Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pierwszy krok w sprawie obwodnicy zachodniej Mławy zrobiony


Samorząd województwa zarezerwował w tegorocznym budżecie kwotę 2,4 mln zł z przeznaczeniem na budowę pierwszego odcinka obwodnicy zachodniej Mławy. To zaledwie wstęp do realizacji szacowanej na ponad 150 mln zł inwestycji, ale pierwszy krok został zrobiony. Na pewno jednak upłyną jeszcze lata, zanim pojedziemy planowaną trasą, choć radny Konrad Wojnarowski zapowiada, że budowa ruszy w 2022 roku.


Obwodnica zachodnia w zamierzeniu ma łączyć się z nową nitką drogi krajowej nr 7 i biec od węzła drogowego Modła do węzła drogowego na skrzyżowaniu obwodnicy z istniejącą drogą krajową nr 7 po zachodniej stronie Mławy, a rozmowy i procedury związane z wdrożeniem tej inwestycji trwają od 2003 roku.  Te działania w ciągu tych lat toczyły się z różną intensywnością, a ostatnim znaczącym wydarzeniem było podpisanie w Mławie w 2015 roku porozumienia pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządem Województwa Mazowieckiego umowy  w sprawie określenia zasad współpracy i wzajemnych zobowiązań dla realizacji  budowy węzła drogowego Modła, wiaduktu drogowego nad linią kolejową oraz fragmentu zachodniej obwodnicy Mławy.

W ubiegłym roku miejscy radni z inicjatywy burmistrza Sławomira Kowalewskiego wystosowali apel do marszałka o wykonanie tej inwestycji, podobne pisma wystosowały także firmy koreańskie mające swoje zakłady w Mławie.

O ocenę aktualnej sytuacji związanej z budową obwodnicy zachodniej poprosiliśmy radnego sejmiku – Konrada Wojnarowskiego.

– Razem z Marszałkiem Województwa Panem Adamem Struzikiem bezpośrednio angażowaliśmy się w proces administracyjny, mamy również zaplanowane środki na realizację tej inwestycji. Trzeba zwrócić uwagę na skalę tego przedsięwzięcia przekraczającego 150 mln zł, co może równać się budżetowi niejednego powiatu w Polsce. Tak duże inwestycje wymagają przetargu na zasadach unijnych i wiążą się często z postępowaniami odwoławczymi między konkurującymi wykonawcami. Nie bez znaczenia są także kwestie środowiskowe, które wymuszają konkretne prace w odpowiednich miesiącach w roku. Tak więc realny termin rozpoczęcia budowy to rok 2022 – mówi radny Wojnarowski.

Przy okazji radny wyjaśnił też powód przynajmniej tych ostatnich opóźnień w działaniach.

– Prace projektowe dla budowy zachodniej obwodnicy Mlawy – odcinek między ul. Gdyńską a drogą krajową S7 znajdują się w stadium projektu budowlanego. Dla przedmiotowej inwestycji Burmistrz Miasta Mława wydał Decyzję znak WŚR.6220.16.2019.EM z dnia 22.06.2020 r. o środowiskowych uwarunkowaniach, mimo iż mógł i powinien to zrobić dużo wcześniej. Obecnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie prowadzi postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym. Przewidywany termin uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej to III/IV kwartał 2021 r. Niestety, ale złożoność uzgodnień, decyzji administracyjnych oraz synchronizacji z projektem trasy S-7 znacząco wpłynęło na termin realizacji tego zadania. W tym miejscu należy podkreślić, że zbliżamy się do końca procesu projektowego i postaramy się o jak najszybszą realizację – wyjaśnia radny.

Umieszczenie w tegorocznym budżecie województwa kwoty na dokumentację projektową to jednak tylko wstęp do realizacji inwestycji. Decydujące, może nie tyle o losie, ale o terminie rozpoczęcia jej budowy będą zapisy budżetu w przyszłym roku.

Budowa zachodniej obwodnicy Mławy. Zobacz mapę [pdf]

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Robyrt
Robyrt
2 lata temu

O Konrad sycylijczyk:)

Egon
Egon
2 lata temu

Wreszcie ktoś o jakiś konkretach. Niech inwestują zanim PIS rozwali to województwo

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Egon

klawo jak cholera panie egon z gangu psl zapewne !

anonimowo
anonimowo
2 lata temu

Panie radny zamiast dla Mławy, to lepiej by Pan załatwił pieniądze dla wujka z Szydłowa, ponieważ ten w 2018 roku tyle naobiecywał mieszkańcom, którzy ślepo w jego obietnice uwierzyli, a tak na prawdę do tej pory nie zrealizował z tych obietnic nic i dalej zanosi się na to, że w tej gminie nie będzie robione nic. Pana ciocia od ponad dwóch lat czeka na halę sportową, którą miała obiecaną i o której to opowiadała na sesji jednocześnie dziękując wujkowi, jak to widzi, że hala zaczyna przybierać realne kształty, a w rzeczywistości w miejscu gdzie miała powstać hala nadal rosną chwasty.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lata temu

Peeselowcy z Wojnarowskim i Struzikiem chcą zamknąć na razie buzki Burmistrzowi , radzie i mieszkańcom . Miasto zabiega o tą obwodnicę od 20 lat ! Do jej wybudowania niestety jeszcze dużo czasu upłynie.

milo
milo
2 lata temu
Reply to  mieszkaniec

Miasto niedługo samo się zabiega, tyle zrobili, że aż trudno dostrzes. Nasze władze jeszcze nic na czas w tej sprawie nie zrobiły.

h13
h13
2 lata temu

Dzięki Redakcjo, że w końcu odpytaliście P. Wojnarowskiego.
Mamy w końcu informacje z pierwszej ręki.

iga
iga
2 lata temu

Może mapa ?

srs
srs
2 lata temu
Reply to  iga

mapa jest w tunelu pod torami na wólce .

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

A miasto co robi w tej sprawie po za uchwała że chce na to Struzik odpisal co by jakieś tam decyzję magistrat zrobił dopiero podskakiwal

kos
kos
2 lata temu

Już od ponad roku wiadomo, że węzeł Modła będzie nazywać się Mława Południe. Jest to już także na oficjalnych mapkach z przebiegu trasy…….

milo
milo
2 lata temu
Reply to  kos

Wrzuć proszę link do tych oficjalnych mapek. Proszę.

prywatny
prywatny
2 lata temu

Te firmy koreańskie powinny wystosować pisma do burmistrza o przyspieszenie wydania decyzji środowiskowej a nie do marszałka. Jak zwykle zostali oczarowani że to wina marszałka a tu było inaczej.

miner
miner
2 lata temu

MAPKĘ POKAZAĆ kaj to budziet tyn dukt szeł…

Matiz w gazie
Matiz w gazie
2 lata temu

Nie no rozkopią ulice w 22 roku i tak to będzie leżało przez następne 10 lat bo już akurat się znajda takie pieniążki dla jakiejs zaściankowej Mławy. Niemożliwe.
Tak w ogóle to co to za pan na tym zdjęciu bo jakiś nie kojarzę? Już bardziej znany jest choćby dla przykładu społecznik pszybyszeski ze swoich działań prowszystko.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x