – to taki pasożyt jak jemioła, która wysysa wszystkie soki ze swojego żywiciela. Spasł się jak …, na cudzej krzywdzie

milo
milo
2 lata temu

Czyli nikt się nie załapie

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x